Z opuštěné porodnice ostravská fakulta mediků. Studenti si změnu chválí

  13:55aktualizováno  13:55
Lékařská fakulta, kterou si po těžkých bojích teprve před čtyřmi lety vyvzdorovala Ostravská univerzita, se stěhuje do nové budovy. Vznikla přestavbou staré porodnice. Moderní učebny ožijí do konce měsíce.

Prosklené kostky místo balkonů lákají k odpočinku s výhledem do parku. (2. října 2014) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Opuštěná porodnice v Ostravě-Zábřehu dlouho chátrala. Teď ale voní novotou.

Za 360 milionů korun (bez DPH - pozn. red.) se proměnila uvnitř i zvenčí. Opět jsou tam sice vidět bílé pláště, nemocniční pokoje však nahradily učebny, posluchárny a laboratoře.

Velká část budovy je zatím prázdná, někde ještě chybí nábytek. Studenti a pedagogové se totiž do hotové novostavby Lékařské fakulty Ostravské univerzity ještě nestačili úplně nastěhovat. Ale ti, kteří už tam docházejí do laboratoří nebo se potkali ve velké stupňovité posluchárně, která dosud fakultě chyběla, jsou s novým sídlem spokojeni.

Stupňovitá posluchárna fakultě hodně chyběla. (2. října 2014)

Stupňovitá posluchárna fakultě hodně chyběla. (2. října 2014)

„Zatím tu chodím jen do fyziologických laboratoří na dvě hodiny týdně, zbytek výuky mám ve třech menších budovách okolo. Už jsme ale se spolužáky ocenili například šatny, které jinde nejsou, a vybavení laboratoří. Navíc jsem slyšela, že tu má být studovna,“ říká studentka druhého ročníku oboru všeobecné lékařství Veronika Urdová.

Všichni se těší, až se nové srdce fakulty s 1 800 studenty rozbuší naplno. „Budovu slavnostně otevřeme 23. října. Do té doby budou všechny katedry nastěhované. Zatím využívají pět větších budov v bývalém nemocničním areálu, které nám darovalo město,“ říká rektor Ostravské univerzity Jiří Močkoř.

Právě on má velkou zásluhu na tom, že i přes silný odpor tradičních lékařských fakult v zemi se nakonec podařilo prosadit vznik nové v Ostravě. První akreditaci na zkušební dobu čtyř let získal obor všeobecné lékařství v roce 2010, letos ji obhájil do roku 2020.

Medici v novém… a lepším

Sedm desítek mladých lidí z první stovky přijatých studentů medicíny zahájilo v září pátý ročník svého studia. Až v šestém složí rigorózní zkoušky, získají titul MUDr.

I když se na ně zpočátku medici z jiných fakult dívali jako na outsidery a despekt stále cítí i od některých lékařů, svého rozhodnutí vystudovat v Ostravě nikdo nelituje. „Byla to nejlepší volba,“ tvrdí shodně páťák Jakub Vysocký z Petřvaldu na Novojičínsku i třeťačka Anna Serafinová z Rychvaldu na Karvinsku.

Důvodů mají víc. Protože oba aktivně pracují v mezinárodní organizaci studentů medicíny IFMSA, potkávají se s jinými mediky, a mají tak velkou možnost srovnávat.

„Je fajn, že v ročníku je nás méně. Začínalo nás asi 100, kdežto v Praze třeba 600. Díky tomu nás vyučující znají jménem a mají individuální přístup. Víc se toho naučíme i v nemocnicích. Na praxi jsme u pacienta dva, což nám pražští medici mohou závidět. Jich bývá až deset,“ popisuje Anna Serafinová.

Ostravští medici jsou přesvědčení, že už nejsou žádní outsideři a jejich fakulta je plnoprávná. „Fungujeme krátce, ale naše pobočka IFMSA má 140 členů a 12 rozběhnutých projektů, ale třeba plzeňská fakulta má jen 109 členů a 8 projektů,“ líčí Serafinová.

Areál bývalé porodnice v Ostravě-Zábřehu se změnil k nepoznání.

Areál bývalé porodnice v Ostravě-Zábřehu se změnil k nepoznání.

K většímu sebevědomí už fakultě chybělo kromě tradice jen vlastní sídlo, kam by se vešly všechny obory. I toho se teď dočkala. „Máme nejmodernější budovu ze všech. Je tak reprezentativní, až mě to překvapilo. Viděl jsem sice návrhy, ale nečekal takový výsledek, když jde o rekonstrukci staré stavby,“ říká Jakub Vysocký.

Ačkoli studijní čas už tráví většinou v nemocnici, v září se účastnil shromáždění akademické obce v nové budově. „Konečně máme stupňovitou posluchárnu, která dosud fakultě chyběla. Je hezká a má skvělou akustiku,“ líčí.

Anna Serafinová vidí i další výhody nové budovy. „Budeme se potkávat i s mediky z jiných ročníků a taky s porodními asistentkami, zdravotními sestrami a dalšími studenty fakulty. Doteď jsme se neznali,“ nastínila.

Ona ani o dva roky starší medik se ještě nerozhodli, jaký obor si po škole zvolí, oba ale chtějí zůstat v regionu a nejraději by pracovali ve fakultní nemocnici.

To těší primátora krajského města Petra Kajnara. „Udržet v regionu mladé lidi, dát jim možnost vzdělání i práce, to je hlavní důvod, proč město podporuje státní univerzity a proč jsme pomohli ke vzniku a rozvoji Lékařské fakulty,“ vysvětluje.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Zubařka nedostala dotaci od města, přestala proto ošetřovat místní pacienty

zuby, zubař, ilustrace

Když se obyvatelé města Studénka chtěli registrovat k nové zubařce, zastavila je cedule s překvapivým až diskriminačním...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Další z rubriky

Kdy OKD skončí, ještě nevíme, tvrdí předseda představenstva Marian Klásek

Předseda představenstva společnosti Prisko Marian Klásek.

Před necelými devíti měsíci převzal stát společnost OKD, která v té době byla v insolvenčním řízení. Zájmy státu,...

Proměna centra Kopřivnice. Město se po půlstoletí dočká důstojného náměstí

Vizualizace nového centra Kopřivnice

Už v červnu by mohla začít dlouho očekávaná přestavba náměstí v Kopřivnici na Novojičínsku. Radnice totiž nyní získala...

Ostravské stopy: Pod kůží je Ostrava fakt sexy, chválí výtvarník Forman

Výtvarník a básník Pavel Forman současnou Ostravu chválí, připomíná mu někdejší...

Berlín a Ostrava. Tato dvě města jsou podle výtvarníka a básníka Pavla Formana spojité nádoby. Do bývalého města...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz