Vyšachovaný Ostravak s ODS věří, že se koalice v Ostravě ještě změní

  13:53aktualizováno  13:53
Nepříjemné překvapení, jsme připraveni jednat o změně. Tak komentují zástupci Ostravaka a ODS, dvou dosavadních členů čtyřkoalice v Ostravě, náhlou změnu rozhodnutí vítězného hnutí ANO, které ve čtvrtek nečekaně oznámilo vznik nové koalice s Piráty a KDU-ČSL. Vyšachované strany míní, že tak to nezůstane.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Primátor Ostravy Tomáš Macura neřekl přesné důvody, které ho vedly k tomu, že vynechal ze hry ODS a Ostravaka (o překvapivém zvratu na ostravské politické scéně zde). Naznačil ale, že Ostravak měnil své požadavky a v případě ODS to byla tak trochu pomsta za situaci v Brně, kde naopak občanští demokraté vyšachovali z koalice vítězné hnutí ANO. Zástupci dvou vyšachovaných stran to ale odmítají.

„Pro nás je odveta za Brno zvláštní argument a ještě nepochopitelnější trest, když nežijeme v Brně, ale v Ostravě. Navíc jsem ještě ve čtvrtek kolem poledne dostal od primátora formou SMS dotaz, kdo za nás podepisuje koaliční smlouvu. Mohli jsme být čtvrtým partnerem, ale bez Ostravaka, což jsme odmítli,“ namítá dvojka na kandidátce ODS ve městě Martin Štěpánek, který měl být podle původní dohody náměstkem primátora.

„Všechny čtyři strany současné koalice řekly hned po volbách hnutí ANO, že chtějí dál pokračovat ve spolupráci, která je úspěšná. Nová smlouva stejné čtyřkoalice skutečně vznikla, včetně složení rady a programových priorit. My jsme ji odsouhlasili 17. října a čekali jen na podpis. Netušili jsme, že mezitím ANO intenzivně vyjednává s Piráty. To jsem zjistil až ve středu, kdy jsem dostal nabídku na účast Ostravaka ve čtyřkoalici, ale bez ODS,“ říká naopak lídr hnutí Lukáš Semerák, který má na starosti dopravu, ale zatím jako neuvolněný radní. 

V novém zastupitelstvu si měl rezort ponechat, ale na přání primátora by z něj byl uvolněný radní - náměstek. Na náhlou změnu koalice však nepřistoupil.

Nechtějí si zavřít dveře k jednání

Zástupci ODS i Ostravaka dali jasně najevo, že jsou z jednání hnutí ANO rozčarovaní. Tvrdí ale, že vyjednávání je právem vítěze voleb. Na dotaz, zda obrat ANO vnímají jako podraz, reagovali vyhýbavě. Bylo znát, že si nechtějí zavřít dveře k další spolupráci. 

„Nechceme podléhat emocím, snažíme se jednat odpovědně. Podstatné je, že současná koalice funguje velmi dobře a v zájmu města by měla i nadále,“ shodují se.

Výsledky voleb v Ostravě najdete zde

Jsou přesvědčení, že současná trojkoalice není konečná. „V zastupitelstvu bude mít jen 29 křesel z 55, což je velmi slabá nadpoloviční většina. V současnosti má naše koalice 33 křesel, přesto stačí pár nepřítomných a je problém s prohlasováním našich návrhů,“ nastínil Štěpánek.

„Samozřejmě, že když se tak primátor rozhodne, může fungovat trojkoalice v současné podobě. My ale věříme, že to tak nezůstane,“ říká Semerák. 

„Už proto, že zatím má nová rada jen devět členů místo jedenácti a například primátor si nakumuloval tolik rezortů, že se to nedá kvalitně zvládnout,“ dodal.

Tomáš Macura už ve čtvrtek po podpisu koaliční smlouvy řekl, že jsou připraveni přibrat čtvrtého partnera a počet radních opět zvýšit na 11. Ale vzkázal to zatím jen přes média. Oficiální nabídku žádný ze zmíněných dvou současných koaličních partnerů nedostal. 

