Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ostravské stopy: Hrály se anglické hity a Ostrava žila, vzpomíná Folwarczny

  17:55aktualizováno  23:59
Baskytarista Dušan Folwarczny zasvětil hudbě téměř celý život, jeho kariéra je dodnes spjatá s legendou 70. let, rockovou formací RUR. Jejich nedávné koncerty předvedly tyto zdánlivé rockové starce ve skvělé formě. V době totality se však museli na čas přejmenovat.

Baskytarista Dušan Folwarczny začínal s hraním už ve čtrnácti letech. A nepřestal. | foto: Adolf Horsinka

Změna však nebyla potřebná kvůli tomu, že by název vadil tehdejšímu totalitnímu režimu, ale ozvala se prý rodina slavného spisovatele.

„Přišel s tím náš kytarista George Burgerstein, že prý si Čapkova rodina nepřeje, aby se bigbítová kapela jmenovala RUR. Na základě soutěže o název při akci v Orlové z nás byla najednou Generace,“ popisuje Folwarczny.

„Povinná četba a Karel Čapek? Nic takového jsme nehráli. Repertoár tvořily převzaté hity a vlastní tvorba. Existují i dobové nahrávky, ale ne profi. Bubeník si hudbu nahrával na magneťák, z roku 1973 máme takto zaznamenaných asi pětadvacet skladeb. Ryzí amatérismus, ale je tam hodně starých skladeb, které bych chtěl oživit,“ uvažuje baskytarista.

Na své počátky v 70. letech nedá dopustit. Pracoval sice původně jako elektromontér a koketoval s atletikou, nakonec ale zvítězila baskytara. Tu první mu vyrobil učitel Zdeněk Bastl z prkna školní lavice.

„Komplet s jedním snímačem, hliníkové struny. Byly z nich černé ruce, stačilo se otřít o obličej a pak jsem vypadal jako ten horník. Zaskakoval jsem s místní dechovkou v Šenově, kde pak v restauraci Horakůvka uspořádal Arnošt Vašíček 1. beatový festival. Ještě před RUR jsem hrál v datyňské kapele Memphis, všichni kolem mě byli o osm let starší. Mám na to perfektní vzpomínky,“ říká Dušan Folwarczny.

Dušan Folwarczny

  • Narodil se v roce 1956 v Ostravě-Zábřehu.
  • Původním povoláním elektromontér, posléze pracoval u Pozemních staveb Ostrava a v OKD.
  • Bydlí v Šenově, kde navštěvoval školu a získal svou první kytaru, tehdy ještě vyrobenou amatérským způsobem.
  • V roce 1973 byl přizván do kapely RUR, se kterou jej pojí většina jeho tvorby. Vystupoval ale také se skupinami Drums, Memphis, Generace či Uros.
  • Nyní hraje v obnovené skupině RUR, jež působí pod názvem R. U. R. Group, dále v kapelách Sjetý gumy a Lautr.

Prkno ze školní lavice pak ale vyměnil za špičkovou baskytaru. Takové tehdy byly jen tři v republice a stály osmnáct tisíc.

A kvalitní hudební nástroje tenkrát znamenaly nejen skvělý zvuk, ale automaticky i vyšší divácký zájem. „Měli jsme perfektní aparaturu, všechno bylo nakoupeno ze Západu. Za velké prachy, ale všechno přivezeno jako svatební dary, abychom nemuseli platit clo,“ vysvětluje Folwarczny.

Zákaz na Novojičínsku

S kapelou RUR pořádali hudebníci rozsáhlé, i několik měsíců trvající spanilé jízdy. „Zcela zásadní skutečností pro Ostravu té doby byl fakt, že se všude hrálo a všude se zpívalo anglicky. O víkendech Ostrava žila. Čaje o páté, Prajzsko, všichni měli plno, vždycky. My s RUR jsme svůj záběr ještě rozšířili o krajské přehrávky a jezdili jsme hrát i do Frenštátu,“ vybavuje si hudebník.

„Kolem roku 1974 nás pozvali na otevření nového kulturního domu, který pak zdemolovali fanoušci. Bylo sice vyprodáno, ale oni se dostali dovnitř i přes záchodová okýnka. Nebo jednou ve Frenštátě jsme při koncertu uviděli na balkoně nějakou komisi. Kytarista Jura Hradský alias George Burgerstein říká: ‚A k..va, asi tady budeme hrát naposledy, zesílíme to.‘ Tak jsme to zesílili a přišel dopis z národního výboru, že špatně vychováváme mládež a tímto že nám zakazují hrát v okrese Nový Jičín,“ uvádí baskytarista některé z nezapomenutelných koncertních příhod.

Jindy se to prý na vystoupeních moc nelišilo od západní produkce. „V Radvanicích jsme hráli v Motorestu. Tehdy to tam vypadalo jako opiové doupě. Plný sál, dvě na žluto natřené žárovky visící ze stropu. Sotva jsme začali hrát, hned se sklenkami třískalo o parket. To jsme si fakt připadali jako Black Sabbath. V takové totalitní době a my jsme si hráli, co jsme chtěli,“ zamýšlí se baskytarista.

