Přejmenování ostravské huti bude drahé, vyjde na miliony

  12:52aktualizováno  12:52
S novým majitelem čeká ostravskou huť, ještě nedávno patřící firmě ArcelorMittal, i změna názvu. Bude stát miliony korun.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Arcelor Mittal

Südbau Reichswerke Hermann Göring neboli Jižní závod Vítkovických železáren, tehdy ve správě firmy pojmenované po nacistovi Göringovi. Tak začínala v roce 1942 historie podniku známého po většinu existence jako Nová huť Klementa Gottwalda. Poté, co ostravskou huť koupila společnost Liberty, přejmenuje se podle nového majitele celý závod i dceřiné firmy v areálu.

„Z NHKG se stala Nová huť, národní podnik, pak následovala Nová huť, akciová společnost, Ispat Nová huť, Mittal Steel a od roku 2007 ArcelorMittal,“ vypočítala jednotlivé názvy firmy, které se kdysi lidově říkalo i Donbas, její mluvčí Barbora Černá Dvořáková.

„Nyní se název změní na Liberty Ostrava, obdobně budou přejmenovány i dceřiné firmy v areálu. Například společnost ArcelorMittal Tubular Products Ostrava se bude nově jmenovat Liberty Tubular Products Ostrava,“ přiblížila mluvčí.

Jako první se změnila internetová doména a e-mailové adresy zaměstnanců. Ale hlavní viditelné změny teprve přijdou. A nebudou levné.

Změna čeká vizitky i logo na křižovatce

„Náklady na přejmenování firmy odhadujeme v milionech korun,“ řekla mluvčí. „Změnit se musí prakticky vše, něco bude hned, s něčím počkáme, prostě tak, jak to bude potřeba.“

Změnu tak čeká například interní firemní časopis, označení služebních automobilů, pracovní techniky, ale i lokomotiv. Nová loga dostanou i ochranné pracovní pomůcky, interní dokumenty nebo plakáty a billboardy nabádající k bezpečnosti práce.

A změny budou viditelné i mimo huť. „Označení nového majitele bude změněno například na křižovatce v Rudné ulici, nové budou i naváděcí a směrové cedule, změní se bannery na železničních mostech ve směru na Havířov, v podjezdu ve Vratimovské ulici, billboardy, vizitky,“ vypočítala Černá Dvořáková jen část z nutných změn, které s firemním rebrandingem, tedy s přejmenováním a změnou grafické prezentace, souvisejí.

„S novým názvem se změní i expozice ve Velkém světě techniky v Dolní oblasti Vítkovic, nová podoba čeká ale také veškeré externí dokumenty, smlouvy, patenty, ochranné známky, certifikáty, razítka, profily na sociálních sítích, vizitky, výrobkové katalogy, obaly na výrobky, kartičky pro povolení vjezdu nebo ochranné pomůcky pro návštěvy,“ pokračuje mluvčí.

Agenturu stálo přejmenování statisíce

Obdobný proces, byť ve výrazně menším rozsahu, zvládla před rokem například někdejší krajem vlastněná Agentura pro regionální rozvoj ARR.

Ta se na jaře loňského roku přejmenovala na MSID – Moravskoslezské Investice a Development.

Pro srovnání. Agentura měla v roce 2018 tržby ve výši 17 milionů korun a zaměstnávala necelé dvě desítky lidí. Společnost ArcelorMittal Ostrava v roce 2017 zaznamenala tržby přes 27 miliard korun a zaměstnávala více než šest tisíc lidí.

„Celkové náklady spojené s rebrandingem společnosti dosáhly výše 223 tisíc korun bez DPH,“ přiblížil ředitel MSID Tomáš Kolárik. „Jednalo se především o náklady na grafický návrh nového loga a vytvoření logomanuálu, včetně licenční smlouvy, změnu názvu v obchodním rejstříku a přepis souvisejících listin. Dále pak nové logo na budově, na webu, tisk vizitek, úprava certifikátů nebo změny značek na parkovišti.“

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Srnky spadly do čtyřmetrové skruže, hasiči je zachraňovali „bezpachově“

Hasiči zachránili dvě mladé srnky, které skončily ve Slezské Ostravě ve čtyři...

Hasiči v sobotu večer vyjížděli k nezvyklému zásahu. Zachraňovali dvě mladé srnky, které v Slezské Ostravě spadly do...

Další z rubriky

Záchranná stanice zažívá vrchol roku, krmí čtyři sta zvířat od sov po srny

Mláďata veverek.

Nekončícím kolotočem je v létě příprava jídelníčku pro ošetřovatele zvířat v Záchranné stanici živočichů v...

Zájem o obědy pro chudé stále roste. Najedí se tisíce dětí

oběd, škola, jídelna (ilustrační snímek)

Na obědy chudým dětem do Moravskoslezského kraje míří miliony. Podpora pro školáky, jejichž rodiny na stravné samy...

Festival Colours of Ostrava dává práci tisícům lidí

První den multižánrového festivalu Colours of Ostrava. (19. července 2017)

Práci pro tisíce lidí i mimořádné výdělky podnikatelům z Ostravy a okolí pomáhá získat festival Colours of Ostrava. Jen...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz