V dole Stonava bylo čtyřikrát více plynu, než je povoleno. Alarm nespustil

  20:00aktualizováno  20:00
Příčinu tragického výbuchu vyšetřuje báňský úřad, ale do podzemí se inspektoři dostanou až za několik týdnů. Když koncentrace výbušného plynu metanu v dole přesáhne jedno procento, horníci musí ven. Ve čtvrtek musela podle mluvčího České báňské správy Bohuslava Machka být hodnota minimálně 4,5násobná, alarm se však nespustil.

Znak Dolu ČSM Sever ve Stonavě na Karvinsku, kde při výbuchu 20. prosince zemřelo v dole třináct horníků. (22. prosince 2018) | foto: ČTK

Metan v dole hlídají speciální čidla a báňský úřad teď bude vyšetřovat, proč tentokrát žádné nebezpečí nehlásila.

Tvrdá slova na adresu vedení těžební společnosti OKD padla ze strany otce jednoho z mrtvých polských horníků, Zbigniewa Kaczmarka. Sám bývalý horník, nyní v důchodu, obvinil podle polských médií vedení OKD z manipulace s čidly na přítomnost metanu. „Vím, co se děje ve stěnách. Aby běžela těžba, tak se čidla zakrývají fólií, aby nic nehlásila,“ řekl mimo jiné.

Fotogalerie

Nebyl jediný, kdo na jednu z možných příčin výbuchu upozornil. Další polští horníci hovořili – ale už ne ve spojitosti se čtvrtečním výbuchem – například o praxi pustit na čidlo proud vzduchu z hadice, čímž se množství metanu v okolí čidla dá také snížit.

Vedení OKD však takové hypotézy velmi důrazně odmítlo. „Spekulace o čidlech musím jednoznačně vyvrátit,“ reagoval na množící se dotazy novinářů mluvčí OKD Ivo Čelechovský. „Hovořil jsem s několika horníky i záchranáři, všichni vyvrátili, že by to někdo dělal,“ dodal mluvčí.

Jeho slova potvrzuje i jeden z polských horníků, který se výbuchu shodou okolností vyhnul. „Pracuji na tom místě, kde to vybuchlo, každý den. Jen dnes jsem tam výjimečně nebyl, to mi zachránilo život,“ řekl jeden z horníků ve čtvrtek večer před šachtou Důl ČSM Sever, kde k výbuchu došlo. „Metan tam je pořád, uvolňuje se všemi možnými cestami. Ale že by se tam něco takového dělo, nemůžu říct.“ Existuje i možnost, že únik plynu byl tak rychlý, že ani funkční čidla havířům nepomohla.

Jeho kolega, který si nepřál být jmenován, však možnost manipulace s čidly připustil. Dokonce mluvil o tom, že se na tom sám podílí. „Někdy je metan na hraně, ale aby se splnil plán a aby se nemuselo odcházet, tak si s čidly trochu ‚pohrajeme‘,“ řekl horník. Dalším „fíglem“, kterým horníci umějí citlivost čidel ovlivnit, je například změna výšky, ve které se snímače umisťují.

Souvislost mezi těžbou uhlí a výskytem metanu je jasná. Tvoří se přímo z biologické hmoty při jejím zuhelňování. Pokud množství metanu ve vzduchu přesáhne jedno procento, musí se pracoviště okamžitě evakuovat. Jestliže totiž metan dosáhne koncentrace 4,4 procenta, stačí sebemenší jiskra a následky mohou být fatální.

Vyšetřování naplno začne, až bude místo přístupné. „Musíme počkat, až bude pracoviště bezpečné,“ řekl Martin Štemberka, předseda Českého báňského úřadu.

S ohněm na šachtě bojuje 83 záchranářů

Báňským záchranářům velí při zásahu po výbuchu na Dole ČSM Jaroslav Provázek

Jak rychle jste ve čtvrtek zasáhli?
Na místě jsme byli do 24 minut, což je standardní doba výjezdu. Na místo vyjeli tři čety a tři lékaři. To je zhruba 20 lidí.

Kdy jste zjistili, že je problém?
Že budou na místě mrtví, bylo jasné už během průzkumu, kdy se záchranáři pokoušeli proniknout na místo výbuchu. Dostali se k tělům, ale byla tam tak nebezpečná situace, že jsme se museli stáhnout.

Co bude následovat?
Teď musíme oblast výbuchu izolovat, uzavřít a napustit do ní dusík. Jak jen to bude možné a bezpečné, začneme s vyprošťováním. 

Kolik lidí jste nasadili?
Teď v dole pracuje 70 našich a 13 polských záchranářů. Každý vydrží na místě čtyři hodiny, kdy mu vystačí dýchací přístroj.

Nejčtenější

Šikana v autoškole. Zkoušky lidé dělají i desetkrát, než získají řidičák

Ilustrační snímek

Tereza Klimšová z Ostravy udělala autoškolu až napošesté, další žadatelce nestačilo ani tolik pokusů a řidičák ještě...

O bezdomovecká iglú je zájem i v zahraničí. Chtějí je i lidé s přístřeším

Pavla Klečková a Manu Chilaud dokazují, že do bezdomoveckého iglú se vejdou i...

Projekt bezdomoveckých iglú, který do Česka přivedla ostravská dvojice Pavla Klečková a Manu Chilaud, má za sebou první...

Liberec urval čtvrté finále v prodloužení a vyrovnal sérii s Třincem

Liberečtí hokejisté slaví vyrovnání finálové série s Třincem.

Hokejisté Liberce dokázali podruhé srovnat finálovou sérii Tipsport extraligy. Čtvrtý duel na ledě Třince rozhodlo až...

Žháři ve Vítkově útočili před deseti lety, Natálka musela na sto operací

Dvouletá Natálka na popáleninovém oddělení FN Ostrava-Poruba. (14. srpna 2009)

Stačí vyslovit jméno Natálka a mnohým se vybaví holčička, která málem zemřela po útoku žhářů ve Vítkově na Opavsku....

Asistenti přepravy se osvědčili, z ostravské MHD vykázali přes sto tisíc lidí

Každý desátý člověk jezdí po Ostravě hromadnou dopravou bez zaplacení. Vyplývá...

Dopravní podnik v Ostravě v dubnu před dvěma lety zavedl novou službu - asistenty přepravy. Jejich úkolem je mimo jiné...

Další z rubriky

Žháři ve Vítkově útočili před deseti lety, Natálka musela na sto operací

Dvouletá Natálka na popáleninovém oddělení FN Ostrava-Poruba. (14. srpna 2009)

Stačí vyslovit jméno Natálka a mnohým se vybaví holčička, která málem zemřela po útoku žhářů ve Vítkově na Opavsku....

Žili jsme jen ve zkušebně nebo v hospodě, vzpomíná Richard Kroczek

Richard Kroczek, manažer skupiny Buty.

K nejosobitějším ostravským kapelám určitě patří Buty. Její kořeny sahají do poloviny 80. let, kdy vznikla pod křídly...

Třiadvacetiletý motorkář zemřel při nehodě v Karviné

Na Příbramsku zemřel motorkář po srážce s autem (19. dubna 2019).

Třiadvacetiletý motorkář zemřel v sobotu v podvečer při nehodě v Karviné. Pravděpodobně ve vysoké rychlosti nezvládl...

8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze
8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze

Pojďme ke Dni Země začít s malou změnou, co má ale velké důsledky. Vyberte si pár tipů, které vás osloví nejvíce a jsou pro vás nejsnazší. I maličkostmi ušetříte přírodu, peníze a vlastní čas.

Najdete na iDNES.cz