ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Moravskoslezský kraj plošně otestuje pět tisíc lidí, má vlastní aplikaci

  • 11
Moravskoslezský kraj připravuje vlastní plošné testování, do kterého se zapojí pět tisíc lidí napříč celým regionem. Kraj dokonce využije vlastní aplikaci, do které se budou moci přihlásit zájemci různých věkových kategorií. Na testování, které začne v pátek, má vyhrazeny zhruba tři miliony korun.

„Chceme zanalyzovat, jak vypadá situace s nákazou v našem kraji. Budeme testovat ve všech našich okresech a budeme k tomu mít připravenu aplikaci,“ konstatoval moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák.

Kraj bude v tomto týdnu testování zkoušet u úředníků kraje, aby zjistil, jak časově náročné bude. Statistický vzorek pro testování určili epidemiologové z Ostravské univerzity. 

„V každém okrese bude 700 testovaných, Ostrava bude mít dvojnásobek čili 1400,“ uvedl náměstek hejtmana Jakub Unucka. Podle něj kraj na základě zkušeností z testování v Praze a Brně chce lidem nabídnout registraci na konkrétní čas.

„Protože je tam spousta papírování, lidé musí souhlasit s odběrem krve, musí souhlasit s tím, že v případě pozitivního testu budou odebrány další vzorky, chceme v úterý na úřednících kraje otestovat, jak dlouho ve skutečnosti trvá proces toho papírování,“ upřesnil Unucka.

Přihlášení od čtvrtka

Testovaní budou rovněž vyplňovat dotazník, kde kromě základních údajů odpoví na zhruba patnáct otázek, včetně toho, zda mají nějaké příznaky onemocnění, už dříve nějaký test podstoupili nebo trpí nějakým chronickým onemocněním. S přiděleným identifikačním číslem pak dorazí v konkrétním čase na odběrové místo.

Získaná data z dotazníku by měla pomoci odborníkům k získání dalších informací. „Existují dnes sofistikované analýzy dat, které dokážou hledat souvislosti, které třeba zůstávají utajeny. Může se totiž ukázat, že se nákaza z hlediska vyšší pravděpodobnosti týká určitých typů profesí, určitého věku. To všechno jsou věci, které bychom nějakým způsobem rádi zanalyzovali,“ uvedl Vondrák s tím, že bude využitý i superpočítač Ostravské univerzity. 

Podle hejtmana by kraj na základě těchto analýz mohl dále rozhodovat i o různých opatřeních.

Kraj předpokládá, že testování potrvá zhruba dva týdny. Přihlásit se k němu lidé budou moci od čtvrtka.

Testování bude anonymní

Hejtman upřesnil, že cílem tohoto testování, na kterém Moravskoslezský kraj spolupracuje se Zdravotním ústavem Ostrava, Krajskou hygienickou stanicí v Ostravě, Ostravskou univerzitou a Vysokou školou báňskou-Technickou univerzitou Ostrava, je ověřit hypotézu, že mezi obyvateli kraje je skupina osob, která nákazu prodělala, ale neví o tom. 

Vedlejšími zjišťovanými údaji jsou pak souvislosti mezi bezpříznakovým průběhem nemoci a životním stylem nebo znečištěním ovzduší v místě bydliště.

„Na rozdíl od pražského testování je to naše anonymní. Nebudeme vyžadovat jméno ani další údaje, pouze věk, bydliště a informace o tom, jak se dobrovolník choval v karanténě, a něco málo o zdravotním stavu. Výsledek rychlotestu sdělí, zda testovaný v minulosti prodělal nemoc covid-19. Dokáže také říct, zda nemoc ještě probíhá. Nedokáže ale odhalit první týden nemoci. Takže, pokud se ukáže přítomnost protilátek v krvi, musí se testovaný podrobit ještě velkému PCR testu a počkat na jeho výsledek v karanténě,“ vysvětlil hejtman.

V Olomouci čekala na koronavirové testy stovka lidí:

24. dubna 2020

,