Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. listopadu 2023 Ondřej

Archiv představí život skladníka Šavrdy, z něhož měli komunisté strach

  17:23
Ostravský archiv představil veřejnosti vzácné dokumenty z pozůstalosti Jaromíra a Dolores Šavrdových, dvou pilířů ostravského disentu v době nesvobody.
Ředitelka Archívu města Ostravy, Blažena Przybylová, ukazuje pozůstalost...

Ředitelka Archívu města Ostravy, Blažena Przybylová, ukazuje pozůstalost disidenta Jaromíra Šavrdy. Jsou zde jeho samizdatové přepisy, motáky z vězení, rodný list, školní sešity s básničkami a podobně. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Hned dvě kulatá výročí, osmdesát let od narození a pětadvacet let od úmrtí si v květnu připomínají lidé, kteří znali ostravského básníka a spisovatele Jaromíra Šavrdu.

Šavrdovský květen v Ostravě

Ostravský spisovatel a chartista Jaromír Šavrda (1933 - 1988)

15. 5. 19:00 Projekce filmu Sám voják v poli – Jaromír Šavrda (filmový klub Studio Karel v kavárně Stará Aréna) 

19. 5. 14:00 Šavrdovská literární vycházka z ulice Dr. Šavrdy na Dubině k jeho hrobu do Hrabové (sraz 14:00, ulice Dr. Šavrdy)

21. 5. 18:00  Ostravští herci čtou Jaromíra Šavrdu (antikvariát a klub Fiducia)

22. 5. 19:00 Projekce filmu Přechodné adresy Jaromíra Šavrdy (filmový klub Studio Karel kavárny Stará Aréna)

24. 5. v 19:00 Divadelní představení hry Josefa Topola Kočka na kolejích a projekce filmu Libri Prohibiti Jaromíra Šavrdy z cyklu Sami proti zlu (klub Atlantik)

27. 5. 10-17:00 Šavrda v archivu - speciální prohlídky pozůstalosti Jaromíra Šavrdy v Archivu města Ostravy (Archiv města Ostravy)

29. 5. 19:00 Divadelní představení podle románu Georga Orwella 1984 v Divadle Petra Bezruče.

30. 5. 20:00 Zakončení a společné setkání v galerii Rubrum.

Ten patřil, spolu se svou manželkou Dolores, k nejvýznačnějším představitelům disentu na Ostravsku. A za své odlišné názory byl komunisty dlouhá léta pronásledován a tvrdě perzekvován.

Jaromír Šavrda zemřel, i na následky věznění v sedmdesátých a osmdesátých letech, 2. května 1988. Štafetu po něm doslova a do písmene převzala jeho manželka Dolores a ostravský byt Šavrdových byl až do pádu režimu v roce 1989 místem, kde se jeho odpůrci scházeli.

"V jejím třípokojovém panelákovém bytě v Ostravě-Zábřehu se každou první středu v měsíci setkávali disidenti, byla vzornou hostitelkou," vzpomínal na předrevoluční časy ostravský novinář Jan Král.

Dolores Šavrdová zemřela v červenci loňského roku a část pozůstalosti obou manželů získal ostravský archiv, který ji představil veřejnosti.

"Od úmrtí Jaromíra Šavrdy letos uplynulo pětadvacet let a my jsme chtěli ukázat, kdo byl a co pro Ostravu znamenal," přiblížila důvody vzniku Šavrdovského května v Ostravě jedna ze spolupořadatelek Ilona Rozehnalová z Galerie Fiducia.

"Pana Šavrdu jsem sice osobně nepoznala, ale paní Dolores byla úžasná žena," vzpomíná na manželku disidenta Ilona Rozehnalová, která se na cestě vzácných dokumentů do archivu také podílela. "Jde o velice vzácné kousky, samizdatová vydání knih, motáky z vězení a podobně," dodala.

Archiv města Ostravy získal osobní dopisy, motáky z vězení i rukopisy a strojopisy samizdatových knih a časopisů z pozůstalosti Šavrdových. Už 27. května si je bude moci prohlédnout veřejnost.

"Prohlídky vystavené části osobního fondu manželů Šavrdových umožníme od 10 do 17 hodin, každou hodinu pustíme dovnitř skupinu dvaceti lidí. Zájemci se musí objednat ve Fiducii, která pořádá festival Šavrdovský květen," říká ředitelka Archivu města Ostravy Blažena Przybylová.

Šéfka archivu si velmi cení toho, že o Jaroslavu Šavrdovi získali kompletní dokumenty - od rodného listu až po úmrtní list, nekrolog a reakce na jeho úmrtí po roce 1990.

