ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nezhoubné nádory, které dokážou potrápit. Jak se zbavit fibromů?

  • 3
Skoro každý člověk si na těle najde fibrom, malý kožní útvar, který na pokožce drží doslova na stopce. Tyto nezhoubné nádory jsou neškodné, ale velmi nepraktické, protože se o ně zachycuje oblečení, následkem čehož se mohou zanítit.

Nejčastěji se tyto kožní výrůstky tvoří na krku, pod pažemi, koleny, prsy, na břiše, případně kolem očí a na očních víčkách. Ačkoli toto jsou nejobvyklejší místa jejich výskytu, vytvořit se mohou na kterékoli části těla.

Obvykle tam, kde je pokožka nějakým způsobem namáhaná a drážděná. U některých lidí se vyskytují stovky takových výrůstků a jejich počet a velikost se zvyšují postupně s přibývajícím věkem.

Téměř bez příznaků

Protože fibromy jsou nezhoubné výrůstky, neprojevují se ve většině případů žádnými symptomy. Obvykle také pomalu rostou a bývají malé a stabilní (jsou velké jako špendlíková hlavička).

Rakovina kůže není jen melanom, ohrožují nás i jiné typy nádorů

Mají také různou barvu od světle růžové přes červenou a fialovou až po hnědou. Ve většině případů jsou jen estetickým problémem, ale někdy mohou způsobit:

Svědění
Jakékoli nestandardní výrůstky na kůži mohou svědit, protože narušují funkci mazových žláz a kůže v okolí může být vysušená. Někdy může být svědění velmi intenzivní.

Bolest, zarudnutí, pálení či brnění
V případě, že se fibromy objeví v blízkosti nervů nebo cév, mohou být na pohmat bolestivé nebo způsobovat nepříjemné pocity, jako je trnutí či pálení kůže.

Zánět
V takovém případě kůže zčervená a na pohmat je teplá, tvrdá a bolestivá.

Co si zapamatovat: Vždy, když si objevíte nějaký výrůstek na kůži, bulku či pihu, která mění barvu, začne růst nebo se její okraje začnou rozpíjet, je nutné co nejrychleji navštívit kožního lékaře, který výrůstky vyšetří a zjistí, zda se jedná o neškodný výrůstek nebo o možný zhoubný nádor.

Sedm varovných příznaků kůže, které vás mohou upozornit na vážnou nemoc

Jak na ně

Pokud fibromy nezpůsobují žádné potíže nebo nejsou na esteticky citlivých či viditelných místech, není většinou nutná žádná léčba. K jejich odstranění se přistupuje jen v případě, že člověka nějakým způsobem obtěžují. V takovém případě může dermatolog nabídnout vyříznutí skalpelem nebo odstranění speciální ostrou lžičkou. Ta se používá například u stopkatých fibromů. Využít lze i laserovou metodu. Při tomto výkonu se fibrom odpaří laserem.

Funguje také zmrazení tekutým dusíkem – tato technika se používá například u papilomů či bradavic, ale lze s ní dobře odstranit i fibromy. Dalším způsobem odstranění fibromů jsou injekce kortikosteroidů, které vedou k jejich „odumření“ a odpadnutí. Důležité je, že konkrétní způsob léčby závisí na typu fibromu, na jeho lokalizaci, velikosti i charakteru. A to může posoudit jen odborník.

Co raději nezkoušet

Mezi zcela nedoporučované metody odstraňování fibromů patří domácí odstřihnutí. Další nebezpečná alternativa je natírání výrůstku lakem na nehty nebo několikadenní mnutí vatou s roztokem či rovnou trhání výrůstku rukama.

Tyto metody mohou způsobit podráždění pokožky a infekci.

Domácí léčba

Existuje několik babských (tedy i diskutabilních) receptů, jak se fibromu můžete zbavit. Jedním z nejčastěji zmiňovaných je jeho omotání velmi tenkou nitkou. Fibrom by měl po takovém „uškrcení“ sám odpadnout.

Účinná a šetrná metoda je také použití šťávy z vlaštovičníku. Z čerstvé rostliny vymačkejte šťávu a aplikujte na fibrom po dobu několika dní.

Další velmi jednoduchý způsob, jak odstranit fibromy, ale i bradavice a jiné neškodné výrůstky, je pomocí jablečného nebo jiného octa. Stačí místo, kde máte bradavici nebo fibrom, očistit, na místo přiložit malinký tamponek s octem a připevnit leukoplastí. Doporučuje se ocet nechat působit několik desítek minut a uvedený postup opakovat dvakrát za den, dokud bradavice neodpadne. Při aplikaci octa si dávejte pozor na to, aby nezasahoval pokožku mimo výrůstek – mohl by ji totiž podráždit. Také v lékárně najdete spoustu volně prodejných přípravků na odstranění bradavic, které stejně účinně působí i na fibromy.

Článek vyšel v únorovém vydání časopisu Zdraví.