Zvrat v Ostravě. Městu bude vládnout ANO s lidovci a Piráty

  16:04aktualizováno  16:35
Dohodnuté neplatí. Přestože se lídři stran v Ostravě již před necelými dvěma týdny dohodli na spolupráci ve volbách vítězného hnutí ANO, Ostravaka, ODS a lidovců, vše je nakonec jinak. Městu bude vládnout ANO s Piráty a lidovci.

Lídr hnutí ANO a primátor Ostravy Tomáš Macura slaví jednoznačné vítězství v komunálních volbách 2018. (6. října 2018) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ve čtvrtek odpoledne byla podepsaná koaliční smlouva. Město k ní svolalo na půl pátou odpoledne tiskový brífink, kde informace MF DNES potvrdilo. 

Volby 2018

„Došli jsme k závěru, že s Piráty máme největší programovou shodu,“ zdůvodnil na brífinku změnu rozhodnutí primátor Tomáš Macura. 

Pod koaliční smlouvou tak chybí podpisy zástupců ODS a Ostravaka. „Přišel jsem podepsat na radnici koaliční smlouvu a pan Macura mi zavolal, že je vše jinak, ať přijdu podepsat jiné složení někam do hotelu. Že do koalice chtějí jít kromě nás i s KDU-ČSL a Piráty. Postavil mě do situace, že buď to přijdu podepsat, nebo mají jiné řešení,“ povzdechl si lídr Ostravaku Lukáš Semerak. 

Ten nabídku neakceptoval, oproti původním plánům tak Ostravak i vyšachovaná ODS nakonec skončí v opozici. „Ten způsob provedení, jakým jsem byl postaven před hotovou věc, je pro mě nepochopitelný,“ zmínil Semerák. 

Dvojka kandidátky ODS Martin Štěpánek redakci sdělil, že i oni dnes byli pozváni do hotelu. „S tím, že by v koalici chyběl Ostravak,“ uvedl Štěpánek.

Ani ODS takovou nabídku neakceptovala. „Jsme z toho překvapeni, velmi rychle jsme se po volbách dohodli, akceptovali jsme nabídku ANO ve sto procentech, jak nám ji předložili. A teď je vše jinak. Převládá v nás pocit zklamání,“ dodal Štěpánek. 

Nová koalice ANO, Pirátů a KDU-ČSL, bude mít v pětapadesátičlenném zastupitelstvu města 29 mandátů. Vyšachování ODS může být mimo jiné i reakcí na vývoj povolebních vyjednávání v Brně (kde vznikla koalice bez vítězného hnutí ANO-pozn. autora), což Macura na brífinku nevyvrátil. 

„Nebudu tvrdit, že to nehrálo roli. Ale jednoznačně to taky spojovat nebudu, protože nevím, jak to tam dopadne. Ale jestli mi dnes bude někdo vyčítat, že jsme někoho obešli, nebo podvedli, rád si vždy znovu pustím záznam toho, jak situaci v Brně okomentoval předseda ODS Petr Fiala slovy „Taková je politika.“ Přestože v politice jsme zvyklí na leccos, vývoj v Brně mi přišel neuvěřitelný. Rád bych tomu městu pomohl. Možná i proto jsme zintenzivnili jednání s Piráty a sekundárně jsme přišli na to, že průnik našich a pirátských představ je daleko vyšší než u dalších stran,“ nastínil Macura.

Primátor zároveň podotkl, že se ještě neuzavírají možnosti ani případnému čtvrtému partnerovi do čtyřkoalice. „Nebráníme se zasednout k jednacímu stolu, ale v prvé řadě budeme žádat vysvětlení situace,“ dodal Lukáš Semerák z Ostravaka. 

Piráti: U jednání jsme byli od začátku

V případě, že koalice zůstane tříčlenná, bude město pracovat s devítkou radních, z nichž šest křesel bude mít hnutí ANO, dva budou patřit České pirátské straně a jedno KDU-ČSL. Pakliže by se rozšířila, zvýšil by se podle Macury i počet radních a to na 11. 

