Základní škola v Branticích na Bruntálsku má celkem 39 žáků, teď jich kvůli epidemii covidu-19 chodí do školy 27. Zbylých 12 se učí na dálku. Podle ředitele Adama Šimůnka zbytečně.
Inicioval proto výzvu, kterou už podpořily přes čtyři stovky dalších malotřídek. Chtějí otevřít.
Malotřídní školy jsou totiž díky nízkému počtu dětí schopné vyhovět přísným protiepidemickým pravidlům i se všemi ročníky.
„Ve škole teď máme prezenčně třídu prvňáků, těch je deset, a druhou třídu tvořenou sedmnácti dětmi z druhého a čtvrtého ročníku. Jako malotřídní škola máme výjimku v tom, že i žáci vyššího ročníku mohou chodit do školy, pokud jsou ve třídě s prvňáky nebo druháky,“ řekl Adam Šimůnek.
Společná třída třeťáků a páťáků je ale doma. „Chceme i je do školy. Jde o kvalitu výuky, o osobní kontakt s učiteli,“ uvedl Šimůnek, který výzvu kvůli výjimce pro malotřídky poprvé zveřejnil na Tři krále, nejdříve na Facebooku a přes učitele, později vznikl i web.
K petici se připojily už stovky malotřídek
A strhla se lavina, k 13. lednu se připojilo už 441 malotřídních škol ze všech koutů republiky. „Máme možnosti, prostory i lidi na to, abychom zajistili výuku za dodržení daných opatření a skupiny od sebe oddělili i v jídelně a družině. Přes počítač není kontakt takový, slabší žáci potřebují větší podporu,“ popsala ředitelka Základní a mateřské školy v Dolních Životicích na Opavsku Lenka Smetanová.
Malotřídky mají dohromady často méně dětí než běžné základní školy jen v prvních a druhých třídách, které teď do škol smějí.
V Dolních Životicích teď chodí do školy osm prvňáků a čtrnáct druháků. Čtyři třeťáci, sedm čtvrťáků a devět páťáků je doma na distanční výuce.
V Radimi na Jičínsku mají ve škole dohromady pouhých 22 dětí. Jedenáct chodí do školy – jde o společnou třídu prvňáků, druháků a třeťáků. Jedenáct dalších, čtvrťáci a páťáci, je doma.
Ředitelé nechtějí porušovat opatření
„S tak malým počtem dětí bychom bez problémů splnili hygienické limity. Navíc jsme na vesnici. Často jde o sourozence a jeden do školy smí a druhý ne,“ konstatovala ředitelka Základní a mateřské školy Radim Radka Koláčná.
Školy výzvu podepisují jako petici. S ní požádají o výjimku a vymanění se z pravidel platných pro běžné školy ministerstvo zdravotnictví. „Do pátku budeme sbírat potvrzení zapojených škol. Pak vydáme společné prohlášení a sami i prostřednictvím Asociace ředitelů základních škol a Pedagogické komory kontaktujeme pana ministra Blatného,“ nastínil Adam Šimůnek.
Jeho škola je centrem, kam chodí reakce škol a kde vzniká seznam těch, jež výzvu podporují. Ředitelé zdůrazňují, že nechtějí obcházet pravidla ani porušovat opatření. „Situace se nevyvíjí dobře, rozhodně ji nechci zlehčovat. Ale vzhledem k počtu žáků jsme schopní opatření dodržovat a dětem nabídnout plnohodnotné vzdělání v prostorách školy,“ řekl Šimůnek.
Ministerstvo zdravotnictví změnu zatím odmítá
Výzvu malotřídních škol podporují i ty, které mají žáků víc. „Máme přes sto dětí, prezenčně nám chodí do školy dvě třídy prvňáků a druháci, což je zhruba šedesát dětí. Více než mají mnohé malotřídní školy dohromady ze všech ročníků. Dlouho jsme byli také malotřídní, chápu jejich důvody, chci je podpořit,“ uvedla ředitelka Základní školy v Kopřivnici - Lubině Ivana Davidová.
Podle statistik ministerstva školství je v Česku 771 škol s malotřídkami. „Jedná se o běžné třídy základních škol, v nichž jsou žáci vyšších ročníků prvního stupně, tedy třetí až pátý ročník, zařazeni do třídy společně s žáky prvního nebo druhého ročníku,“ sdělila mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Dodala, že podle dat ze školních matrik je k 30. září 2020 těchto tříd 942.
O opatřeních ve školách rozhoduje ministerstvo zdravotnictví. To ale požadavku nakloněné není. „Ministerstvo zdravotnictví s ohledem na epidemickou situaci v současné době neplánuje změny v oblasti školství,“ uvedla jeho mluvčí Barbora Peterová.