V dole Stonava bylo čtyřikrát více plynu, než je povoleno. Alarm nespustil

  20:00aktualizováno  20:00
Příčinu tragického výbuchu vyšetřuje báňský úřad, ale do podzemí se inspektoři dostanou až za několik týdnů. Když koncentrace výbušného plynu metanu v dole přesáhne jedno procento, horníci musí ven. Ve čtvrtek musela podle mluvčího České báňské správy Bohuslava Machka být hodnota minimálně 4,5násobná, alarm se však nespustil.

Znak Dolu ČSM Sever ve Stonavě na Karvinsku, kde při výbuchu 20. prosince zemřelo v dole třináct horníků. (22. prosince 2018) | foto: ČTK

Metan v dole hlídají speciální čidla a báňský úřad teď bude vyšetřovat, proč tentokrát žádné nebezpečí nehlásila.

Tvrdá slova na adresu vedení těžební společnosti OKD padla ze strany otce jednoho z mrtvých polských horníků, Zbigniewa Kaczmarka. Sám bývalý horník, nyní v důchodu, obvinil podle polských médií vedení OKD z manipulace s čidly na přítomnost metanu. „Vím, co se děje ve stěnách. Aby běžela těžba, tak se čidla zakrývají fólií, aby nic nehlásila,“ řekl mimo jiné.

Fotogalerie

Nebyl jediný, kdo na jednu z možných příčin výbuchu upozornil. Další polští horníci hovořili – ale už ne ve spojitosti se čtvrtečním výbuchem – například o praxi pustit na čidlo proud vzduchu z hadice, čímž se množství metanu v okolí čidla dá také snížit.

Vedení OKD však takové hypotézy velmi důrazně odmítlo. „Spekulace o čidlech musím jednoznačně vyvrátit,“ reagoval na množící se dotazy novinářů mluvčí OKD Ivo Čelechovský. „Hovořil jsem s několika horníky i záchranáři, všichni vyvrátili, že by to někdo dělal,“ dodal mluvčí.

Jeho slova potvrzuje i jeden z polských horníků, který se výbuchu shodou okolností vyhnul. „Pracuji na tom místě, kde to vybuchlo, každý den. Jen dnes jsem tam výjimečně nebyl, to mi zachránilo život,“ řekl jeden z horníků ve čtvrtek večer před šachtou Důl ČSM Sever, kde k výbuchu došlo. „Metan tam je pořád, uvolňuje se všemi možnými cestami. Ale že by se tam něco takového dělo, nemůžu říct.“ Existuje i možnost, že únik plynu byl tak rychlý, že ani funkční čidla havířům nepomohla.

Jeho kolega, který si nepřál být jmenován, však možnost manipulace s čidly připustil. Dokonce mluvil o tom, že se na tom sám podílí. „Někdy je metan na hraně, ale aby se splnil plán a aby se nemuselo odcházet, tak si s čidly trochu ‚pohrajeme‘,“ řekl horník. Dalším „fíglem“, kterým horníci umějí citlivost čidel ovlivnit, je například změna výšky, ve které se snímače umisťují.

Souvislost mezi těžbou uhlí a výskytem metanu je jasná. Tvoří se přímo z biologické hmoty při jejím zuhelňování. Pokud množství metanu ve vzduchu přesáhne jedno procento, musí se pracoviště okamžitě evakuovat. Jestliže totiž metan dosáhne koncentrace 4,4 procenta, stačí sebemenší jiskra a následky mohou být fatální.

Vyšetřování naplno začne, až bude místo přístupné. „Musíme počkat, až bude pracoviště bezpečné,“ řekl Martin Štemberka, předseda Českého báňského úřadu.

S ohněm na šachtě bojuje 83 záchranářů

Báňským záchranářům velí při zásahu po výbuchu na Dole ČSM Jaroslav Provázek

Jak rychle jste ve čtvrtek zasáhli?
Na místě jsme byli do 24 minut, což je standardní doba výjezdu. Na místo vyjeli tři čety a tři lékaři. To je zhruba 20 lidí.

Kdy jste zjistili, že je problém?
Že budou na místě mrtví, bylo jasné už během průzkumu, kdy se záchranáři pokoušeli proniknout na místo výbuchu. Dostali se k tělům, ale byla tam tak nebezpečná situace, že jsme se museli stáhnout.

Co bude následovat?
Teď musíme oblast výbuchu izolovat, uzavřít a napustit do ní dusík. Jak jen to bude možné a bezpečné, začneme s vyprošťováním. 

Kolik lidí jste nasadili?
Teď v dole pracuje 70 našich a 13 polských záchranářů. Každý vydrží na místě čtyři hodiny, kdy mu vystačí dýchací přístroj.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Postřelili muže, líčí lidé z Frýdku-Místku. Policie potvrdila násilný čin

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje násilný čin ve Frýdku-Místku. Podle místních tam byl ve čtvrtek večer postřelen muž. Policisté zatím...

Města chtějí vrátit nebezpečný chemický odpad zpět Polákům. Ti zatím mlčí

Sanace nebezpečného odpadu odbornou firmou, která má za úkol odvézt ze skladu...

Česká města, do kterých Poláci navezli na sedm set tisíc litrů nebezpečných chemikálií, požadují, aby stát odpad vrátil...

Za smrt známého při potyčce dostal recidivista 2,5 roku, s mrtvolou žil

Obžalovaný Vladimír Sárközi (vpravo) při rozhovoru se svým obhájcem ex offo....

Krajský soud v Ostravě ukončil projednávání případu 53letého Vladimíra Sárköziho, který pět týdnů žil s mrtvolou...

Další z rubriky

VIDEO: Slezskou Hartu bude brázdit nová elektroloď, jediná v republice

Slezská Harta má novou elektroloď. A kromě ní také velké plány na svůj...

Originální plavidlo bude od června vozit turisty po Slezské Hartě. Jezdí výhradně na elektropohon, protože v ochranném...

Řezník z Opavska zvažuje kvůli kauze polského masa konec podnikání

Kuřecí stehna

Majitel řeznictví z Ludgeřovic na Opavsku kvůli kauze polského drůbežího masa se salmonelou možná ukončí své podnikání....

Postřelený muž v nemocnici zemřel, kriminálka řeší vraždu ve Frýdku-Místku

Ilustrační snímek

Kriminalisté objasňují okolnosti vraždy, která se stala ve čtvrtek večer před jedním z domů ve Frýdku-Místku. Během...

Najdete na iDNES.cz