Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Zánět dělohy odhalte včas. Varovat vás může bolest beder i podbřišku

  • 0
Dlouhotrvající bolest v podbřišku či v bedrech rozhodně nepodceňujte. Jde o typické příznaky endometritidy čili zánětu dělohy. Včasná léčba vás ušetří řady nepříjemných komplikací.

Infekce do dělohy proniká nejčastěji dvěma způsoby: vzestupným, kdy se kvůli snížené obranyschopnosti, hormonální poruše nebo špatné hygieně dostanou bakterie ze zevních rodidel přes pochvu až do dělohy, a sestupným – při jiném zánětu v oblasti pánve (např. zánět slepého střeva).

Infekce však může do dělohy proniknout také krevní či lymfatickou cestou z jiného ložiska v těle, klidně i ze zaníceného zubu. Pokud tedy máte gynekologické potíže a současně i nějaký další zánět, informujte o tom svého gynekologa.

Pozor na agresivní mýdla

Rizikových faktorů, které ke vzniku zánětu přispívají, je vícero: od nedostatečné intimní hygieny přes používání nevhodných hygienických pomůcek (agresivní mýdla a pěny) až po časté střídání intimních partnerů. Jako u všech nemocí zvyšuje riziko zánětu oslabená imunita.

Zánět může přecházet z jedné části dělohy na druhou, a pokud se s ním nezačne včas něco dělat, hrozí, že se dostane vejcovodem až k vaječníkům.

Úporné pálení při močení

Při zánětu dělohy si ženy stěžují na bolest v podbřišku a v oblasti beder, která je převážně trvalého charakteru. Objevují se teploty, či naopak zimnice, někdy i pocit celkové zchvácenosti.

Pyometra

Zánět dělohy, při němž dojde k naplnění děložní dutiny hnisem. Tato komplikace může nastat při zánětu děložní sliznice, kdy zduřelá děloha uzavře kanál děložního hrdla, a v důsledku toho se uvnitř děložní dutiny může hromadit hnis. 

Tento problém postihuje zejména ženy v pozdním věku. Zánět většinou nezasahuje jen sliznici, ale přechází i na děložní svalovinu nebo do vejcovodů a způsobuje pánevní zánětlivou nemoc.

Běžným příznakem bývá i slabé krvácení (špinění) mimo periodu. V těžších případech může dojít k hlenovitému až hnisavému páchnoucímu výtoku. Pacientky udávají rovněž bolest nebo nepříjemné pocity (velmi často úporné pálení) během močení a vyprazdňování.

Antibiotika i čípky

Zánět dělohy se léčí antibiotiky, jejichž druh se stanovuje podle daného druhu bakterie (gynekolog jej určí z tzv. stěru). K antibiotikům lékař většinou ještě předepíše nějaké lokální prostředky: čípky, masti, výplachy.

Jestliže se však zánět rozšíří z dělohy do vejcovodů, je dost pravděpodobné, že léčba antibiotiky už stačit nebude. V takovém případě se přistupuje k chirurgickému řešení.

Oslabená imunita

Nezbytným preventivním opatřením je dostatečná intimní hygiena (to platí i pro vašeho partnera). Velmi důležitou roli hraje také imunitní systém. 

Pokud máte imunitu v pořádku, tělo si s případnou infekcí poradí samo, a naopak. V tomto směru je proto zapotřebí o sebe pečovat. Může se i stát, že pokud se léčba děložního zánětu nepodpoří cíleným posílením imunitního systému, jeho výraznější oslabení chemickými léky může vyvolat chronické potíže (nebo i závažnější gynekologická onemocnění). 

Jak ještě můžete předcházet potížím

Volte neutrální pH
Vaginální prostředí obsahuje bakterie, které udržují vyvážené pH a plní důležitou ochrannou funkci. To je i důvod, proč jsou běžné mycí prostředky pro intimní partie zcela nevhodné. Působí příliš agresivně a snadno naruší křehkou bakteriální rovnováhu. Investujte proto raději do přípravků určených přímo pro intimní hygienu.

Nepřehánějte to se sprchou
Nesnažte se omývat vnitřek vaginy, tím byste si mohla uškodit. Vaginální sliznice má navíc samočisticí schopnosti. Nepřehánějte to ale ani se sprchováním, i tak lze narušit přirozené poševní prostředí.

Noste stoprocentní bavlnu
Nežádoucímu množení bakterií nahrává hlavně teplo a vlhko. Nenoste proto příliš úzké kalhoty a při nákupu spodního prádla volte vždy raději čistě bavlněné kalhotky, které dráždí intimní partie podstatně méně než ty ze syntetických materiálů. Pozor také na módní, ale nebezpečná tanga, úzký proužek má totiž tendenci víc se posunovat a přispívá k rozsevu bakterií z okolí konečníku.