Na Ostravsku je ovzduší dlouhodobě nejhorší v Česku. Nátlak Evropské komise se tak místních obyvatel týká více než kohokoliv jiného.
Po výzvě Komise musí Česko do Bruselu co nejdřív poslat už druhý dopis, v němž zdůvodní, proč je kvalita ovzduší špatná, a řekne, jak chce situaci řešit.
S vysvětlením v prvním dopise, který Češi do Bruselu poslali v březnu, Komise spokojená nebyla. Co bude obsahem druhého, zatím zástupci ministerstva životního prostředí tají.
"V této chvíli ještě vyjádření dolaďujeme s ministerstvem zahraničních věcí, proto nemůžeme být ve své odpovědi konkrétnější," řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová.
Komise může Česko kvůli vzduchu pohnat před soud
Pokud Komise ani teď vyjádření Česka nepřijme, může ho zažalovat u Evropského soudního dvora.
Tím ale tlak na Česko kvůli plnění legislativy týkající se ochrany ovzduší nekončí.
V těchto dnech totiž Komise Českou republiku zařadila na seznam devíti členských států, které do národní legislativy v požadovaném termínu do 11. června nezapracovaly evropskou směrnici stanovující mezní hodnoty pro miniaturní prachové částice v ovzduší, takzvané PM2,5 (jde o částice s průměrem menším než 2,5 mikrometrů -pozn. red.).
Tyto látky jsou podle odborníků pro zdraví lidí ještě rizikovější než hrubší prach. "Plného souladu se směrnicí by mělo být dosaženo přijetím nového zákona o ochraně ovzduší a prováděcí vyhlášky," avizovala mluvčí ministerstva.
Nový zákon by podle Krebsové vláda měla obdržet do konce listopadu. Politici na Ostravsku urgování Česka Evropskou komisí považují za důležité.
"Je to podobné jako třeba žaloba Ostravy na stát. Tlak Komise pomůže tomu, že se situací na Ostravsku někdo bude zabývat s větší intenzitou než dosud," řekl například náměstek primátora Ostravy Dalibor Madej.