Po čtyřech letech nové město. Občané Paskova ale nadšení nejsou

  13:10aktualizováno  13:10
Na mapě České republiky se po čtyřech letech objeví nové město. Z vesnice bude povýšen Paskov na Frýdecko-Místecku, kde žijí téměř čtyři tisíce obyvatel. Místní lidé by raději chtěli řešení jiných problémů.

Paskovští občané brzy budou obyvateli města. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Paskov splňuje pro povýšení všechny podmínky, tedy nejméně tři tisíce obyvatel, centrum s náměstím a asfaltovými chodníky, nebo například školu.

"Kdyby tady raději udělali pořádek. To, že se Paskov stane městem, vůbec nic nezmění," čílí se před místní radnicí jeden z obyvatel Paskova po dotazu, co říká na to, že se z Paskova stane město.

Historie Paskova

Poprvé je Paskov zmiňován v závěti olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburgu, který byl největším kolonizátorem na území dnešního Moravskoslezského kraje. Obec v majetku olomoucké diecéze pak byla často zastavována až do roku 1538, kdy ji dostal do plného vlastnictví Jan z Pernštejna

Není sám. Udivené obličeje, otázky typu "Opravdu? To myslíte vážně?" jsou bezprostředními reakcemi u většiny oslovených obyvatel Paskova, jež následují po otázce, co říkají na to, že se Paskov stane městem.

Tato informace svého času udivila i současného starostu Petra Baďuru. "Byla to iniciativa bývalého starosty pana Pauka, o které příliš nevěděli ani sami zastupitelé," přibližuje cestu Paskova k tomu, aby mohl být nazýván městem, starosta.

"Snad jediná zmínka o tom, že se něco takového chystá, padla v předvolebním programu ODS, ale jinak se o tom opravdu příliš nehovořilo. My sami jsme po volbách museli hodně hledat, abychom zjistili, co se vlastně děje, až po několika dotazech jsme zjistili, že žádost byla vloni podána a dokonce schválena," dodal Petr Baďura.

Z patnácti obyvatel Paskova, které včera MF DNES na tamním náměstí oslovila, nebyl z chystané přeměny na město nadšený téměř nikdo. Až na Irenu Vágovou, pracující ve zdejším železářství.

Zámek v Paskově potřebuje majitele, který by investoval do oprav.

Zámek, jedna z pamětihodností Paskova, potřebuje renovaci.

"Já jsem ráda. Pocházím z Uherského Brodu - a tam mi často předhazují, že jsem se odstěhovala na vesnici. Takže když se z Paskova stane město, nebudou už mít žádnou munici k tomu, aby se mi smáli," směje se Irena Vágová.

Na rozdíl od většiny svých spoluobčanů o tom, že se z Paskova má stát město, věděla. "Manžel je zastupitelem, takže jsem o tom něco slyšela. Ale moc informací nemám, nebavili jsme se o tom konkrétně, jen to tak kdysi někdy utrousil. Vzala jsem to jako fakt a nijak jsem po tom nepátrala. Ono to totiž kromě lepší prezentace příliš výhod asi nepřinese," dodala Irena Vágová.

Starosta: Je to jen věc prestiže

Povýšení obce na město v současnosti Paskovu však žádné významné výhody nepřinese. "Nevím, co povýšení na město, kromě nákladů na nutné pořízení nových razítek, Paskovu přinese," říká starosta Petr Baďura. "Současné zákony jsou stavěny tak, že je jedno, zda se jedná o vesnici, nebo oměsto, rozhodující je status obce a počet obyvatel. Podle něj se totiž vypočítávají daňové příjmy - a ty jsou stejné, ať budeme vesnicí, nebo městem," vysvětlil starosta.

K povýšení Paskova na město už chybí jen jediný krok, souhlas předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové.

Přesné datum okamžiku, kdy se z Paskova stane město, ale ještě jasné není. "Ten termín ještě není pevně určen, bude záležet hlavně na programu paní předsedkyně Poslanecké sněmovny, bude to v řádu několika příštích měsíců," vysvětlila Michaela Frková z Oddělení protokolu předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Jágr je zpátky ve hře. Do Havířova si na to vzal novou helmu

Jaromír Jágr (v tmavém) nastoupil za své Kladno v Havířově.

Hokejová legenda Jaromír Jágr má zřejmě rád symboliku. Po roční pauze v pondělí naplno naskočil do ostrého zápasu. A...

Další z rubriky

Povodí Odry kvůli opravě přivaděče přeplní přehradu na Frýdecko-Místecku

Přehrada Žermanice na Frýdecko-Místecku, v pozadí Beskydy.

Hladina přehrady Morávky se zvedne o dva metry, nádrže Žermanice o půl metru nad její maximum a Olešné o třicet...

Opava opraví unikátní hrobku vojáka, který bojoval u Hradce Králové

Setníkova hrobka na opavském hřbitově.

Nejvýznamnější památka na prusko-rakouskou válku na území Moravy a Slezska se dočká opravy. Opavská radnice uspěla se...

Moravskoslezští politici ANO v kraji dominují, ve vedení hnutí paběrkují

V nominacích se objevili také ostravský primátor Tomáš Macura (17. únor 2019)

Hejtmanství, ale také ostravský, havířovský i opavský magistrát a několik dalších radnic. Hnutí ANO obsadilo v...

Audi A3 1.8 TFSi...
Audi A3 1.8 TFSi...

r.v. 2009, naj. 136 931 km, benzín
218 888 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz