„Náměstí je třeba upravit, protože například při konání akcí narážíme na různé technické limity, třeba na nestabilní podloží. A když už musíme stavebně zasáhnout, tak jsme se rozhodli prostor opravit a oživit celkově,“ uvedl havířovský primátor Josef Bělica.
A stranou zájmu nezůstalo ani kyvadlo, dílo sochařů Stefana Milkova a Karla Holuba, které na náměstí stojí od roku 2005.
Podobnou anketu o tři roky dříve sice vyhrálo dílo místního autora, jenže očekávané náklady přes 22 milionů se zdály příliš vysoké. Proto uspělo jako druhé v pořadí kyvadlo za necelých šest milionů.
Tip na výlet: Město sorely Havířov zaujímá unikátní architekturou i tragédií |
Současná anketa potrvá do 20. září. Lidé mohou svůj názor, jestli kyvadlo odstranit, či nikoliv, vepsat na kupon z Havířovského zpravodaje, případně podat elektronicky na webu města nebo pomocí QR kódu.
V souvislosti s rekonstrukcí náměstí magistrát uvádí, že pokud půjde vše podle plánu, práce začnou někdy v roce 2025 a výrazným prvkem v novém rozvržení prostoru bude zeleň.
Změnit se má i prostranství směrem ke kinu Centrum, kde rostou cenné čínské metasekvoje, jejichž kořenový systém však silně narušuje okolní dlažbu.
Primátorovi kyvadlo nevadí, ale nelpí na něm
Na dotaz MF DNES, jaký názor má na kyvadlo primátor, Bělica odpověděl, že ho dílo neuráží, ani mu nevadí. „Na druhou stranu to není nic pro Havířov typického, abych na tom musel lpět,“ konstatoval s tím, že spíše vidí vedlejší náklady na údržbu kyvadla a jeho poměrně komplikovaný systém s fontánkou. „V minulosti to nebylo dobře dotažené,“ poznamenal.
Různorodě hodnotí kyvadlo i samotní občané města. „Vůbec mi nevadí a nechal bych ho tak. Jen by se zbytečně vyhazovaly peníze, které jsou potřeba jinde,“ řekl například Radek Miklas.
Naopak Jitce Filipové by změna rozhodně nevadila. „Vůbec mi to nelíbí a ani nechápu, jak tam něco takového může být. Připomíná to gilotinu, ostatně lidé ve městě si často dávají schůzku u gilotiny. Určitě by tam mělo stát něco vhodnějšího,“ konstatovala s tím, že Havířov byl vždy městem květů. „Takže například něco v tomto smyslu.“
Primátor Havířova přislíbil, že verdikt občanů bude pro další rozhodování velmi důležitý. „Proto to děláme, chceme názor občanů znát,“ konstatoval.
Kyvadlo stojí na Náměstí Republiky v centru Havířova.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
Uvedl, že možná příští podoba náměstí ještě není známá. „Vše je na začátku. Předpokládám, že bude více variant,“ předeslal primátor Bělica. Je přesvědčený, že i pak budou moci lidé výslednou podobu ovlivnit. „Sice platí, že sto lidí znamená sto názorů, ale názor veřejnosti je pro nás vždy podstatný,“ řekl.
Havířov byl založen v roce 1955 jako nové sídlo zejména pro horníky a jejich rodiny. Nemá tedy žádné historické náměstí.
Prostranství v centru nesla název náměstí Vítězného února a zahrnovala například i sousední parkoviště a park. Na ploše, kde nyní stojí kyvadlo, bývala socha ruského bolševického vůdce Lenina.
Náměstí se změnilo při přestavbě v letech 2000 až 2005, kdy ho z další strany uzavřela nová řada budov.
Spoluautor: Věřím v osvícenost občanů HavířovaJeden z autorů, pražský sochař Stefan Milkov, o vyhlášené anketě dosud nevěděl. Požádal proto o zaslání podrobností a poté se písemně poměrně obšírně k problému vyjádřil. Objektivně vzato, jedná se o největší sochu v republice a možná i v okolní Evropě, a jak je zřejmé z odpovědi občanů z televizní reportáže regionální televize, vzali již tento artefakt za svůj a stal se pro ně dominantou a symbolem města, místem setkávání apod. Zcela souhlasím s tím, že náměstí by si zasloužilo revitalizaci, neboť je poněkud studené a nevzhledné a zeleň a další prvky by byly zajisté potřebné a užitečné. Nejsem vsak autorem předchozí stavební rekonstrukce náměstí, nýbrž jsem byl nucen komponovat sochu do tohoto již schváleného návrhu. Co se tyče stavu sochy, již v předávacím protokolu, což lze zajisté dohledat v dokumentech na magistrátě, jsme zdůrazňovali, že socha, jejíž plášť je zhotoven z poniklovaného měděného plechu, bude vyžadovat každoroční údržbu a čištění, aby vypadala tak, jak bylo naším záměrem, tak jako každý artefakt nacházející se ve veřejném prostoru. Je to zodpovědnost města, do jehož majetku jsme sochu předali a které její údržbu evidentně, i přes naše několikeré upozornění, zanedbávalo. Na její realizaci bylo vynaloženo několik milionů z veřejných prostředků, její odstranění, pokud by k takovému zásahu vůbec mělo dojít, bude také nákladné a pak by se Havířov zařadil bohužel mezi města, která jsou velmi špatným hospodářem. Nehledě k tomu, že z titulu autorského zákona, který je na naší straně, ji město nemůže zničit, nýbrž pouze uložit jinam, což znamená logistický oříšek a další náklady. Přijde mi tedy přirozené a moudré, že socha zůstane dominantou nově zrevitalizovaného náměstí s tím, že se město postará o její renovaci a bude jí nadále věnovat péči, kterou vyžaduje. K renovaci jsme jako autoři ochotní poskytnout součinnost, pokud nás o to město požádá. Bourání uměleckých děl vždy v historii znamenalo problémy ve společnosti, a tak pevně doufáme, ze havířovští občané jsou v tomto ohledu osvícení, že již sochu přijali jako součást jejich města a podle toho se i v anketě vyjádří. |