Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Návaly horka netrápí jen ženy v menopauze. Mohou být i příznakem nemoci

  • 3
Zarudnutí tváří a silný pocit horkosti nejčastěji právě v obličeji. Také vás někdy přepadnou návaly horka? Trpí na ně zejména ženy. I když se často objevují v menopauze či těhotenství, někdy mohou signalizovat vážnější onemocnění, jako je vysoký krevní tlak nebo srdeční arytmie.

Návaly jsou v první řadě hodně nepříjemné. Daného člověka najednou zalije nepříjemný pocit horka, rozbuší se srdce, rozšíří cévy v horní části trupu, především v obličeji, což se projevuje právě zarudnutím tváří.

Osm překvapivých důvodů, proč se v noci budíte zpocení

„Tímto mechanismem se snaží tělo ochladit, dochází také ke zvýšenému pocení,“ vysvětluje praktická lékařka Ludmila Mazylkinová ze společnosti Moje ambulance. Dodává, že pocit návalů horka může mít mnoho příčin a častěji se vyskytují právě u žen.

Pozor na vysoký tlak i štítnou žlázu

Objevují se například v období menopauzy, v těhotenství, ale třeba také u obézních lidí. Může to být také hormonálním výkyvem při onemocnění štítné žlázy, projev vysokého krevního tlaku nebo dokonce srdeční arytmie – právě v těchto případech se může přidat bušení srdce.

Poradna praktické lékařky

Na jaké preventivní prohlídky máte ve vašem věku nárok? Co pomáhá při nachlazení a kdy už je třeba léčit vysoký krevní tlak? Ptejte se v poradně iDNES.cz lékařky Ludmily Mazylkinové z Moje ambulance.

Praktická lékařka Ludmila Mazylkinová ze společnosti Moje ambulance

Zčervenání kůže a pocity zvýšeného tepla v těle mohou ukazovat také na potravinovou alergii. K pocitům horka se pak přidávají i další příznaky, jako je kopřivka, dýchací potíže a bolesti břicha či žaludku.

Podle lékařky Mazylkinové mohou mít návaly horka také psychosomatické příčiny, eventuálně může jít o vedlejší účinek některých léků, například antidepresiv, léků určených k léčbě osteoporózy nebo opiátů.

Léky, bylinky i jóga

Pokud návaly horka nejsou jen výjimečnou zdravotní komplikací, ale opakují se víceméně pravidelně, stojí za to se poradit se svým lékařem, jak se této nepříjemnosti zbavit. Podle lékařky Ludmily Mazylkinové je ideální řešit příčinu, která tyto záchvaty vyvolává, anebo ji aspoň zmírnit.

Při arteriální hypertenzi, onemocnění štítné žlázy či menopauze je možné nasadit medikamentózní léčbu. V některých případech můžou být léky nahrazeny bylinkami. Někomu rovněž může pomáhat jóga, meditace nebo řízené dýchání.

Jóga pomůže otěhotnět nebo v menopauze. Podívejte se, jak na to

Pomoci však mohou i zdánlivé maličkosti nebo opatření, která patří mezi zásady správné životosprávy. „Patří mezi ně kupříkladu snížení pokojové teploty, nošení vhodného oblečení, vyhýbání se kořeněným potravinám, alkoholu, kávě a cigaretám, ale také potravinám s vysokým obsahem tuku a cukru,“ dodává lékařka.