Jak se vyrábí „dodávka“

RUR byla jediná kapela, která ve své době měla vlastní dodávku. „Za patnáct stovek jsme si pořídili polskou nysu, která sice byla jenom pro dva, ale jelikož bubeník byl automechanik, tak provedl generálku, jiný kolega nový nástřik. Tvrdil, že zlatou metalízou. Když jsme však přišli, byla natřená stříbřenkou na trouby a nápis RUR byl vyveden ručně černým sprejem. Jenže jak můžeme jezdit v pěti, když auto je jenom pro dva, přemýšleli jsme. V malém techničáku jsme proto vyškrábali dvojku a přepsali ji na sedmičku. Ze starého autobusu jsme dali dozadu zadní sedalo. Jezdili jsme i s holkami, málem nebylo kam dát aparaturu,“ usmívá se rocker a dodává: „Řídili všichni, kromě mě, samozřejmě vždy ten, kdo nepil. Já jsem ještě neměl řidičák.“

Zkoušeli U Boříka v Ostravě, museli pak ale na oplátku zahrát s dechovkou na plese. Další zkušebnu měli v Koblově, Šenově. Poslední zkušebnou byl havířovský kulturní dům Kravín.

Ve čtvrtky pravidelně hrávali v Havířově na čajích o páté a osmkrát za rok tam vystupovali zadarmo. „Abychom se revanšovali zřizovateli za poskytnutí prostor. Čtvrtky byly co čtrnáct dnů, jinak jsme hrávali pravidelně v pátky, soboty i neděle. Vyjíždělo se na štace do Karviné, Orlové, Havířova, Nového Jičína, Studénky, na Prajzskou, do Ludgeřovic, Hlučína. Když hrajete třikrát v týdnu, ani nemusíte zkoušet, jedině když hrajete novou věc,“ poznamenal Folwarczny.

Bez koncertů to prostě nešlo

Současnost se s organizací tehdejších koncertů podle muzikanta nedá srovnat. „V té době neexistovalo nic jako Facebook, žádné mobilní telefony. Hned po vojně, po 21 měsících, protože mě pustili dříve, jsem se domluvil s kamarádem, že jej odvezu na koncert do Hradiště, zůstal jsem tam tři dny, máti nic nevěděla. Co tím chci říct? Prostě v úterý se řeklo, kdy bude zkouška, a nikdo se neopozdil, dnes každý slibuje, a když má začít zkouška, přijde mu zpráva: ty, já nemůžu. Tohle mi na dnešní době vadí. Lidé nemají zodpovědnost,“ stěžuje si.

„Také dříve nikdo nehrál ve třech čtyřech kapelách zároveň, jak je to teď. Sám jsem byl proti tomu, ale dnes hraju ve třech a zakládám čtvrtou. Bez hudby se prostě nedá žít,“ směje se baskytarista.

„Když to člověka nakopne ve čtrnácti, a i když jsem pak měl deset let pauzu, jakmile jsem zase začal chodit na koncerty, prostě jsem musel opět začít hrát. Muzikantský život je muzikantský život, jsou období, kdy člověk jede třeba tři koncerty za den. Začne ve čtyři hodiny v rádiu, ve 20 hodin je v Jablunkově na místních slavnostech a v jednu po půlnoci v Turzovce,“ uzavírá.

  • Nejčtenější

Divácký rekord? Pro Česko není velkou výzvou, spíš by MS mělo hostit častěji

20. května 2024  6:29

Asi žádné jiné číslo se při fanouškovských náletech na hokejovém mistrovství světa neřeší víc. 741...

Konec kotlů na uhlí do deseti let. Stát lidem výměnu zadotuje

20. května 2024  12:42

Máte doma kotel na uhlí? Pak máte problém – i když je nízkoemisní, moderní nebo nový. Ministerstvo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ležícího zraněného seniora dospělí míjeli, zachránila ho až parta školáků

21. května 2024  17:45

Skvělou rozvahu i koordinaci projevila pětice ostravských školáků, kteří na začátku dubna pomohli...

Švédsko - Finsko 2:1P. Severské drama v prodloužení rozuzlil Eriksson Ek

23. května 2024,  aktualizováno  23:48

Ač favorizování Švédové střelecky jasně dominovali, po dvou třetinách oba brankáři drželi...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policisté při hokeji zakročili proti muži se zbraní, vypadala jako kalašnikov

19. května 2024  15:10

Dlouhou střelnou zbraň nesl v ruce osmnáctiletý mladík, proti němuž v sobotu po poledni zakročili...

Švédsko - Finsko 2:1P. Severské drama v prodloužení rozuzlil Eriksson Ek

23. května 2024,  aktualizováno  23:48

Ač favorizování Švédové střelecky jasně dominovali, po dvou třetinách oba brankáři drželi...

Nedali jsme Děčínu bronz zadarmo, chválil přes porážku ostravský trenér

23. května 2024  21:48

Po loňském stříbru skončili basketbalisté Děčína v nejvyšší domácí soutěži třetí, když porazili NH...

Auta za pět let obkrouží celou Opavu. Začne už pátá stavba obchvatu města

23. května 2024  17:07

Opava kdysi byla důležitým obchodním uzlem, dodnes se v ní paprskovitě sbíhají klíčové silnice a...

Botanická zahrada zve na pestrou podívanou, kvete přes tisíc rododendronů

23. května 2024  14:41

V plném květu je Arboretum Nový Dvůr na Opavsku. Vykvetla i tamní unikátní sbírka rododendronů,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...