ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nejprve dlouhé tahy, šíje až na konec. Jak na domácí masáž?

  • 4
Nadšení i občasní sportovci, lidé těžce fyzicky pracující, ale také třeba vystresovaní manažeři nebo ti, již tráví zaměstnání za počítačem. Těm všem může poskytnout úlevu od bolesti zad či svalů masáž, a to i ta v domácím prostředí. Musí být ovšem provedená správně, upozorňuje článek z týdeníku 5plus2.

Ideální variantou je svěřit svoje rozbolavělé tělo zkušenému fyzioterapeutovi či masérovi. Ovšem ani masáž třeba od partnera doma nemusí být krokem vedle. Je ale zároveň dobré vědět, že masáž jako taková není všespásná a sama o sobě vás třeba vleklých potíží se zády nezbaví.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Důležité také je, aby masér dobře znal zdravotní stav masírovaného. Protože neodborný přístup může třeba u člověka, který se léčí se zánětem žil, vést ke zhoršení stavu nebo v extrémním případě dokonce k trombóze. Pokud však masáž povedete opatrně, bez zbytečné síly a zkrátka tak, aby to bylo druhé osobě příjemné, nic pokazit nemůžete.

Držíme se zásady, že nejprve provádíme dlouhé hmaty na co největší ploše s použitím celé plochy dlaní. Postupně začneme působit čím dál více lokálněji, používáme více prsty či hrany dlaní, a nakonec se zase vracíme k dlouhým hmatům.

Důležitým pravidlem je, aby se masáž prováděla v teplém prostředí – pokud je masírovanému zima, svaly jsou stažené a neuvolní se. Místnost by tedy měla být dobře vytopená, i kdyby z maséra kvůli tomu měl lít pot.

Před vlastní masáží je navíc vhodné záda ohřát. Můžeme použít nahřátý ručník.

Určitě používejte vhodný masážní olej, gel nebo emulzi, které však nikdy nelijte přímo na záda. Teplota oleje či emulze je ve většině případů nižší než teplota těla, takže by to vyvolalo teplotní šok a stažení svalů. Vždy je tedy napřed zahřejte v dlaních.

Domácí masáž krok za krokem

* Začneme dlouhými hmaty, můžeme na obou polovinách zad najednou. Dlaněmi obkroužíme hýždě, pak je vedeme podél páteře vzhůru až k hlavě, pak se vrátíme kousíček zpět a pokračujeme směrem k ramenům, která obkroužíme. To několikrát zopakujeme. 

* Hýždě důkladně prohněteme krouživými pohyby spodní hranou dlaně (zde můžeme trochu přitlačit) nebo i klouby prstů. Malými kroužky pomocí prstů pak můžeme promasírovat horní část hýždí podél okraje pánve (pozor, některé body mohou být velmi citlivé). 

* Svaly podél páteře lze masírovat kroužky či vlnovkami spodní nebo malíkovou hranou dlaně, postupujeme vždy zdola nahoru. Pak použijeme palce, kterými provádíme rovněž krouživé pohyby, ale v menším rozsahu. Zvláště ztuhlým místům se věnujeme důkladněji. 

* Můžeme masírovanému dát ruku za záda, přidržet ji a promasírovat svaly pod lopatkou, která se tímto nadzvedne. To však provádíme velmi opatrně. 

* Trapézové svaly (na šíji) masírujeme vidlicí z palce a ukazováčku, a poté opět prsty.