Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Odstranění prsů a jejich rekonstrukce trvá měsíce, řekla lékařka

  • 12
Žena, která si z preventivních důvodů nechá odstranit prsy, musí počítat s tím, že celý proces trvá několik měsíců. "Je to velmi individuální. I samotná operace si vyžaduje individuální čas. Záleží na typu prsů, ale i věku ženy," řekla v on-line rozhovoru lékařka Miroslava Skovajsová. Diskusi o preventivním zákroku vyvolala minulý týden herečka Angelina Jolie, která operaci podstoupila.

"Prsy po submutánní mastektomii nikdy již nevydají zcela ´normálně´," odpověděla čtenářce Skovajsová. Zároveň dodala, že ročně u nás preventivní mastektomii podstoupí několik desítek žen.

Testování pro přítomnost mutace genů BRCA1 a BRCA2 doporučuje Miroslava Skovajsová u žen, kde v rodině onemocnělo více žen mladších než 50 let a to rakovinou prsu a vaječníků.

"Pokud bych byla nosička a měla děti, určitě bych tuto nepříjemnou preventivní operaci podstoupila. Kvůli sobě i kvůli dětem," svěřila se  v on-line rozhovoru lékařka.

Odpovědi lékařky Miroslavy Skovajsové najdete ZDE

Rakovina prsu je nejčastější nádorové onemocnění u žen. Příčina vzniku rakoviny prsu je známá jen asi u 10 až 15 procent žen. U nich je podmíněna genovou mutací, která se nazývá BRCA1 a BRCA2. Tato mutace se dá zjistit jen genetickým vyšetřením, které si nechala udělat i Angelina Jolie (více čtěte zde).

MUDr. Miroslava Skovajsová

MUDr. Miroslava Skovajsová

Vystudovala Fakultu dětského lékařství Univerzity Karlovy v Praze. Doktorát udělala v Brně.

V letech 1988 až 1994 pracovala v Thomayerově nemocnici v Praze. Specializovala se na obor radiologie a věnuje se mamodiagnostice, vyšetření prsou.

V roce 1994 založila Mamma centrum v Praze. Nyní pracuje jako primářka na klinice Breast unit Prague.

Spolu s dalšími odborníky stála u zrodu programu screeningu nádorů v Česku.

Své zkušenosti předává lékařům v kurzech, učí na 3. lékařské fakultě UK.

Herečce podle lékařů vyšla pravděpodobnost onemocnění rakovinou prsu na 87 procent a rakovinou vaječníků na 50 procent.

Mastektomie je v současné době nejúčinnější prevencí před rakovinou prsu, riziko nádoru prsu může u dědičné dispozice snížit z 85 procent na jedno až pět procent.

Náročný zákrok, při kterém jsou ženě odstraněny prsní žlázy a provedena následná rekonstrukce prsu, se dělá i v České republice. Zájem je však minimální, hlavně z psychických důvodů.

"Ženy se k tomuto zákroku rozhodují, až když mají děti. Pětatřicetiletá žena, která ještě nerodila, mastektomii nechce, chce porodit a odkojit," vysvětluje lékařka Miroslava Skovajsová.

Dodává, že tyto ženy raději volí cestu pravidelné a častější prevence. Chodí na ultrazvuková vyšetření, magnetickou rezonanci, samovyšetřují se. Poté, co odrodí a rozhodnou se, že už další děti nechtějí, přemýšlejí o radikálním zákroku.

Preventivní operaci hradí zdravotní pojišťovny. Stejně tak hradí pacientkám od 45 let i vyšetření mamografem, které by měla každá žena podstoupit jednou za dva roky. VZP hradí vyšetření na doporučení lékaře už od čtyřiceti.

I tak by si ženy měly prsy vyšetřovat každý měsíc takzvaným samovyšetřením (přesný návod čtěte zde). Pokud si nevíte se samovyšetřením rady, máte tento a příští čtvrtek možnost se ho naučit na modelu v Marks & Spencer Melantrich na Václavském náměstí v Praze.