ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Lékařka: Černé znaménko i rozpité okraje, mohou ukazovat na rakovinu kůže

  • 6
Melanom patří mezi nejagresivnější formy rakoviny. Na jeho vzniku se podílí především nadměrné slunění. "Podezřelé jsou ta znaménka, která jsou větší než 5 milimetrů, mění tvar, velikost, mají rozpité okraje a barva je hnědá, černá nebo různobarevná," varovala v online rozhovoru lékařka Naděžda Vojáčková.

Odpovědi lékařky najdete zde

Čtenáře dále upozornila, že je důležité chodit pravidelně na preventivní prohlídky a to jednou ročně. „Záleží ale na počtu a charakteru znamének, některé pacienty si zveme i za půl roku,“ odpověděla dermatoložka s tím, že kontroly doporučuje i u dětí. Zvláště pak, když se u nich v rodině objevila rakovina kůže.

A kdy si nechat znaménka zkontrolovat? Ideální je to právě na podzim po nadměrném letním slunění. A pokud si plánujete znaménka nechat odstranit, tak by to podle lékařky mělo být na neopálené kůži. „Jestliže jste po měsíci od návratu z dovolené u moře ještě opálení, musíte počkat až vyblednete. A po zákroku se nesmíte opalovat minimálně ještě dva měsíce,“ dodala.

Až pět set mrtvých ročně

Počty pacientů s diagnostikovaným melanomem se neustále zvyšují. V posledních letech lékaři odhalili podle údajů z Národního onkologického registru kolem 3 500 nových pacientů ročně a 500 pacientů léčených pro melanom zemřelo.

Statistiky ukazují, že ohroženou skupinou jsou hlavně muži po padesátce, ale také mladé ženy, což má patrně souvislost s nadměrným sluněním. Jeden z nejagresivnějších typů nádorů se navíc začíná stále častěji objevovat i u dětí.

Hlavní příčinou je podle lékařů nadměrné opalování. Lidé si totiž vůbec neuvědomují, že si kůže pamatuje i jedno spálení. Nadměrné slunění s častým zčervenáním kůže se tak může za čas vymstít.

O lékařce

MUDr. Naděžda Vojáčková

MUDr. Naděžda Vojáčková absolvovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v roce 1993. V roce 1997 a 2001 složila 1. a 2. atestaci v oboru dermatovenerologie. Její specializací jsou pigmentové névy a kožní nádory. Od roku 1994 pracovala na Kožní klinice FN Na Bulovce, kde působila jako primářka. Nyní pracuje jako dermatolog v Dermatologickém centru Anděl a LC Anděl.

Kromě rakoviny mohou být následky i kosmetické. Změny se nejvíc objevují na obličeji, krku, dekoltu a na hřbetech rukou. Je to zejména zvýšená tvorba pih, případně přímo hnědých skvrn na kůži, rozšířené žilky a ztráta elasticity kůže, která se projevuje drobnými vráskami.

Podezřelá znaménka si nechte zkontrolovat

Základem je pokožku chránit vždy, když je vystavena slunci, a to nejen na dovolené, ale i při běžném pohybu venku, třeba při sportu nebo práci na zahradě. 

Je nutné používat krémy s vysokým ochranným faktorem, pokrývku hlavy a také sluneční brýle.

A pokud se jakékoliv kožní znaménko nebo piha začnou měnit, zvětšují se, mění své okraje, barvu nebo se objeví zcela nově, je namístě si je nechat zkontrolovat lékařem.