Kromě ANO zůstala v původní variantě koalice i v té nakonec podepsané KDU-ČSL. „Nejsem rád, že není původně domluvená čtyřkoalice. Počítal jsem s tím, ale chceme pokračovat v práci a vycházíme z toho, co je teď na stole,“ řekl lídr strany Zbyněk Pražák. 

Lídr Pirátů do města David Witosz okomentoval vznik nové koalice stručně. „My jsme byli u jednání od začátku. Ačkoli byla preferovaná původní čtyřkoalice, jednání byla vždy konstruktivní a týkala se hlavně programových průniků. Jakékoli personální otázky se začaly řešit až na konci. To, že se situace vyvrbila jinak, než byl původní předpoklad, to mělo své důvody, které už okomentoval pan primátor. Za nás můžeme říci jen to, že jednání bylo kontinuální, konstruktivní, věcné a velice slušné,“ uvedl Witosz, který bude neuvolněným členem rady.

Podle Macury bude k programovým prioritám nové trojkoalice patřit pokračování v realizaci strategického plánu města Ostravy s důrazem na bezpečnost, na životní prostředí, architekturu, urbanismus a podporu bydlení. Dodal, že koalice chce zřídit mezirezortní projektové řízení, aby zrychlila investiční výstavbu, a také funkci městského architekta nebo institut městského plánování.

Autoři: ,

Nejčtenější

Smrt tři lidí u Opavy zavinilo předjíždění v zatáčce, stav dítěte se lepší

Při tragické nehodě na Opavsku zemřeli tři lidé.

Vážně zraněná pětiletá holčička, která jediná přežila čtvrteční nehodu na Opavsku, se podle lékařů dostala z...

Blesk v Beskydech zasáhl pětici převážně mladých turistů, jsou v nemocnici

Ilustrační snímek

Skupinu turistů v Beskydech zasáhl odpoledne blesk. Jeden z nich je popálený, další utrpěli otřes a poranění způsobená...

Při srážce aut na Opavsku zemřeli tři lidé a těžce se zranilo dítě

Při tragické nehodě na Opavsku zemřeli tři lidé.

U Neplachovic na Opavsku odpoledne při srážce osobních aut zemřeli tři lidé. Nehoda se stala na silnici I/11. Dva lidé...

Jediný český kybernetický nůž dosluhuje. Přibývá poruch, říká onkolog

Přednosta onkologie Jakub Cvek s dosluhujícím ozařovacím přístrojem.

Lékař Jakub Cvek je už dva roky přednostou onkologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava. Je mu 40 let, patří tedy...

Za sto milionů je volný, řekl o něm kouč. Reiter teď přestoupil do Baníku

Denis Granečný (v bílém) z Ostravy v souboji s Rudolfem Reiterem z Bohemians.

Ofenzivní záložník Rudolf Reiter po dvou letech opouští Bohemians 1905 a přestupuje do Baníku Ostrava, který o něj měl...

Další z rubriky

Jediný český kybernetický nůž dosluhuje. Přibývá poruch, říká onkolog

Přednosta onkologie Jakub Cvek s dosluhujícím ozařovacím přístrojem.

Lékař Jakub Cvek je už dva roky přednostou onkologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava. Je mu 40 let, patří tedy...

Unikátní loď zatím nemůže vozit výletníky na Hartě, čeká na osvědčení

Slezská Harta má novou elektroloď. A kromě ní také velké plány na svůj...

Ačkoliv o objednávky není nouze a každý den se na vyhlídkovou plavbu po přehradě Slezská Harta ptají další zájemci,...

Ostravské stopy: Ostrava? Pro dítě z vesnice velkoměsto, vzpomíná Dita Pepe

Fotografka Dita Pepe v roce 2012 získala ocenění Osobnost české fotografie a o...

Fotografka Dita Pepe se věnuje zejména portrétní fotografii. Nejznámější je její dlouhodobý cyklus Autoportréty, kde se...

Najdete na iDNES.cz