Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Ostravské stopy: Pár hodin a sníh byl černý, vzpomíná fotograf Ivan Korč

  18:55
Ruská kniha a stará cesta do Ostravy s rozbitými obrubníky. Takto netradičně vzpomíná Ivan Korč na rok 1968. I toho se týkalo povídání s fotografem, kterému věnujeme další díl našeho tradičního seriálu Ostravské stopy.

Ivan Korč začal fotit koncem šedesátých let. Focení má spojené mimo jiné s invazí vojsk Varšavské smlouvy. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Někteří obyvatelé Ostravy si na podobné detaily, které vyslovil Korč, asi nevzpomenou, naopak jim je musí doložit přespolní, na něž ve své době udělaly větší dojem. To je třeba případ právě Sovětské knihy, která patřila k základním výkladním skříním kolem dnešní Nádražní ulice.

Pro některé dokonce předčila i pověstný prach, kterým byla Ostrava známá. „Vzpomínám si, když nasněžilo, že byl sníh za pár hodin černý, ale to je taková vzpomínka z dětství, které jsem trávil v Místku, takže to nutně nemusí být platné jen na Ostravu,“ říká fotograf Ivan Korč.

Pokaždé vystupoval na nádraží Ostrava střed a jeho kroky zamířily kolem Karoliny do centra. „Zřetelně si z té doby vybavuju Ruskou knihu, to byla nepřehlédnutelná dominanta mé cesty. Nacházela se celou dobu v rohovém domu naproti obchodnímu domu Ostravice-Textilie. Vedle se nacházela galanterie, do které jsem chodil. Dodnes si totiž šiju a záplatuju,“ usmívá se fotograf. Nosí na sobě levné kalhoty nebo obnošené sako.

Někdo by mohl říci, že má na mysli místo Ruské Sovětskou knihu, což by bylo přesnější. Ale on na to má své zdůvodnění. „Pamatuji si to podle tehdy tradovaného vtipu, který zněl: Ivane, ruský care, za sedmero horami atd. je Ruská kniha a tam ani noha nepáchne. Strašně blbý vtip, který znám už z vojny,“ směje se Korč.

Obchody a známá trasa

Hned vedle Sovětské knihy se nacházela známá Ostravice, proslulý obchodní dům, který na začátku 90. let zažíval radikální proměnu v univerzální tržiště. „Ostravici si pamatuju, když jsem v ní těsně po převratu fotil první obchod s tričkama. Byly to ony obchody, u kterých měli lidé pocit, že nám tady chybí. Jak jsem tehdy mluvil s majitelem, tak trička se nakupovala v Pákistánu za sedm korun a tady se prodávala za sedm set. Dvě hodiny jsme s prodavačkami přendávali zboží, protože po mně chtěli fotky jak ze západního katalogu, ale nebylo co fotit,“ vzpomíná fotograf.

Body jeho trasy jsou dané: vlakem na nádraží Střed, kolem torza Karoliny a například Divadlo Zdeňka Nejedlého, dnešní Dvořák. „Maminka mě vzala na operu Dalibor. Zařekl jsem se, že do divadla už nikdy nepůjdu, neuplynulo ani padesát let a byl jsem tam pracovně. Houslistka Halina Františáková v něm měla slavnostní koncert. Všiml jsem si, že už mají jinak barevné sedačky,“ směje se Ivan Korč.

Kromě divadla vzpomíná také třeba na jednu z prvních porevolučních hospod – Černého pavouka na Stodolní. „Černý pavouk, tehdy to byla pecka, na Stodolní byly jen dvě nebo tři hospody. Černé, ponuré, ale strašně sexy, nic podobného nikde nebylo. Vymetal jsem každou výstavu, zvláště když bylo pohoštění. Vůbec si na ně nepamatuju, ale na Pavouka si vzpomínám, působil jako zjevení. Jinak jsem hospody nevyhledával, protože nemám rád lidi,“ konstatuje Ivan Korč.

Ryby chytal na Ostravici

Většinu času se zdržuje ve svém rodném Místku, stejně jako za totality, kdy v něm například chodil chytat ryby do nedaleké Ostravice. „Ryby jsem chytal na Ostravici. Otec hudebního skladatele Zámečníka mi říkal, že Ostravice je šestá nejšpinavější řeka na světě. Což byla 70. léta. Úplně černá, nebyla v ní ryba, ale to platilo až v Ostravě, protože chemický průmysl ji zásoboval až na nižším toku,“ vypráví Korč.

Dnes se věnuje především umělecké fotografii a dokumentu. Známý je například z fotografií pro Svatováclavský hudební festival nebo pro Janáčkovu filharmonii Ostrava. Má svůj specifický styl, který nazývá umění být neviděn.

„Základem je na koncertech vážné hudby nerušit a snažit se pokud možno ve skrytu zachytit atmosféru místa. Vždycky se najde nadšenec, který se postaví dopředu a cvaká. Stane se, že naruší celou atmosféru, pak se to snese i na ostatní,“ říká Korč.

Ze srpna 68 si vybavuje rozbité obrubníky

Ivan Korč

Fotograf samouk, původně vyučený instalatér se narodil v Místku 24. listopadu 1961.

Foťák Pentacon Six jej ve své době na konci 80. let stál přes čtyři tisíce korun. Začínal fotit na černobílé filmy, pět korun kus. Digitálně už jenom barevně.

