Na Suchém vrchu se nesmí těžit dřevo, ministerstvo zrušilo výjimku

  18:42aktualizováno  18:42
Okolo se těží naplno, v přírodní rezervaci Suchý vrch se ale po zrušení výjimky pro postup proti kůrovci zasahovat nesmí. Její další osud bude jasný do dvou týdnů. Ekologické organizace chtějí omezení těžby prosadit v širším měřítku.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: iDNES.cziDNES.cz

Těžba kůrovcového dříví je v okolí Vrbna pod Pradědem v plném proudu, minulý měsíc tam situaci v lesích zkomplikovala i vichřice a lesníci se chystají odtěžit stovky kubíků dřeva. 

Výjimkou je přírodní rezervace Suchý vrch. Ministerstvo životního prostředí před časem vyhovělo odvolání ekologických organizací a zrušilo výjimku, jež povolovala zásahy proti kůrovci v rezervaci. Jak se tam proti dřevokaznému brouku bude postupovat dál, se znovu řeší.

„Rozhodnutí respektujeme a na území rezervace neprovádíme žádné zásahy. Okolo dřevo zpracováváme,“ popsal aktuální situaci ředitel Biskupských lesů Libor Konvičný. Ostravsko-opavskému biskupství lesní plochy patří a právě ono si loni o výjimku požádalo. Důvodem byla snaha o zpomalení kůrovce, který se v oblasti šířil geometrickou řadou.

„Letos je situace zhruba stejná jako loni. Právě dva revíry v okolí Heřmanovic jsou na tom nejhůře. Sto procent těžby je těžba kalamitní, děláme, co můžeme,“ sdělil Konvičný. Dodal, že kůrovec trápí také ostatní vlastníky v širokém okolí.

Správa chráněné krajinné oblasti Jeseníky pracuje na novém řešení postupu proti kůrovci na Suchém vrchu. „Nyní analyzujeme aktuální situaci v rezervaci a jejím blízkém okolí. Ta se za poslední půlrok výrazně změnila, což budeme chtít zohlednit i v nově připravovaném dokumentu, který se vypořádá i s připomínkami odvolacího orgánu,“ uvedl její vedoucí Petr Šaj. Dokument by měl být hotov do dvou až tří týdnů a bude reflektovat situaci komplexně. Nejen stav porostů v rezervaci, ale i v okolí.

„Posun kůrovcové situace spočívá zejména v pokračujících těžbách kůrovcových stromů v porostech bezprostředně navazujících na rezervaci. Jedná se o stromy, ve kterých kůrovec přezimoval a vlastník je průběžně těží s cílem populaci brouka maximálně snížit. Navíc začátkem března letošního roku došlo na části těchto porostů k menší větrné kalamitě, jejíž důsledky vlastník aktuálně řeší,“ doplnil Miroslav Havira, který má v CHKO na starosti lesnictví a terén mapuje. Ministerstvo životního prostředí původní výjimku zrušilo a vrátilo k projednání, protože postrádalo zdůvodnění efektivity zásahů proti kůrovci v rezervaci. 

„Musí se jednoznačně vymezit i rozsah činnosti povolené výjimkou ve vztahu k přírodní rezervaci i stavu okolních porostů. Určit, kdy už nejsou asanační zásahy uvnitř přírodní rezervace pro ochranu okolních lesů efektivní, a zdůvodnit, proč považuje za šetrnou metodu i používání insekticidů,“ shrnula Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva.

Podle ekologických organizací, jež proti výjimce stály, se Suchý vrch stal ostrovem klidu. „V masivním měřítku se těží v celém okolí, jen ta vrcholová část Suchého vrchu je uchráněná. Je to dobře, řešením je nechat tuto nejcennější přírodu přirozenému vývoji,“ konstatoval Ondřej Bačík, předseda Společnosti přátel Jeseníků.

Ekologové chtějí omezení těžby i v dalších oblastech

Ekologové usilují o omezení těžby na ještě větších plochách chráněných krajinných oblastí. Ministerstvo životního prostředí vydalo metodiku, aby se zásahy neprováděly na území rezervací a přírodních památek, ekologové žádají totéž i pro I. a II. zóny oblastí.

„Metodika tam povoluje kácení všech aktivních kůrovcových stromů a nevylučuje zcela použití chemie. Jen malá část mrtvého dřeva by měla zůstat na místě k zetlení,“ popsal nynější stav Jan Piňos z Hnutí Duha. Takový přístup, i když citlivější než plošná asanace, podle něj umožňuje velké holoseče.

„Žádáme ministerstvo životního prostředí a Správu CHKO Jeseníky o důslednou ochranu nejcennější přírody tak, aby neumožnily další těžby se vznikem holin a používání jedů na území I. a II. zón. Vše budeme bedlivě sledovat v terénu i na jednáních,“ uzavřel Ondřej Bačík.

Nejčtenější

Miminko vypadlo z kočárku na zem, opilá žena ho nechala být a šla domů

Sanitka, pražská záchranná služba.

Silně opilá matka upadla v sobotu na ulici v Opavě-Komárově a přitom převrhla kočárek s pětiměsíční dcerou. Ta z něj...

Zahřmělo a obr Super Galaxy sestoupil z nebe. Přivezl bojové vrtulníky

Americký transportní letoun C-5M SuperGalaxy na mošnovském letišti

Americký obří armádní letoun C-5M SuperGalaxy přistál ve středu ráno na mošnovském letišti. Ve svých útrobách přes...

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame...

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel. Porážka s Baníkem 1:2...

Stíhačky, akrobaté i tanky. Na Dny NATO dorazilo v sobotu 125 tisíc lidí

Dny NATO a Armády ČR v Mošnově.

Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR v Mošnově na Novojičínsku navštívilo v sobotu 125 000 lidí. ČTK to za pořadatele...

Hokejová Sparta slaví výhru, proti Třinci rozhodla v závěru

Tomáš Marcinko (vlevo) z Třince a Jeremie Blain ze Sparty

Hokejisté Sparty porazili v předehrávce třetího extraligového kola Třinec 4:2, poprvé v sezoně naplno bodovali a patří...

Další z rubriky

Město zatrhlo karvinským večerkám noční prodej. Zákazníci rušili místní

Večerka Flop v Karviné-Novém Městě už nebude mít otevřeno nonstop. Z nařízení...

Karvinští zastupitelé zakázali dvěma karvinským nonstop večerkám prodej v nočních hodinách. Zastupitelé tak rozhodli v...

Ostrava si nemocnici nechá, nejdražší stavbu v historii zařízení ale odloží

Vjezd do Městské nemocnice Ostrava.

Přes dvě miliardy měla stát modernizace Městské nemocnice Ostrava do roku 2030 včetně nových pavilonů X a Y. Některé...

Žena přispěla k dopadení zloděje z kostela, policistovi půjčila kolo

Ženě za její jednání poděkovali zástupci městského obvodu i policie.

Duchapřítomně se zachovala žena, která se na začátku září stala svědkem vloupání do kostela v Ostravě. Policistům,...

Polovina zničené Ostravici je prodaná. Nový majitel z ní udělá hotel

Dům Ostravica-Textilia.

Bývalý Módní dům Ostravica-Textilia, někdejší perla Ostravy, má snad největší naději na obnovu za posledních téměř...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz