Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Nemoci u dětí často odrážejí atmosféru v rodině, říká lékařka

  • 22
Dokud jsme zdraví, bereme to jako samozřejmost. Zpozorníme, až když je problém. Nemoc přitom zpravidla nevzniká jen chybou tělesnou, ale i jinou – v oblasti psychiky. „Běžnou chřipku není třeba rozebírat, ale pokud ji někdo má pětkrát do roka, měl by se nad sebou zamyslet,“ řekla lékařka Tereza Hodycová pro magazín Rodina DNES.

Chodí na psychosomatické terapie i děti?
Je čím dál častější, že rodiče dětí s nějakým onemocněním pátrají po možnostech podpůrné terapie i v jiných oblastech, než je klasická medicína. U dětí většinou onemocnění nějak souvisí se vztahy a atmosférou v rodině, takže je mnohdy vhodné přistoupit k rodinné terapii. K běžným psychosomatickým potížím u dětí patří bolesti hlavy, břicha, ekzémy, psychogenní kašel a spousta dalších.

Kdy obecně má taková terapie smysl?
Psychosomatického terapeuta je vhodné vyhledat, pokud provázanosti těla a psychiky sám důvěřuji – bez toho nelze očekávat přílišný efekt. Onemocnění vybízející k nějaké formě celostní péče jsou zejména taková, kde se klasické medicíně nedaří určit přesnou diagnózu, potíže jsou nespecifické, bolesti se stěhují, symptomy se zdánlivě bez objektivního důvodu vracejí. Další skupinou mohou být pacienti s onemocněním již léčeným západní medicínou, kteří potřebují navíc i psychologickou podporu a inspiraci, jakými dalšími způsoby lze léčbu doplnit a urychlit rekonvalescenci.

U jakých potíží terapie funguje nejlépe?
Velmi úspěšná bývá u bolestí pohybového aparátu, u trávicích obtíží, při problémech s vysokým tlakem, u kožních onemocnění a do určité míry také u alergií, autoimunitních onemocnění a dalších. Dopředu se nikdy nedá říct, zda se onemocnění vyléčí zcela, ale vždy je naděje aspoň na zmírnění příznaků či posílení schopnosti jedince symptomy nemoci přestát. U některých mírnějších onemocnění lze pracovat s nemocnými převážně psychoterapeuticky, u těch vážnějších, kde je známá konkrétní diagnóza, je klasická léčba a medikace neoddiskutovatelná.

Co vůbec potřebujete před zahájením terapie vědět?
Kromě výsledků medicínských vyšetření je pro mě v anamnéze důležitá i časová souslednost vzniku a průběhu onemocnění s významnými životními událostmi. Lze tak vystopovat, zda za vznikem nemoci nestojí nějaká traumatická událost v rodině či naučený vzorec chování, který lze zpětně ošetřit.