Auta odvážející kůrovcem napadené dřevo ničí cesty. Obce stát odškodní

  13:32aktualizováno  13:32
Škody na cestách v Moravskoslezském kraji, kde se těží 40 procent kůrovcem napadeného dřeva v republice, odhadují úředníci na více než půl miliardy korun. „Jelikož nemáme na opravy krajských silnic vlastní zdroje, požádal jsem o pomoc vládu,“ uvedl hejtman Ivo Vondrák. Šanci uspět u státu však mají zatím pouze obce.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Těžba je více než sedminásobně intenzivnější než dříve. Stát veřejně slíbil finance na opravy krajských cest. Prostředky nutně potřebují všechny regiony, a to co nejrychleji,“ upřesnil Vondrák s tím, že nejhorší situace je v Jeseníkách, konkrétně u silnic II. a III. tříd, ale trpí i komunikace v Beskydech, hlavně na Jablunkovsku. 

Těžká nákladní auta vyjela hluboké koleje, zdevastovala krajnice, způsobila síťové trhliny a výtluky.

Vondrák dodal, že na vládu kvůli opravám komunikací II. a III. třídy apelovali už všichni hejtmani. Podle mluvčí vlády Jany Adamcové však zatím dorazil pouze apel od hejtmana Vondráka. „Odkázali jsme ho v tomto případě na ministerstvo zemědělství,“ sdělila.

To na základě zkušeností z krajů tvrdí, že k poškození dochází především na místních komunikacích.

„Ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj proto připravujeme dotační titul na rekonstrukce cest tam, kde kůrovcová kalamita odeznívá. Program by měl být připraven ještě letos,“ zmínil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

„O dotaci budou moci žádat obce, které jsou nejčastějším vlastníkem místních komunikací. Co se týká silnic nižších i vyšších tříd, jejich správci mohou financovat opravy mimo jiné z výnosu silniční daně, kterou hradí i podnikatelé provozující soupravy pro odvoz dříví,“ vylíčil Bílý.

Náměstek hejtmana kraje pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania vyčíslil, že škody na krajských cestách činí na Bruntálsku asi 400 milionů korun, což je dvojnásobek oproti prostředkům, které Správa silnic Moravskoslezského kraje pro tuto oblast má.

Opravy jsou zatím provizorní

„V Beskydech bude třeba dalších 200 milionů. A čísla určitě porostou. Těžba kalamitního dříví neskončila. Další prostředky k výraznějšímu navýšení krajského rozpočtu prostě nemáme. Na některých komunikacích navíc mohou mít problém bezpečně projet nejen větší auta, ale také záchranáři,“ poznamenal Kania.

Kraj už s opravami několika úseků začal. „Aby zůstaly průjezdné, byly nutné alespoň provizorní opravy a vysprávky živičnou směsí. Tento rok půjde z krajských peněz dalších šest milionů korun na nejnutnější opravy po kůrovcové těžbě,“ řekl náměstek hejtmana kraje pro dopravu Jakub Unucka.

„Toto provizorium však není řešením. Jako nejideálnější postup vidím počkat, až kůrovcová těžba skončí, a pak systematicky začít s důkladnými opravami. Věřím, že se nám podaří potřebné finance od státu získat,“ dodal Unucka.

Nejčtenější

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Postřelili muže, líčí lidé z Frýdku-Místku. Policie potvrdila násilný čin

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje násilný čin ve Frýdku-Místku. Podle místních tam byl ve čtvrtek večer postřelen muž. Policisté zatím...

Města chtějí vrátit nebezpečný chemický odpad zpět Polákům. Ti zatím mlčí

Sanace nebezpečného odpadu odbornou firmou, která má za úkol odvézt ze skladu...

Česká města, do kterých Poláci navezli na sedm set tisíc litrů nebezpečných chemikálií, požadují, aby stát odpad vrátil...

Ostrava - Liberec 0:1, naději na Evropu trefil v závěru Kamso Mara

Ostravský záložník Robert Hrubý (vlevo) a liberecký stoper Kamso Mara, který...

Konečně vystřelili na bránu, konečně dali gól. Liberečtí fotbalisté v nadstavbové části Fortuna ligy ve skupině o titul...

Vraha soudí za další smrtelný útok. S mrtvolou žil pět týdnů v bytě

Obžalovaný Vladimír Sárközi (vpravo) při rozhovoru se svým obhájcem ex offo....

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti, v němž je obžalovaný...

Další z rubriky

Postřelený muž v nemocnici zemřel, kriminálka řeší vraždu ve Frýdku-Místku

Ilustrační snímek

Kriminalisté objasňují okolnosti vraždy, která se stala ve čtvrtek večer před jedním z domů ve Frýdku-Místku. Během...

Řvoucí agresor si brousil nůž na těhotnou ženu, zachránili ji štamgasti

Restaurace v Návsí nad níž došlo k incidentu.

Pětatřicetiletý muž s nožem v ruce zaútočil v bytě na Frýdecko-Místecku na svoji těhotnou partnerku. Ta měla štěstí, že...

VIDEO: Slezskou Hartu bude brázdit nová elektroloď, jediná v republice

Slezská Harta má novou elektroloď. A kromě ní také velké plány na svůj...

Originální plavidlo bude od června vozit turisty po Slezské Hartě. Jezdí výhradně na elektropohon, protože v ochranném...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz