V dole Stonava bylo čtyřikrát více plynu, než je povoleno. Alarm nespustil

  20:00aktualizováno  20:00
Příčinu tragického výbuchu vyšetřuje báňský úřad, ale do podzemí se inspektoři dostanou až za několik týdnů. Když koncentrace výbušného plynu metanu v dole přesáhne jedno procento, horníci musí ven. Ve čtvrtek musela podle mluvčího České báňské správy Bohuslava Machka být hodnota minimálně 4,5násobná, alarm se však nespustil.

Znak Dolu ČSM Sever ve Stonavě na Karvinsku, kde při výbuchu 20. prosince zemřelo v dole třináct horníků. (22. prosince 2018) | foto: ČTK

Metan v dole hlídají speciální čidla a báňský úřad teď bude vyšetřovat, proč tentokrát žádné nebezpečí nehlásila.

Tvrdá slova na adresu vedení těžební společnosti OKD padla ze strany otce jednoho z mrtvých polských horníků, Zbigniewa Kaczmarka. Sám bývalý horník, nyní v důchodu, obvinil podle polských médií vedení OKD z manipulace s čidly na přítomnost metanu. „Vím, co se děje ve stěnách. Aby běžela těžba, tak se čidla zakrývají fólií, aby nic nehlásila,“ řekl mimo jiné.

Fotogalerie

Nebyl jediný, kdo na jednu z možných příčin výbuchu upozornil. Další polští horníci hovořili – ale už ne ve spojitosti se čtvrtečním výbuchem – například o praxi pustit na čidlo proud vzduchu z hadice, čímž se množství metanu v okolí čidla dá také snížit.

Vedení OKD však takové hypotézy velmi důrazně odmítlo. „Spekulace o čidlech musím jednoznačně vyvrátit,“ reagoval na množící se dotazy novinářů mluvčí OKD Ivo Čelechovský. „Hovořil jsem s několika horníky i záchranáři, všichni vyvrátili, že by to někdo dělal,“ dodal mluvčí.

Jeho slova potvrzuje i jeden z polských horníků, který se výbuchu shodou okolností vyhnul. „Pracuji na tom místě, kde to vybuchlo, každý den. Jen dnes jsem tam výjimečně nebyl, to mi zachránilo život,“ řekl jeden z horníků ve čtvrtek večer před šachtou Důl ČSM Sever, kde k výbuchu došlo. „Metan tam je pořád, uvolňuje se všemi možnými cestami. Ale že by se tam něco takového dělo, nemůžu říct.“ Existuje i možnost, že únik plynu byl tak rychlý, že ani funkční čidla havířům nepomohla.

Jeho kolega, který si nepřál být jmenován, však možnost manipulace s čidly připustil. Dokonce mluvil o tom, že se na tom sám podílí. „Někdy je metan na hraně, ale aby se splnil plán a aby se nemuselo odcházet, tak si s čidly trochu ‚pohrajeme‘,“ řekl horník. Dalším „fíglem“, kterým horníci umějí citlivost čidel ovlivnit, je například změna výšky, ve které se snímače umisťují.

Souvislost mezi těžbou uhlí a výskytem metanu je jasná. Tvoří se přímo z biologické hmoty při jejím zuhelňování. Pokud množství metanu ve vzduchu přesáhne jedno procento, musí se pracoviště okamžitě evakuovat. Jestliže totiž metan dosáhne koncentrace 4,4 procenta, stačí sebemenší jiskra a následky mohou být fatální.

Vyšetřování naplno začne, až bude místo přístupné. „Musíme počkat, až bude pracoviště bezpečné,“ řekl Martin Štemberka, předseda Českého báňského úřadu.

S ohněm na šachtě bojuje 83 záchranářů

Báňským záchranářům velí při zásahu po výbuchu na Dole ČSM Jaroslav Provázek

Jak rychle jste ve čtvrtek zasáhli?
Na místě jsme byli do 24 minut, což je standardní doba výjezdu. Na místo vyjeli tři čety a tři lékaři. To je zhruba 20 lidí.

Kdy jste zjistili, že je problém?
Že budou na místě mrtví, bylo jasné už během průzkumu, kdy se záchranáři pokoušeli proniknout na místo výbuchu. Dostali se k tělům, ale byla tam tak nebezpečná situace, že jsme se museli stáhnout.

Co bude následovat?
Teď musíme oblast výbuchu izolovat, uzavřít a napustit do ní dusík. Jak jen to bude možné a bezpečné, začneme s vyprošťováním. 

Kolik lidí jste nasadili?
Teď v dole pracuje 70 našich a 13 polských záchranářů. Každý vydrží na místě čtyři hodiny, kdy mu vystačí dýchací přístroj.

Nejčtenější

Hořké drama. Češky míří ve Fed Cupu do baráže, Rumunky postupují

Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála utěšuje Kateřinu Siniakovou po...

České tenistky si po ostravské porážce zahrají baráž Fed Cupu. Výběr kouče Pály neobhájí titul, do baráže padá po...

Usmlouvaná pokuta bez dokladu. Polský řidič natočil podivné praktiky na D1

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Polský řidič, který byl na konci ledna pokutován na dálnici D1 v Ostravě, si stěžuje na podivné praktiky policisty. Ten...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Plíšková zdolala rumunskou dvojku, Siniaková nestačila na Halepovou

Karolína Plíšková hraje forhend v utkání Fed Cupu proti Rumunsku.

České tenistky hrají v 1. kole Fed Cupu s Rumunkami 1:1. Karolína Plíšková v Ostravě porazila Buzarnescuovou 6:1 a 6:4,...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Opavská Isotra zprovoznila novou lakovnu, hodlá navýšit výrobu

Opavská společnost Isotra ve středu otevřela nový provoz za 170 milionů korun.

Lakovnu za 170 milionů korun, při jejíž stavbě odvezlo jen vykopanou zeminu více než dva tisíce tatrovek, ve středu...

Ze sídlišť mizí rezavý mobiliář, sušáky už nepoužívají ani děti ke hrám

Staré a neudržované sušáky na prádlo mohou být nebezpečné zejména pro děti....

Staré venkovní sušáky na prádlo a zrezivělé klepáče na koberce postupně mizí ze sídlištních dvorků v Karviné. Tamní...

Falešný exekutor vymámil miliony z muže, který žádný dluh neměl

Ilustrační snímek

Podvodník za tři měsíce vylákal z šestapadesátiletého důvěřivce téměř dva a půl milionu korun. Muž domnělému...

Najdete na iDNES.cz