Stavba obchvatu Karviné začne zjara, opavským Kateřinkám se uleví už letos

  13:55aktualizováno  13:55
Zahájení stavby karvinského obchvatu se přiblížilo. Ředitelství silnic a dálnic vyhlásilo v minulých týdnech veřejnou zakázku na zhotovitele. Část severního obchvatu Opavy, který výrazně uleví lidem z místní části Kateřinky, bude zprovozněna dokonce už na začátku října.

Lidem v Karviné a v opavské části Kateřinky se uleví od tranzitní dopravy. | foto: Jan Pešek, MF DNES

Lhůta pro podání nabídek pro stavbu obchvatu Karviné končí v první polovině listopadu, stavět by se mohlo začít na jaře příštího roku.

Blížící se spuštění prací vítají karvinští radní, od prvních plánů na obchvat totiž uplynulo už dvacet let.

„Věřím, že v rámci tendru na zhotovitele nedojde ke komplikacím a samotná stavba bude zahájena na jaře příštího roku,“ uvedl primátor Karviné Jan Wolf.

Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Nina Ledvinová podotkla, že prodloužení lhůty by mohly způsobit žádosti dodavatelů o vysvětlení, změnu nebo doplnění zadávací dokumentace.

Mapka obchvatu Karviné.

Mapka obchvatu Karviné.

Karvinský obchvat by měl dopravu odklonit z Nádražní ulice od železnice už před vjezdem do centra města, povede nad jezerem u Lodiček, podél zámeckého parku a za darkovským mostem se napojí na stávající silnici vedoucí do Českého Těšína.

Součástí tříkilometrové silnice bude kilometrová protihluková stěna, most, podchod pro pěší i mimoúrovňová křižovatka. „Předpokládané náklady činí 1,106 miliardy korun,“ zmínila Ledvinová.

Nová silnice pomůže k čistějšímu ovzduší

ŘSD předpokládá, že miliardová stavba bude spolufinancována rovněž z prostředků Evropské unie v rámci Operačního programu Doprava. Od vybudování obchvatu si Karvinští slibují zlepšení ovzduší v centru města.

„Doprava patří mezi tři největší znečišťovatele v Karviné. Odvedením tranzitní dopravy na obchvat se zároveň zklidní centrum města a lidem bydlícím podél třídy 17. listopadu se bude lépe žít,“ řekl mluvčí radnice Lukáš Hudeček.

Podle prvotních plánů se mělo začít s pracemi na obchvatu už v loňském roce. Investor, kterým je ŘSD, ale termín prací už třikrát posunul. Posun termínů ŘSD zdůvodnilo například zdržením při zpracování projektové dokumentace.

Zároveň by se stavbou obchvatu mělo být zahájeno také vyčištění a odbahnění jezera na Lodičkách v parku Boženy Němcové, v jehož blízkosti silnice povede.

„U jezera se vše připravuje na výběrové řízení na zhotovitele,“ dodal Hudeček.

Obchvat Kateřinek bude rychleji, než se plánovalo

Za necelé dva týdny se řidičům otevře východní část severního obchvatu Opavy. Silnice, jež obkrouží město od výjezdu na Malé Hoštice ke Stříbrnému jezeru, odkloní část tranzitní dopravy z Ostravy na Bruntálsko. Uleví především opavským Kateřinkám, poprvé 8. října.

„Jsem rád, že se podaří obchvat otevřít s předstihem, podle původního plánu to mělo být až příští rok. Každý kilometr silnice, která uleví velmi přetíženému městu, je pro nás významný,“ poznamenal primátor Opavy Tomáš Navrátil.

Mapka východní části severního obchvatu Opavy.

Mapka východní části severního obchvatu Opavy.

Do provozu se uvede první 1 627 metrů dlouhý úsek severního obchvatu, který vede od Kateřinského uzlu mezi Opavou a Malými Hošticemi a u Stříbrného jezera se napojí na takzvanou Prodlouženou Rolnickou.

Stavba, jež začala předloni v březnu, přišla na celkových 408 milionů bez DPH a připravovala se přes deset let. Podle vedení Opavy je příkladem, který potvrzuje nutnost vzájemné spolupráce pro urychlení procesu přípravy dopravních staveb.

Legislativa schvalování staveb městům nepřeje

„Územní rozhodnutí nabylo právní moci v srpnu 2007. Když byl pozastaven proces přípravy staveb za exministra dopravy Bárty, město v roce 2009 ze svého rozpočtu uvolnilo 30 milionů na výkupy pozemků. Stavební povolení na hlavní trasu pak nabylo právní moci v lednu 2011,“ shrnul přípravy Navrátil.

Dodal, že městům není nakloněné legislativní prostředí a přípravy dopravních staveb to komplikuje. „Je nutné zjednodušit administrativní procesy při směnách pozemků mezi státními institucemi,“ uvedl příklad.

Město a Sdružení pro výstavbu komunikace I/11–I/57 se angažovalo i při výkupech pro druhou, západní část severního obchvatu. Ta by se měla začít stavět příští rok.

„Projektuje se dokumentace pro zadání stavby. A v části západního obchvatu probíhají přípravné práce – pyrotechnický průzkum, demolice,“ popsala mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová. Soutěžit by se zhotovitel mohl ještě letos.

  • Nejčtenější

Rodina se otrávila z hub nasbíraných na zahradě. Pozor u bedel, radí mykolog

V ostravských nemocnicích skončili v pondělí tři členové rodiny, kteří snědli houby nasbírané na zahradě. Takové...

Podnikatelé z Ostravy oklamali systém EET, stát okradli o miliony

Zástupci dvou ostravských firem podle policie obešli systém EET, když za pomoci IT specialistů upravili své pokladní...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

S údaji pro EET zřejmě manipuloval řetězec s vínem a destiláty, firma mlčí

Firmou, která podle policie oklamala systém EET, když z upravených pokladních systémů posílala zkreslené údaje o...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Občas nás všechny chytaly deprese, říká předseda vyšetřovací komise pro OKD

Déle než rok a půl byl předsedou parlamentní vyšetřovací komise pro OKD poslanec Lukáš Černohorský. Komise svou činnost...

Bylinkářka z Jablunkovska zachránila Gottovi hlas, když natáčel pohádku

Dvě malé obce na východě republiky a v nich dvě ženy, které se neplánovaně postaraly o Karla Gotta, když na...

Je originální, vítá vás i hodinu, tvrdili chovatelé na srazu v Jablunkově

Neobvyklou sešlost v neděli zažil Jablunkov. Park za radnicí zaplnili francouzští buldočci z celé republiky. Na drsném...

Ostravské stopy: Tady byla přehozena má profesní výhybka, přiznává Ledecký

Známý a uznávaný hudebník Janek Ledecký nedávno zavítal do Ostravy, aby se zúčastnil zahájení sezony Janáčkovy...

ZE ŽIVOTA: Můj muž neví, jestli chce být u porodu
ZE ŽIVOTA: Můj muž neví, jestli chce být u porodu

Ahoj, jsem ve 31 tt a pochopitelně přemýšlím nad porodem. Jsem prvorodička, takže mám z toho všeho strach a chlap mi moc nepomáhá. Chce být u porodu, ale zároveň je pro něj asi důležitější být v práci, protože kdykoli se bavíme o tom, zdali si bude moci vzít volno nebo zařídit, že bude okolo termínu v práci někde kolem a ne v zahraničí, je to pro něj problém.

Najdete na iDNES.cz