ENCYKLOPEDIE PŘÍZNAKŮ NEMOCÍ: Když bolí hlava, obličej, ruce a nohy

  • 2
Ve spolupráci s odborníky přinášíme v následujících třech dnech mapu příznaků nemocí a zdravotních problémů, které bychom neměli podceňovat. I obyčejné pocení, neškodné tmavé skvrny po těle nebo brnění v nohou mohou ukazovat na nějaký vážnější problém. Zjistěte, co vám je.

RUCE

Mravenčí v rukou bývá příznakem syndromu karpálního tunelu.
  • Při častém namáhání kloubů může být váš loket začervenalý a velmi bolestivý. Hrozí riziko tzv. burzitidy. Je to zánět burzy, což je malý vak s kapalinou, který usnadňuje klouzavé pohyby mezi kostmi v kloubu. 
  • Oteklá a zarudlá ruka, která je na omak tuhá a těžko se ohýbá, může signalizovat lymfedém. Tato porucha mízního systému vzniká hromaděním mízy v prostoru mezi kůží, nervy a svalovou tkání. Postihnout může i nohy. Je také častou komplikací nádorových onemocnění.
  • Máte mravenčení a brnění v prstech na rukou, které je nejčastěji v palci, ukazováčku a prostředníčku? Mění se vám v noci v bolest? Pak je pravděpodobné, že máte syndrom karpálního tunelu. Jde o postižení či poškození středního nervu v zápěstí způsobené úrazem, zánětem šlach nebo chronickým přetížením při práci u počítače. 
  • Bolest zápěstí, prstů na ruce, případně loketního kloubu může souviset s dnou. Onemocnění kloubů je způsobené vyšší hladinou kyseliny močové.
  • Vystřeluje vám bolest z hrudi do levé paže a máte současně i dechové obtíže? Zhoršují se při fyzické aktivitě? Pak zpozorněte, protože to může signalizovat infarkt nebo jiné potíže se srdcem.

NOHY

Mnoho lidí trápí křeče v nohách. Většinou jsou způsoben nedostatkem hořčíku.

Týdeník TÉMA

Vyšel v pátek 29.6.

Týdeník TÉMA
Titul dvojčísla magazínu TÉMA, který vychází v pátek 29.6. 2018

V dvojčísle týdeníku TÉMA najdete čtení o jedech v pytlíkových potravinách a rozhovor s hercem Petrem Štěpánkem.

  • Bolavé palce u nohy, případně bolavé kotníky a kolena, mohou být jedním z příznaků dny.

  • Trápí vás studené nohy a prudké bolesti lýtek při chůzi, které způsobují kulhání? Velmi pravděpodobně se jedná o ischemickou chorobu dolních končetin. Způsobuje ji nedostatečné prokrvení tepen. Nohy jsou špatně zásobeny kyslíkem a živinami. Pokud se onemocnění neléčí, hrozí odumření tkání až amputace. 
  • Nedostatek hořčíku v těle o sobě dává vědět prostřednictvím svalových křečí, která vás budí ze spánku. 
  • Jste neustále unavení, bez zjevné příčiny výrazně zhubnete či naopak přiberete? Nemůžete se zbavit svalových křečí v nohou, stejně tak vás trápí zácpa nebo naopak průjmy? Na vině může být porucha štítné žlázy.  
  • Oteklé kotníky a oční víčka, apatie, tmavá, někdy zapáchající moč, případně i bolest hlavy a horečka. To vše může signalizovat zánět ledvin nebo poruchy vylučování moči.
  • Bez zjevné příčiny vám otékají kotníky a „krátí“ se vám dech? Pozor na srdce a krevní oběh. Mohou být v nepořádku. 
  • Brnění až necitlivost nohou, která může přecházet v ostrou bodavou až pálivou bolest, je jedním z příznaků neuropatie. Stejně tak citlivost na dotek či problémy s chůzí do schodů. Jde o nezánětlivé poškození funkce a struktury periferních nervů. Často vyskytuje u diabetiků nebo lidí, kteří mají potíže s alkoholem nebo jinými návykovými látkami.¨
Pálení očí může například signalizovat bolest kloubů.

