V takzvaných finských domcích žije asi sto obyvatel, z toho je 39 dětí. Místní obyvatelé tvrdí, že spolu výborně vycházejí starousedlíci i přistěhovalci, Romové i bílí, a nikdo z nich se nikam stěhovat nechce. Poslali proto petici zastupitelům města a na jejich posledním jednání je přišli osobně požádat o pomoc.
„Půlku finského domku na Bedřišce jsem dostal v roce 1954 od šachty, tehdy mi bylo devatenáct let a teprve jsem se chystal na vojnu, ale v dole jsem pracoval už od patnácti,“ vzpomíná dnes čtyřiaosmdesátiletý Václav Žemba.
V domku vychoval s manželkou tři děti. Asi čtyřicet let pracoval ve Vítkovicích, dnes je vdovcem v penzi, ale do žádného náhradního bytu se stěhovat nechce. „Jsem soběstačný, na zahradě chovám slepice a holuby. A ve druhé půlce domku bydlí můj vnuk, který mi pomáhá s nákupy. Říkal jsem starostce, že z Bedřišky odejdu jedině v urně,“ líčí rozhodným hlasem senior.
Mluvčí místních lidí Eva Lehotská tvrdí, že starousedlíků, kteří na Bedřišce žijí přes dvacet let, je mnohem víc. „Nemají žádné problémy mezi sebou ani s šestnácti romskými rodinami, které se nastěhovaly později. I když domy patří obci, lidé se o ně starají a často je opravují na své náklady. Donedávna se starali i o veřejné prostranství, až v poslední dvou měsících tam obec začala kosit trávu,“ řekla Lehotská.
Zastupitele žádala, aby se město staralo o svůj majetek a nechalo zpracovat analýzu, která posoudí skutečný stav finských domů a možnosti jejich opravy i revitalizace celé lokality.
Starostka: Domy se nevyplatí opravovat
Podle starostky obvodu Liany Janáčkové je ale situace jasná. Tvrdí, že domy dosloužily a nevyplatí se je opravovat.
„Některé už jsme zbourali. Máme v plánu současné nájemníky postupně vystěhovat a vybudovat tam rezidenční bydlení pro mladé rodiny, aby se nemusely stěhovat ven z města. Jestli budou nové domy stavět soukromí investoři, nebo obec, to zatím nevíme. Umím si představit obě varianty,“ vysvětlovala zastupitelům s tím, že první studie proměny Bedřišky vznikla už v roce 1996, kdy obvod bývalé hornické domky odkoupil.
Nová studie vznikla loni, kdy obvod získal většinu pozemků. Podle starostky obvod nikde jinde na svém území vhodný prostor pro výstavbu nemá a tak exkluzivní lokalita není podle ní ani jinde v Ostravě.
Janáčková podotkla, že staré domky s kamny na tuhá paliva dávno neodpovídají současným nárokům na bydlení. A podle ní není ani možné lokalitu revitalizovat po etapách tak, aby tam místní mohli zůstat. „Musíme vyklidit celé území, vybudovat tam inženýrské sítě a teprve pak začít s výstavbou. Proto jednáme s jednotlivými nájemníky a nabízíme jim různé formy náhradního bydlení. Odmítáme ale jednat s různými aktivisty,“ podotkla.
Lidem však vadí, že jim radnice nenabízí obecní byty na území obvodu, ale jen pomoc při stěhování do soukromých bytů mimo obvod. I proto většina stěhování odmítá. Na Bedřišce platí nájemné 35 korun za metr čtvereční, vyhovuje jim i prostředí blízko lesoparku, který také čeká na proměnu.
Klíčová rozhodnutí padnou až po volbách
Obyvatel Bedřišky se zastal například náměstek primátora Zbyněk Pražák, který lokalitu nedávno navštívil, a před zastupiteli vystoupil také kněz Pavel Kosmák.
„V Ostravě je spousta problémových míst a v minulosti k nim patřila i Bedřiška, ale to už dávno není pravda. Naopak, Bedřiška je dnes příkladem dobré praxe, kde komunita funguje,“ myslí si Kosmák.
Primátor města Tomáš Macura řekl, že obyvatelé Bedřišky si zaslouží důstojnou budoucnost, život a perspektivu a že si ji dokáže představit i na stejném místě.
„Dají se tam postavit nové sociální byty, pakliže ty stávající nemohou plnit svůj účel. Ale bylo by dobře, kdyby takové rozhodnutí přijalo až nové politické vedení obvodu vzešlé z komunálních voleb,“ řekl Macura a sdělil, na čem se dohodl se starostkou Janáčkovou.
„Slíbila, že minimálně do voleb, nebo spíš do konce letošního roku, nebude obvod činit žádné nevratné kroky v Bedřišce včetně vypovídání nájemních smluv,“ uvedl primátor.
Lidé ale zmínili, že v poslední době už muselo odejít několik rodin, protože jim úřad neprodloužil nájemní smlouvy.
„Slib, který jsem dala primátorovi, plním. Ukončili jsme smlouvu jen těm, kteří přestali platit nájem. Ostatním jsme ji prodloužili a situaci budeme znovu řešit po volbách,“ vysvětlila Janáčková.
Zastupitelé města si chtějí osud Bedřišky pohlídat. „Osobně jsem se na místě přesvědčil, že situace je tam stabilizovaná, lidé spokojení a neexistuje žádný akutní důvod k jejich vystěhování. Dal bych přednost tomu, aby tam místní lidé mohli zůstat. Ale bude záležet na tom, co ukážou posudky stávajících domků,“ řekl primátor s tím, že město se bude záležitostí dál zabývat.