Úterý 24. listopadu 2020, svátek má Emílie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. listopadu 2020 Emílie

Žáci v malotřídce dělají všechno spolu, teď se nebudou smět potkat

  8:59
Návrat prvňáků a druháků do škol přidělal starosti hlavně malotřídkám. V Karlovarském kraji jich funguje dvaadvacet. Jejich ředitelé nyní musejí například zajistit, aby se školáci z jednotlivých ročníků nepotkávali. Potřebovali by tedy další zaměstnance, na něž však nejsou peníze.

Žáci prvních a druhých tříd se vrátili do školních lavic. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Ministerstvo školství s námi vůbec nepočítá. Jako by malotřídky doposud ještě neobjevilo,“ postěžovala si ředitelka Základní školy v Abertamech Pavlína Pfeiferová. 

Do jednoho ročníku má letos spojenou druhou a třetí třídu a do druhého čtvrtou a pátou. Dohromady chodí do školy 24 žáků, stejný počet obvykle i do družiny.

„Momentálně si ale hlavně prvňáky rodiče vyzvedávají hned po vyučování, v družině nám tak zůstane jen pár dětí. Přesto s nimi budeme muset od příštího týdne, až se do škol vrátí všechny děti z prvního stupně, pracovat odděleně, aby se nepotkávaly. Jenže na to nemáme lidi ani peníze. I kdybych někoho sehnala, kdo se bude dětem z jedné skupiny věnovat, protože se s tou druhou nemohou míchat, nemám ho z čeho zaplatit,“ vysvětluje ředitelka. 

Do budoucna vidí jediné systémové řešení, a to výjimku udělenou ministerstvem školství. „Tady na vesnici se stejně děti potkávají, tomu nezabráníte nikdy,“ uvažuje nahlas. Podobně jsou na tom i ostatní tři malotřídky v Krušnohoří.

Obličejové kryty pro prvňáky

Michaela Lámerová, ředitelka základní školy v Lipové na Chebsku, má situaci o něco jednodušší.

„Od včerejška se vyučuje ve třídě, kam chodí děti prvního a druhého ročníku. Online výuka zůstává pro děti třetího a čtvrtého ročníku, které ve své třídě vzdělává druhá paní učitelka. Takže nám to vyšlo docela hezky,“ vysvětlila s tím, že do školy ve středu přišly kromě jedné dívky všechny děti.

„I když žijí ve společné domácnosti s prarodiči, nezaznamenali jsme jakoukoli obavu z docházky nebo žádost o distanční výuku,“ potvrdila ředitelka. Škola už se zároveň s rodiči dohodla na tom, že pokud chtějí, mohou pořídit průhledné obličejové kryty, aby bylo dětem vidět na ústa a bylo jim lépe rozumět.

„Hlavně pro děti v první třídě by to určitě bylo lepší než roušky,“ dodala Michaela Lámerová.

Mrzí ji ale, že další ročníky přijdou do škol už po třech dnech. „Já bych s tím ještě týden počkala, aby bylo jasné, nakolik se to první otevření tříd osvědčilo. Jakmile se do budovy nahrnou všechny ostatní děti, především tedy v těch větších školách, mohl by to být problém,“ upozornila.

Děti mají co dohánět

Klasickou jednotřídku mají ve Staré Vodě na Chebsku. Ředitel tamní základní školy Martin Vlasák potvrdil, že má škola výjimku z nařízení.

„Patříme do kategorie jednotřídek, máme tedy ve škole jednu třídu, v níž je osm dětí, které navštěvují první, druhý, čtvrtý a pátý ročník. Ve třetím ročníku v tomto školním roce není nikdo. Do školy tak včera přišly všechny děti, kromě jednoho žáčka, který má individuální vzdělávací plán. To ale nesouvisí s koronavirem. Je to dítě, které se individuálně vzdělávalo už ve školce,“ upřesnil Martin Vlasák s tím, že škola ihned najela na běžný režim.