Řešením by bylo obětovat lidovce

Štěpánek, Semerák i ostravský lídr ODS Zdeněk Nytra, který se měl stát neuvolněným radním, se shodli v tom, že pokud nabídku dostanou, jsou připraveni s hnutím ANO dále jednat. Naznačili ale, že jeden bez druhého k současné trojkoalici nepřistoupí.

„Po celou dobu jsme koaliční jednání vnímali jako seriózní. To, co se stalo, je pro nás nepříjemným překvapením. Určitě nejsme příčinou toho, proč se jednání otočila. Ale také nejsme v pozici, že bychom hnutí ANO dávali nějaké nabídky. Pokud přijde nabídka z jejich strany, jsem připraveni jednat. Ale nemůžeme jen přistoupit k současné trojkoalici, to by bylo nedůstojné,“ řekl Nytra.

Také Semerák potvrdil, že Ostravak je ochoten dál jednat o nové koalici, ale ve shodě s ODS.

Podle Macury je však vyloučeno, že by městu vládla koalice složená z pěti stran a hnutí. I na to už Semerák nastínil odpověď. 

„Jedno z možných řešení je, že by město opět vedla čtyřkoalice v čele s ANO a třeba i s Piráty, ale v tom případě například bez KDU-ČSL,“ uvedl s tím, že v tom případě by koalice výměnou za pouhé tři hlasy lidovců získala sedm hlasů Ostravaka a šest ODS.

Primátor si žádné podmínky klást nenechá

Na dotaz iDNES, zda je hnutí ANO v čele Tomášem Macurou připraveno rozvíjet jednání o koalici s ODS a hnutím Ostravak, případně se bavit o navržené variantě čtyřkoalice bez lidovců, reagoval ostravský primátor stručně: „O takovém návrhu nevím, nedostal jsem žádnou nabídku, ani jsem zatím neviděl výstup z tiskové konference ODS a Ostravaka.“

V obecné rovině podle něj ale platí, že ANO je stále otevřené jednání. „Sami však zřejmě nikomu žádnou nabídku dávat nebudeme, protože jsme ostatní strany oslovili už v minulosti a v tuto chvíli máme sestavenou funkční trojkoalici,“ nastínil Tomáš Macura. 

„A jestli se s někým budeme o koalici dál bavit, tak určitě bez předběžných podmínek,“ dodal.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Postřelili muže, líčí lidé z Frýdku-Místku. Policie potvrdila násilný čin

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje násilný čin ve Frýdku-Místku. Podle místních tam byl ve čtvrtek večer postřelen muž. Policisté zatím...

Města chtějí vrátit nebezpečný chemický odpad zpět Polákům. Ti zatím mlčí

Sanace nebezpečného odpadu odbornou firmou, která má za úkol odvézt ze skladu...

Česká města, do kterých Poláci navezli na sedm set tisíc litrů nebezpečných chemikálií, požadují, aby stát odpad vrátil...

Za smrt známého při potyčce dostal recidivista 2,5 roku, s mrtvolou žil

Obžalovaný Vladimír Sárközi (vpravo) při rozhovoru se svým obhájcem ex offo....

Krajský soud v Ostravě ukončil projednávání případu 53letého Vladimíra Sárköziho, který pět týdnů žil s mrtvolou...

Další z rubriky

Boj o historickou přádelnu ve Frýdku-Místku končí. Památkou nebude

Budova někdejší přádelny ve Frýdku-Místku se památkou nestane.

Historická budova bývalé přádelny bratří Neumannů ve Frýdku-Místku, dříve známá jako Slezan 08, se nestane kulturní...

Návštěvnost Jeseníků i Beskyd každý rok strmě roste. I díky elektrokolům

Pohled na obnovenou Bezručovu chatu na beskydské Lysé hoře (5. září 2015)

Turistů v chráněných krajinných oblastech Moravskoslezského kraje nebývale rychle přibývá. Unikátní přírodou projdou...

VIDEO: Slezskou Hartu bude brázdit nová elektroloď, jediná v republice

Slezská Harta má novou elektroloď. A kromě ní také velké plány na svůj...

Originální plavidlo bude od června vozit turisty po Slezské Hartě. Jezdí výhradně na elektropohon, protože v ochranném...

Najdete na iDNES.cz