V současnosti platí za uznávaného fotografa uměleckých aktivit, jeho služby pravidelně využívá Svatováclavský hudební festival nebo Janáčkova filharmonie Ostrava. Jinak působí ve Frýdku-Místku.

„Žádný sen nemám, všechny jsou splněné, ale musely by se vypípat nebo vyškrtat,“ říká.

Focení jej provází od konce 60. let a je spojeno s invazí vojsk Varšavské smlouvy. „Nejstarší fotku mám z konce 60. let, kdy jsem chodil do první třídy, to bylo ještě ve Frýdku. V 68. roce mě vedl otec do Sviadnova k babičce. Byl nezvykle mlčenlivý, přitom se obvykle choval žoviálně, ve společnosti jej měli rádi. Vzpomínám si, že mi tehdy neodpověděl na otázku, proč ty patníky u silnice jsou rozbité. Mlčel. Obrubníky, které lemovaly cestu do Ostravy, byly vyvrácené. Když jsi dítě, tak se věci dějí tak, jak jsi zvyklý. Maminka je taková a taková, tatínek je veselý, a najednou ti neodpoví. Na srpen 68 si tedy pamatuji tak, že byly rozbité obrubníky. Do souvislosti jsem si je dal až v pozdějším věku. Poškodily je ruské tanky.“

Ale zpátky do současnosti. Zajímavou zkušeností byla pro Ivana Korče práce při stavbě firmy Hyundai. Tehdy měl k dispozici i vrtulník, ale musel být přivázán vně, aby měl lepší manévrovací podmínky: „Hyundai, to byl pro mě kšeft. Chtěli dokumentovat stavbu, fotilo se z vrtulníku. Když jsem stál poprvé na lyžině, nevěděl jsem přesně, co chtějí. Byl jsem připoutaný, zimní bunda, kulich a sluchátka, abych se mohl bavit s pilotem. Buď se zabiju, anebo to přežiju,“ vypráví Korč.

„S Korejci bylo nezvyklé jednání. Objednali si počet fotek a já jim udělal jako dárek jednu navíc. Nevěděli si s ní rady. Pochopil jsem, že v jejich případě nemám dělat nic navíc.“

  • Nejčtenější

Nejdražší auto v Česku koupíte jen v beskydské vsi. Připravte si 67 milionů

V Česku se začalo prodávat nejvýkonnější italské auto za 67 milionů korun. Obci Čeladná, která se nachází v okrese Frýdek-Místek v Moravskoslezském kraji v podhůří Beskyd, se dostalo privilegia stát...

26. července 2024

Dronaři jsou problém, řešili jsme desítky nelegálních průletů, říká mluvčí Colours

Jednadvacátý ročník Colours of Ostrava je minulostí. Areál někdejších dolů a huti Dolní Vítkovice se opět zaplnil desítkami tisíc lidí, přičemž odborníci kvitují pestrost nejen hudební skladby....

22. července 2024  9:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nemocná matka mu darovala pozemky za 40 milionů, policie viní syna z podvodu

Dědictví v řádu desítek milionů korun na sebe nechal podvodem přepsat syn starší nemocné ženy z Karvinska. Jeho matku postihla vážná zdravotní indispozice a starají se o ni pečovatelé. Toho muž...

24. července 2024  13:36

V osudí už i Slavia s Plzní. Los třetího předkola: Spartě nahrálo zužování

Ač teprve v týdnu vstoupí do druhého předkola evropských pohárů, Sparta, Mladá Boleslav i Baník Ostrava se v pondělí po polední dozví soupeře pro případnou další část kvalifikace. Poprvé v osudí jsou...

21. července 2024  17:24,  aktualizováno  22.7 9:58

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velká srpnová smršť. Fanoušci Baníku šílí a český fotbal vyhlíží třetí předkola

Už se pomalu chystejte na velkou srpnovou pohárovou smršť. Jinými slovy: na všech pět českých týmů ve třetím předkole. Sparta, Slavia a Plzeň tam jsou, Baník Ostrava vlastně taky. Jen Mladá Boleslav...

26. července 2024  15:30

ONLINE: Pardubice - Karviná 0:1, v úvodu se trefuje Memič

Sledujeme online

Pardubičtí fotbalisté před týdnem vzdorovali na Spartě, Karvinští zase Liberci, byť nakonec obě mužstva svá utkání úvodního dějství prohrála. Jejich vzájemný souboj ve druhém kole Chance Ligy můžete...

27. července 2024  16:21,  aktualizováno  17:17

Záchrana člověka z jeskyně bývá složitá, trvá i celý den, říká šéf speleologů

Premium

Hned několik zajímavých objevů nahlásili v posledních měsících speleologové v Moravskoslezském kraji. Za řadou z nich stojí předseda České speleologické společnosti Jan Lenart. V rozhovoru popisuje,...

27. července 2024

Na Dlouhé stráně jako první vystoupal Gloag, Hirschi potvrdil vedení

Třetí etapu Czech Tour s vyhlíženým cílovým stoupáním na Dlouhé stráně vyhrál po samostatném úniku britský cyklista Thomas Gloag. Druhý dojel Marc Hirschi ze Švýcarska a před nedělní závěrečnou...

27. července 2024  16:29

Hasič se zranil při hašení garáže, spadla na něj vrata

K požáru garáže vyjeli dopoledne hasiči do obce Písek na Frýdecko-Místecku. Hasiči museli násilně vylomit vrata, aby se k ohni dostali. Během zásahu se jeden z nich lehce zranil.

27. července 2024  13:47

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....