Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Stomatolog: O zuby musíte správně pečovat. V 72 letech nemám žádný kaz

  • 32
Při péči o chrup je nejdůležitější prevence. Za zkažené zuby si může každý sám. "Je mi 72 let a nemám žádný kaz ani onemocnění parodontu. Je to tím, že od útlého věku jsem dbal na správnou ústní hygienu a 2 krát ročně navštěvuji kolegu, který mi provede preventivní prohlídku," pochlubil se v online rozhovoru lékař Bořek Slezáček.

Ten zároveň čtenářům doporučil, aby kromě správného čištění zubů, nezapomínali na pravidelné prohlídky u stomatologa a dentální hygienistky. A to vždy dvakrát ročně.

Právě zubní kazy totiž patří mezi nejčastější problémy, které stomatologové řeší. Za svůj život se s nimi setká většina lidí. Jen v České republice trápí devadesát procent obyvatel.

Odpovědi stomatologa najdete zde

Zubní kaz je infekční onemocnění, na jehož vzniku se sice podílí více faktorů, rozhodující úlohu však hrají mikroorganizmy obsažené v zubním plaku. Ten produkuje kyseliny, jež odvápňují sklovinu a enzymy, které narušují organickou kostru zubu.

„První stadium zubního kazu lze poznat na rentgenovém snímku, pozdější stadia jsou již viditelná pouhým okem. Léčení spočívá v odstranění kazem poškozených zubních tkání a dostavbou takového defektu některým z výplňových materiálů, případně korunkou,“ říká stomatolog Bořek Slezáček.

O lékaři

MUDr. Bořek Slezáček

MUDr. Bořek Slezáček 

absolvoval lékařskou fakultu v Olomouci. Specializuje se na parodontologii, onemocnění sliznice dutiny ústní a dentoalveolární chirurgii. Pracuje jako stomatolog v klinice Dental Office H33.

Pokud však není zubní kaz včas ošetřen, mikroorganismy poškodí zubní dřeň, která se zanítí, tu je potom nutno odstranit a dřeňovou dutinu a kořenový kanálek vyplnit k tomu určenou hmotou. Toto ošetření nazýváme endodontickým ošetřením, lidově „odstranit nervy“ (pouze zubní). „Tento výkon je už finančně dost náročný,“ upozorňuje lékař.

Druhým častým a nepříjemným onemocněním je parodontóza. „Příčina je opět mikrobiální, onemocnění začíná jako zánět dásně, což jest reakce na přítomnost metabolických produktů mikrobiálního povlaku a zubního kamene. V dalším stadiu jsou zánětem poškozeny závěsné vazy a kost zubního lůžka, zub ztrácí stabilitu, začíná se viklat a při zanedbání léčení dochází buď ke spontánní ztrátě zubu, případně k jeho vytržení pro hnisavý zánět v okolí zubu,“ popisuje lékař Slezáček.

Zub ochrání jen dokonalé čištění

Prevencí obou nejčastějších onemocnění je jedině dokonalá ústní hygiena. Zuby musíte čistit minimálně dvakrát denně, a to alespoň dvě minuty kartáčkem s kulatými měkkými štětinkami na malé ploše. Zapomenout byste také neměli na mezizubní prostory.

Abyste svým zubům věnovali potřebnou péči, je důležité také jednou za půl roku přijít do zubní ordinace na preventivní prohlídku a zároveň k dentální hygienistce na dentální hygienu.