„Obávám se však, že toho budeme muset hodně dohánět a hlavně znovu všechno ladit dohromady. Taky mě dost mrzí zákaz zpěvu. Naše škola je postavená na zpívání, dokonce se jmenuje Učíme se písničkou. Máme spoustu výukových písniček, děti se jejich prostřednictvím učí třeba nezáživnou látku. Bez zpívání to je jiné, takové smutnější, ale musíme se s tím popasovat,“ dodal ředitel.

Snad bude mít kdo doučovat

Otázkou je, co se ukáže po nástupu žáků druhého stupně, učňů a středoškoláků. Podle analýzy informačního centra o vzdělávání EDUin se téměř deset tisíc dětí přestalo během první vlny pandemie vzdělávat a podzimní obnovení distanční výuky tak představuje pro velkou část dětí a mladých lidí riziko předčasného odchodu ze vzdělávání.

„Dramatická situace je hlavně u studentů učebních oborů, tedy po ukončení povinné školní docházky. Místo školy si našli brigádu, začali vydělávat a návrat do školy je moc neláká. To, že nedokončí vzdělání, je ale dohoní, i když později,” upozornila Martina Zikmundová, ředitelka České asociace streetwork. 

Už teď proto školám nízkoprahové kluby ve spolupráci s asociací pomáhají a nabízejí dětem hlavně ze sociálně slabších rodin doučování. „Zájem je ale zatím minimální,“ potvrdila například Mirka Bláhová z klubu Restart z Mariánských Lázní.

„Očekávám, že se děti i rodiče probudí příští rok v květnu a snad budeme mít do té doby dost dobrovolníků, kteří by dětem mohli pomoct zvládnout konec školního roku a přípravu k přijímačkám,“ dodala Bláhová.

  • Nejčtenější

Slepice jsou opeřené, cibule má hodně slupek. Pozorovatelé tuší tužší zimu

Zima a sníh si letos dávají na čas. Zvěř ještě neopustila svá říjiště, myši zůstávají na polích, ptáci ze severu také...

Byt v centru Chebu byl k pláči. Dnes je to sympaťák plný světla

Památkově chráněná zóna v srdci historického Chebu je jedinečné místo pro bydlení, bohužel se totéž nedalo říci o bytu,...

Trenér z kauzy Klášterec: Kdo neustojí ostré výrazy v kabině, ať hraje na flétnu

Premium Řečeno slovy filmového klasika: Rozmohl se nám tady takový nešvar. A to vynášení nahrávek z hokejové šatny. Dva trenéry...

Hronek za mnou jezdil, ať to shodíme, řekl po bitce překvapený Kadlec

Že se právě takhle v extralize hned na začátku nezvykle pozdě zahájené kariéry zviditelní? Tak na to by si ani samotný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rodiče dětí, které pediatři ošetří až po testu na covid, radši mění lékaře

Pediatři v Karlovarském kraji se stále častěji setkávají s telefonáty od rodičů, kteří chtějí změnit dětského lékaře....

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Zdravotníci dostali od novorolské porcelánky děkovné hrnky s rouškou

Unikátní série půllitrových hrnečků tvaru Klára je poděkováním novorolské porcelánky lidem v první linii boje s...

Útočníci vtrhli do bytu, jeden z nich zbil dlužníka kvůli pár stovkám

Nepříjemné překvapení zažil sedmatřicetiletý muž z Karlových Varů. Do bytu mu vtrhla dvojice mužů, kteří ho chtěli...

S poliklinikou postavte i parkovací dům, chce po investorovi Cheb

V Chebu se rozhořela diskuze, zda zastavět prostor před chebským nádražím. Společnost Chebská zdravotní přišla s...

Žáci v malotřídce dělají všechno spolu, teď se nebudou smět potkat

Návrat prvňáků a druháků do škol přidělal starosti hlavně malotřídkám. V Karlovarském kraji jich funguje dvaadvacet....

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ – ABSOLVENT (27-31.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Karlovarský kraj
nabízený plat: 27 000 - 31 000 Kč

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...