(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Polívka, MAFRA

Životy budou zachraňovat i školení laici. Dispečeři je uvidí v aplikaci

  • 20
Lidé v ohrožení života mají od ledna větší šanci na záchranu. Slibuje to vedení Moravskoslezského kraje, kde v novém roce začal fungovat Systém pomoci na vyžádání. Ten postiženému zajistí první pomoc ještě před příjezdem záchranné služby.

Díky nové mobilní aplikaci může zdravotnický dispečer vyslat na místo laika registrovaného mezi vyškolenými zachránci.

„Nyní vidí operátoři záchranky jen databázi posádek zdravotnické služby a jejich rozmístění v regionu. Představte si to jako malé ikonky na mapě. Díky novému systému těchto ikonek výrazně přibude. Ještě před příjezdem profesionálů bude moci nemocnému člověku poskytnout pomoc ‚first responder‘, tedy registrovaný školený zachránce,“ říká náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.

„Naštěstí jsou mezi námi lidé, kteří dokážou pomoci a jsou ochotní být k dispozici. Zatím nevěděli komu ani kde. Teď budou zařazení v databázi, která eviduje i zdravotnické prostředky pro první pomoc, třeba externí defibrilátory,“ dodal.

Systém je připravený a otestovaný. Nyní je potřeba, aby si mobilní aplikaci stáhli dobrovolní záchranáři, zaregistrovali se do systému a počítali s tím, že jim může zavolat dispečer a poslat je k dopravní nehodě nebo za někým, kdo má zdravotní potíže ve vedlejší ulici.

Většinu nákladů zaplatí evropské dotace

Díky tomu se k pacientovi dostane první pomoc v kratším čase, což zvýší jeho šance na úspěšnější léčbu nebo dokonce na přežití. „Tato chytrá vychytávka je dalším krokem ke zlepšení lékařské péče v našem kraji,“ říká Gebauer.

Aplikace First Responder funguje na všech běžných platformách iOS, Android a Windows Phone. Náklady v kraji nepřesáhly 1,2 milionu korun. „Z toho ale zaplatí kraj jen desetinu, protože 85 procent uhradí evropské dotace a zbytek stát,“ řekl náměstek hejtmana pro evropské projekty Jan Krkoška (více o First Responder v kraji čtěte zde).