OČI

  • Řezání, pálení, zčervenání, pocit cizího tělíska v oku a nadměrná tvorba bílo-žlutého hlenu jsou příznaky zánětu spojivek. Ten bývá nejčastěji virového, bakteriálního nebo alergického původu. Pokud se nedaří zánět zaléčit, může jít o nákazu sexuálně přenosnou chlamydiovou infekcí. Na tu fungují antibiotika.
  • Pokud se k bolesti hlavy a závratím přidá ještě rozmazené nebo rozostřené vidění, případně ztráta zraku, stihla vás zřejmě cévní mozková příhoda.
  • Nejčastější příčina slepoty lidí starších 55 let v rozvinutých zemích je makulární degenerace. Jejími příznaky jsou zamlžený pohled, šedavá místa v centrální oblasti vidění, rozostřený, zvlněný nebo zprohýbaný obraz. Tzv. vlhká forma onemocnění postupuje rychle, nemocného může během pár týdnů připravit o zrak.
  • Přibližně 18 milionů lidí a 48 % případů slepoty v dospělosti má celosvětově na svědomí šedý zákal. Projevuje se neostrým vidění (a to i s brýlemi do dálky), později zamlženým viděním. Pacienti jsou také přecitlivělí na ostré světlo.
  • Řezání a pálení očí, pocit cizího tělesa, unavených očí, tlaku nebo přítomnost lepkavého hlenu ve spojivkovém vaku, může mít na svědomí syndrom suchého oka. Dochází k němu v důsledku omezení tvorby slz nebo časté práce na počítači. Totožné příznaky mohou být i vůbec prvním projevem nemocných kloubů, jako je revmatoidní artritida.
  • Poněkud matoucí mohou být prvotní příznaky Bechtěrevovy nemoci, což je zánětlivé onemocnění páteře, a jiných kloubních onemocnění. Může se totiž jít o tupou bolest očí, pálení a štípání, které sílí při pohledu do blízka a světloplachost. Nemocní mohou také trápit zarudlé oči a intenzivní slzení, stejně tak rozmazané vidění. Nebo jde pouze virovou či bakteriální infekci oka, která způsobila zánět duhovky.
  • Přecitlivělost oka na světlo, ale i bolest oka, pálení, štípání, případně zarudnutí oka. To vše jsou symptomy, které se vyskytují u zánětu duhovky, rohovky nebo sítnice. Způsobit je mohou bakteriální nebo virové infekce, ale zrovna tak mohou nasměrovat lékaře k diagnostice pohlavně přenosných chorob, jako je HIV infekce nebo syfilis.
  • Nenápadné příznaky jako pokles víček a zhoršený pohyb oka, případně dvojité vidění, může značit vážné onemocnění, jakým je postupně rostoucí mozkový nádor, mozkovou mrtvici nebo autoimunitní chorobu myasthenia gravis. Ta se projevuje slabostí a únavou různých svalů, včetně těch očních. U některých pacientů se mohou přidat i problémy při polykání nebo dýchání, kdy nemocný postupně není schopen dýchat bez plicního ventilátoru.
  • Vysoký cholesterol signalizují nažloutlé ohraničené skvrny okolo očí.

HLAVA, OBLIČEJ

Silné bolesti hlavy, nevolnost a vysoké teploty mohou signalizovat nebezpečná...
  • Bolest hlavy, poruchy vidění, motání hlavy, brnění a mravenčení v obličeji nebo v končetinách a svalové záškuby může způsobit ucpání nebo prasknutí cévy v mozku. 
  • Pokles ústního koutku, případně očního víčka, brnění tváře, případně úplné znecitlivění, potíže s mluvením, neschopnost se usmát, pokleslá ruka (jakoby bez citu, neudrží žádný předmět), noha podklesává při chůzi: cévní mozková příhoda, tedy mozková mrtvice 
  • Jestliže vás sužuje silná bolest hlavy, horečky, nevolnost a zvracení a v obličeji i po těle se objeví drobné modřinky, pravděpodobně je to meningitida. Zánět mozkových blan je infekční onemocnění, které většinou způsobují viry či bakterie. Pokud se včas neléčí může dojít k vážnému poškození mozku. 
  • Velkým rizikem v létě jsou klíšťata, která přenáší infekční onemocnění virového původu. Ta postihují mozek a mozkové blány. Klíšťová encefalitida se projevuje bolestmi hlavy, vysokými teplotami a bolestmi svalů a kloubů.