"Pro nás je nesmírně důležité, že můžeme srovnávat Šavrdovu tvorbu před rokem 1970 a po něm. Máme jeho první verše už od roku 1940, tedy z doby, kdy byl ještě žákem a zřejmě byl ovlivněn svou babičkou, která používala umělecké jméno Anna Bernas Šavrdová. Právě jí věnoval jednu ze svých básní...," líčí Przybylová.

Šavrdovský květen je vedle vzpomínek na Jaromíra Šavrdu věnován také divadlu. Diváci budou moci shlédnout například Topolovu hru Kočka na kolejích nebo Orwellovo drama 1984.

Jaromír Šavrda pracoval do 60. let jako středoškolský profesor, poté se dal na novinařinu. Za normalizace mu režim povolil vykonávat jen dělnické profese, pracoval například jako skladník. I tak byl režimu nepříjemným protivníkem, hned dvakrát ho poslali do vězení.

Poprvé v roce 1978, za svou práci v samizdatové edici Petlice, v níž vycházela díla jako Solženicynovo Souostroví Gulag, Hrabalovo Obsluhoval jsem anglického krále a podobně. Bezprostředně po návratu z prvního trestu podepsal Chartu 77, což v té době znamenalo automatické potíže. Podruhé se Jaromír Šavrda dostal do vězení v roce 1982, za pobuřování.

Ve výkonu trestu byl pokaždé v Klášterci nad Ohří, kde byl zařazen kvůli svému špatnému zdravotnímu stavu. V předčasném důchodu byl kvůli podlomenému zdraví už od roku 1975, režimu to ale nijak nevadilo a vězení mu bachaři "zpestřovali" častým pobytem v "díře".

"Byla to strašná dálka, vlakem dvanáct hodin. Pak se ještě jelo autobusem. Na rozdíl od jiných vězňů nám nebylo dopřáno ani trochu soukromí, na návštěvě u nás neustále seděl strážný," vzpomínala po letech Dolores Šavrdová. Tehdy i jindy při návštěvách ve vězení jen těžce skrývala zděšení nad tím, jak je její manžel zubožený.

"Když se vrátil z druhého výkonu trestu, jakoby vyhořel. Jeho dříve modré oči zešedly, ztratil radost ze života. Stal se smutným a zádumčivým," vzpomínala na těžká léta se slzami v očích Dolores Šavrdová.

"Byl na tom špatně zdravotně, to ano. Jako občan byl ale až do konce nezdolný. Předvídal lepší politický vývoj," přidal svou vzpomínku Tomáš Hradílek, dlouholetý přítel rodiny a jedna z hlavních postav listopadové revoluce v roce 1989.

  • Nejčtenější

Myslivec zastřelil rybáře, který zřejmě pytlačil. Spletl si ho s divočákem

Poblíž hornického muzea v Landeku probíhá policejní vyšetřování. Dva myslivci při odlovu divočáku postřelili rybáře,...

Pardubice ovládly derby, Sparta zase přestřelku v Liberci. Na dno klesá Kladno

Východočeské derby mezi Pardubicemi a Hradcem zakončilo program kompletního 22. kola hokejové extraligy. Hlavní nedělní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta zvládla šlágr, znovu slaví i Třinec s lídrem. Kladno rychle opustilo dno

Hned šesti duely pokračovala hokejová extraliga v úterý. Program 23. kola zakončil šlágr mezi Spartou a Litvínovem...

Policie propustila myslivce, který v Ostravě zastřelil rybáře. Čeká na posudky

Čtyřiačtyřicetiletého myslivce podezřelého ze zastřelení muže v Ostravě policisté propustili za zadržení. Obvinění...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mueller končí na vlastní žádost ve Vítkovicích. Šokovalo nás to, říká Lakatoš

Americký útočník Peter Mueller končí ve Vítkovicích, se kterými se domluvil na vzájemném rozvázání smlouvy. Podle...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Vedení firem s odbory řeší kolektivní smlouvy, někde se vyjednávat nedaří

Pondělní odborářský protest proti vládě byl vedle požadavku na vyřešení cen energií také protestem proti zdanění...

Odra už snad nepřeteče, Pudlov se nakonec protipovodňové hráze dočká

Protipovodňová hráz v bohumínské místní části Pudlov se dočká po mnoha letech svého dokončení. Další financování...

Lékaři přišili šestiletému chlapci amputovaný prst, ruku má nyní plně funkční

Výjimečný zákrok se letos v létě podařil lékařům z ostravské fakultní nemocnice. Úspěšně replantovali zpět amputovaný...

Festival Ost-ra-var posoudí to nejlepší z nabídky ostravských divadel

Nejen odborná veřejnost dnes vyrazí do ostravských divadel, aby posoudila, jak se daří, nebo nedaří ostravskému...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁMEČNÍK NA DVĚ SMĚNY (35-40.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...