Lesníci zvažují zakázat vstup do lesa kvůli kůrovci i usychajícím stromům

  17:24aktualizováno  17:24
Česko čeká další kůrovcová kalamita. Obávaný brouk lýkožrout smrkový, jak se jmenuje odborně, se začne ve velkém rojit opět v dubnu. Lesníci však upozorňují na nezpracované dříví, které v lesích stále leží a v němž se líhnou další kůrovci.

Česko čeká další kůrovcová kalamitu. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

„Dřevo se nestíhá z lesa uklízet, protože chybí lidé i technika. Není kde ho skladovat, není odbyt. Kdysi jsme z jednoho revíru těžili v řádu jednotek kubíků napadeného dřeva, dnes jsou to desítky tisíc kubíků,“ popisuje jeden z lesníků z Beskyd, který si nepřál uvést jméno.

Fotogalerie

Někteří vlastníci lesa dokonce nyní varují, že kvůli kůrovci hrozí vyhlášení zákazu vstupu do lesů. Nechtějí pouštět návštěvníky mezi polomy a uschlé větve, které by mohly někoho zranit. „Teď to ještě nehrozí, ale když tam sušina zůstane rok a půl až dva, to už může dojít k ulomení vršků, větví a tedy i zranění,“ říká František Kučera, předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL).

Zákazy už nyní vyhlašují orgány státní správy do míst, kde například kvůli vichřici popadaly větve. O nich rozhodují na základě vlastní iniciativy nebo na žádost vlastníka. Do té části lesa se pak nesmí do doby, než se popadané větve a stromy uklidí a průchod lesem je opět bezpečný.

Vlastníky trápí i suché borovice nebo duby

„Dnes se riziko zranění návštěvníka s usychajícími lesy významně zvyšuje. Je proto logické, že vlastník je nebude chtít nést a zažádá obec s rozšířenou působností o zákaz vstupu do lesa,“ míní Jan Příhoda z expertní skupiny lesníků Czech forest think tank. 

„Netýká se to jen smrků napadených kůrovcem. Máme tady tisíce hektarů porostů suché borovice, prosychá dub, umírají jasany... Lze předpokládat, že jakmile se suché stromy dotěží, zákaz vstupu se zruší. Jenže na těžbu nejsou kapacity,“ doplňuje.

V zákoně sice stojí, že vstup do lesa je na vlastní nebezpečí, podle lidí z oboru však stejně v případě nehody mnohdy nese odpovědnost majitel lesa jakožto majitel pozemku. Odkazují třeba na případ, kdy větev starého stromu poškodila automobil zaparkovaný na veřejném prostranství. Nejvyšší soud v roce 2013 rozhodl, že vina je na straně vlastníka, který měl o strom důkladněji pečovat.

Extrémní případ pak nastal před patnácti lety, kdy se na ženu nečekaně zřítil strom na vyznačené stezce v boubínském pralese. Žena nepřežila a společnost Lesy ČR musela vyplatit pozůstalé rodině necelý milion korun.

Uschlé stromy nechají být

Vlastníci lesů nyní požadují po státu zvýšení dotací na obnovu lesa po kůrovcové kalamitě. Pro letošek mají k dispozici 1,15 miliardy korun. Podle SVOL by bylo optimálních pět miliard.

Ministerstvo zemědělství pro nestátní majitele lesů teď připravuje dotaci ve výši tří miliard. Žádat by o ni mohli koncem tohoto roku. Pomoc drobným vlastníkům nabízí i státní podnik Lesy ČR, který spravuje necelou polovinu všech lesů na území republiky. Padesáti tisícům lesníků odeslal dopis obsahující „kůrovcové desatero“ a informace o státních příspěvcích. Nabízí také odbornou pomoc od svých expertů.

Boj s kůrovcem zatím Česko prohrává, stromy mizí před očima

Senát minulou středu navíc schválil novelu zákona, díky níž budou moci lesníci odložit těžbu kůrovcového dříví v lokalitách, které už zachránit nelze. To znamená, že nebudou muset těžit uschlé stromy, z nichž brouk vylétl, a naopak se zaměří na ty části lesa, které ještě zachránit mohou. Novela čeká na podpis prezidenta. Začít platit by mohla v dubnu. Tedy právě v měsíci, kdy se kůrovec začíná rojit.

Vlastníci lesa každé opatření zmírňující kůrovcovou kalamitu vítají. Nicméně Kučera upozorňuje, že úplné zanedbání péče o už uschlé stromy také není tou správnou cestou. „Novela říká, že vlastník lesa může nechat kůrovcovou souš stát, aniž by mu za to hrozila pokuta, a věnovat se stromům, které čerstvě napadl kůrovec. Může se stát, že zůstanou lokality se suchým lesem, do nichž se budou vyhlašovat zákazy vstupu,“ uzavírá.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Poslanci musejí vysvětlovat výlety v Peru, NKÚ zneužití peněz odmítá

Machu Picchu v Peru

Několik poslanců kontrolního výboru Poslanecké sněmovny spolu s prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu Miroslavem...

Kancléř Mynář podá trestní oznámení pro křivé obvinění na senátora Lásku

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář (20. února 2018).

Hradní kancléř Vratislav Mynář podá trestní oznámení pro křivé obvinění na senátora Václava Lásku kvůli kauze údajného...

S námi se budou lidé mít jako v Bavorsku, láká Svoboda před eurovolbami

Lídr KDU-ČSL pro volby do Evropského parlamentu Pavel Svoboda v diskusním...

Hostem středečního pořadu Rozstřel na iDNES.tv byl Pavel Svoboda, lídr KDU-ČSL pro volby do Evropského parlamentu. Z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz