Při každodenních činnostech zaneseme kabelku bakteriemi, kterých se tam může nashromáždit víc, než na záchodovém prkénku.

Při každodenních činnostech zaneseme kabelku bakteriemi, kterých se tam může nashromáždit víc, než na záchodovém prkénku. | foto: Isifa

Kabelky obsahují více bakterií než záchodové prkénko

  • 8
Každé malé dítě ví, že si má po použití toalety a před jídlem umýt ruce. Napadlo by vás ale umýt si ruce předtím a potom, co otevřete svou kabelku? Proč? Je v ní totiž víc bakterií než na záchodovém prkénku.

Pro mnohé ženy je kabelka nepostradatelným společníkem, ať už je to malé psaníčko či kabela, do které se vejde notebook i oběd v krabičce. Nespočetněkrát za den ji otevřeme, abychom zvedly telefon, zkontrolovaly make-up, vytáhly klíče...

Podle studie provedené společností Initial Washroom Hygiene a zveřejněné na serveru dailymail.co.uk si při každodenních činnostech zaneseme kabelku bakteriemi, kterých se tam může nashromáždit víc než na záchodovém prkénku. Každá pátá kabelka dokonce obsahuje bakterie, které jsou našemu zdraví nebezpečné.

Nebezpečné bakterie si nosíme s sebou

"Kabelky přicházejí pravidelně do kontaktu s našima rukama a dalšími povrchy, takže riziko přenosu choroboplodných zárodků je velmi vysoké, zejména protože kabelky málokdy čistíme," vysvětluje Peter Barratt, technický manažer firmy Initial Hygiene. Riziko přenosu se navíc zvyšuje, pokud máte ve zvyku odkládat kabelku na zem, na židli nebo na stůl.

Nejšpinavější je podle testů provedených mezi zaměstnankyněmi firmy krém na ruce nebo obličej. Bakteriím se dobře daří také na řasenkách a rtěnkách. Nejvíce bakterií se drží v kožených kabelkách, které pro ně představují ideální podmínky k rozmnožování.

Řešení je nasnadě - pravidelně si mýt ruce a dbát i o čistotu své kabelky. Měly bychom ji pravidelně prát. Pokud by se praním poškodila, je vhodné ji alespoň vytírat antibakteriálními ubrousky.

, pro iDNES.cz