ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Getty Images

Prevence vám může zachránit život. Lékařka radí, na co máte nárok

  • 0
Diagnózu cukrovka si v Česku každoročně vyslechne přibližně 60 tisíc lidí. Dalších 87 tisíc lidí u nás onemocní některým z onkologických onemocnění a přibližně 51 tisíc lidí podlehne nemocem srdce a cév. Život by mnohým mohla zachránit prevence. Proč je tak důležitá a na co máme nárok, radí Ludmila Mazylkinová, hlavní lékařka ze zařízení Moje ambulance.

Proč jsou preventivní prohlídky tak důležité?
Preventivní prohlídky jsou nenahraditelným nástrojem pro záchyt celé řady zdravotních obtíží ještě ve fázi, kdy jsou takzvaně klinicky němé, tedy nezpůsobují svým nositelům žádné obtíže. Patří sem například vysoký krevní tlak nebo cukrovka 2. typu. Konkrétně u této choroby se předpokládá, že prozatím probíhá skrytě až u čtvrtiny nemocných. Včasné zahájení léčby v těchto případech pomáhá minimalizovat zdravotní komplikace, jako jsou poškození cév nebo ledvin. U onkologických onemocnění je odhalení nemoci v rané fázi zcela klíčové pro úspěšnost léčby. Jakékoli abnormální výsledky preventivního vyšetření navíc umožní nasměrovat pacienta ke specialistům, kteří jeho stav dovyšetří.

Testy krve a moči vám mohou zachránit život. Kdy na ně máte nárok?

Jak často a od jakého věku bychom měli chodit na preventivní prohlídky?
Preventivní prohlídky v dospělém věku plynule navazují na systém prevence u dětského lékaře. V kojeneckém a batolecím věku jsou preventivně zaměřené návštěvy lékaře častější, od 3. narozenin probíhají ve dvouletém intervalu. Poslední kontrolu u pediatra bychom měli absolvovat před dovršením 19 let, poté přecházíme do péče všeobecného praktického lékaře pro dospělé.

Jak by taková preventivní prohlídka měla vypadat?
První část prohlídky probíhá formou rozhovoru, kdy se lékař vyptá na aktuální zdravotní stav. Poté společně doplníme zdravotní dokumentaci, včetně informací o závěrech z návštěv specialistů nebo nově odhalených nemocí u rodinných příslušníků, a zkontrolujeme očkování.

Praktická část prohlídky sestává z poslechu srdce a plic, posouzení stavu kůže, žil a tepen na dolních končetinách, pohmatové kontroly štítní žlázy, orientačního vyšetření zraku a sluchu a dalších úkonů. Lékař vám také přeměří krevní tlak a vyšetří moč, která se společně s odebranou krví zasílá také k podrobnému biochemickému vyšetření v laboratoři. V případě jakýchkoli zdravotních obtíží, které vyžadují došetření, praktik předepíše poukaz k vyšetření u příslušného specialisty. Je proto důležité, aby se pacienti s jakýmikoli obavami ohledně svého zdraví nebáli svému lékaři svěřit.

Poradna praktické lékařky

Na jaké preventivní prohlídky máte ve vašem věku nárok? Co pomáhá při nachlazení a kdy už je třeba léčit vysoký krevní tlak? Ptejte se v poradně iDNES.cz lékařky Ludmily Mazylkinové z Moje ambulance.

Praktická lékařka Ludmila Mazylkinová ze společnosti Moje ambulance

K základní prevenci patří také prohlídka u stomatologa, na kterou mají lidé nárok dvakrát o roka, každoroční preventivní vyšetření kůže dermatologem, u žen navíc vyšetření v gynekologické ambulanci, které by dívky a ženy od 15 let výše měly absolvovat také jedenkrát za rok. K dalším vyšetřením, ať už přímo v ordinaci praktického lékaře nebo na specializovaných pracovištích, se přistupuje u pacientů s chronickými onemocněními, u zdravé populace pak po 40. roce života.

O jaká vyšetření se konkrétně jde?
Pokud jde o odběry krve, cílíme vyšetření podle aktuálního stavu, přítomnosti dlouhodobých onemocnění, věku a rizikových faktorů. Co se týká dalších testů, patří sem například natáčení EKG, u pacientů nad 50 let provádíme test na okultní krvácení pro včasné odhalení rakoviny tlustého střeva a konečníku. Ženy ve věku 45 a více let odesílá praktik nebo gynekolog každé dva roky na mamografický screening rakoviny prsu. Pacientům ve věku 45–61 let nově také vystavujeme poukaz na vyšetření u oftalmologa, které by měli absolvovat každé čtyři roky.

Pro kuřáky byl od ledna 2022 zaveden program časného záchytu karcinomu plic, do kterého se zahrnují pacienti splňující určitá kritéria.

Dá se předpokládat, že počet screeningů do budoucna poroste. Například se rozbíhá program pro odhalení časného stadia rakoviny slinivky u vysoce rizikových pacientů. Již delší dobu se také diskutuje o preventivních prohlídkách zaměřených na včasný záchyt rakoviny prostaty.

Samovyšetření pomůže odhalit rakovinu včas. Provádět by ho měli ženy i muži

Jaká vyšetření v rámci prevence doporučujete, pokud to nemá pacient hrazeno ze zdravotního pojištění?
Pokud shledáme, že je potřeba další dovyšetření, eventuálně léčba specialistou, odesíláme k němu. Ke specialistům automaticky odesíláme také pacienty s onemocněními, která vyžadují multioborový přístup. Sem patří například cukrovka, na jejíž léčbě spolupracují praktický lékař, podiatr, oftalmolog a další odborníci.

Pokud tedy lidé pravidelně absolvují preventivní prohlídky u praktika a další specializované screeningy, nejsou žádná další vyšetření nezbytná. Pravidelné prohlídky jsou však pouze součástí prevence a rozhodně bychom neměli mít pocit, že tím máme „splněno“. Stejně důležité je dlouhodobé dodržování zásad zdravého životního stylu.

Přehled preventivních vyšetření

19 až 40 let

  • preventivní prohlídka u praktického lékaře 1× za dva roky
  • stomatologická preventivní prohlídka 2× do roka
  • dívky a ženy navíc 1× ročně podstupují preventivní gynekologické vyšetření, a to již od věku 15 let
  • doporučené jsou také pravidelné roční kontroly kůže u dermatologa, 1× za dva až tři roky bychom měli podstoupit také preventivní vyšetření u očního lékaře

40 a více let

Výše uvedené preventivní prohlídky jsou doplněné o:

  • mamografický screening pro ženy od 45 let
  • 4 vyšetření u oftalmologa ve čtyřletých intervalech. Vyšetření je určeno lidem ve věku 45-61 let. V ideálním případě bychom ale od 40 let měli navštěvovat očního lékaře 1× do roka
  • test na okultní krvácení pro včasný záchyt kolorektálního karcinomu. Mezi 50. a 55. rokem života se provádí jednou ročně, následně 1× za dva roky. Vyšetření zajistí praktický lékař, případně gynekolog. Alternativou testu je screeningové vyšetření tlustého střeva 1× za deset let, které je z veřejného zdravotního pojištění hrazeno také pro věkovou kategorii od 50 let.
  • Silným kuřákům ve věku 55 a více let nabízí praktičtí lékaři od roku 2021 screening pro včasný záchyt karcinomu plic. Připravuje se spuštění plošného screeningu rakoviny prostaty, která patří u mužů k vůbec nejrozšířenějším zhoubným nádorům. V blízké době by měl být zaveden i screening rakoviny slinivky pro lidi se zvýšeným rizikem tohoto onemocnění.