Diskuze

Potraviny, které přispívají k nemoci dna. Pozor na maso i zeleninu

Dna, lidově také nemoc králů, pakostnice či podagra, je porucha metabolického systému organismu, která se projevuje extrémně bolestivým zánětlivým onemocněním kloubů. Bolest způsobuje navrstvení krystalků kyseliny močové, které jsou ostré jako jehličky a vznikají při zpracování purinů. Tato bolestivá nemoc vyžaduje důkladnou změnu jídelníčku.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
AK

Dna je spíše geneticky závislá choroba.

Kdo k ní nemá náchylnost, tak si ji nevypěstuje, i kdyby snědl denně kuře a zapil ho litrem vína.

Celý ten článek je jenom dojmologie a opakování stravovacích klišé, které většinou nejsou obecně vůbec žádná pravda.

0 0
možnosti
RK

Mám dnu ,ale chci řízek.....

0 0
možnosti
KP

No tak to vypadá že sice pořešíte dnu ale zato vám bude chybět spostu jiných esenciálních látek.

0 0
možnosti
LH

me prekvapuje, ze tu casto prave zivotospravu podcenuji ://  ...  a pritom Dna se zda byt typicky dietologicky problem.  ...   napriklad zajímalo by me kolik lidi ma tyto problemy v typicky vegetarianskych zemi jako Indie, thajsko a tomto pasmu ...   a co prekyseleni organismu? no, i kdyz koukala jsem na prirucky jak doporucuji kolinka, pecivo - a o celozrnosti ani slovo, nerozumim. A co treba tvaroh? taky zatez ...na druhou stranu nekde ze psali, ze nektere lusteniny nemaji prilis purinu (uz nevim jake). Zkouseli jste nekodo chlorofylove stavy?

cemu treba nerozumim,proc kdyz uz to nekomu dobre nedela, tak proc nehleda  cestu jak z toho ven - prijde mi, ze treba makrobioticky pristup ukazuje spoustu tipu a triku, a moznosti (vzdyt nemusi jit o striktni pristup) ...   treba jen se postupne zbavit soudobych oblbovacich "drog" -cukr,bila mouka, sul,glutamat ...   vzdyt nejde o to jist "blafy" a "nenajist se", ale proste najit to,co cloveku chutna, z ceho ma dobry pocit, co mu dela dobre, a to aniz si ten pocit zajisti nejakym reklamovanym oblbovakem.

... a kdo je alergicky na pseudovedy, at si koupi lakmusove papirky z lekarny.

0 0
možnosti
AV

Nevím, jak je to konkrétně při dně, ale při ledvinné nedostatečnosti se naopak doporučuje celozrnné pečivo nahradit bílým, které představuje menší zátěž.

0 0
možnosti
JM

Moje zkušenosti: Dny zjištěná zhruba před rokem po třetím záchvatu (předtím primář chirurgie tvrdil, že je to jen normální zánět kloubu :), od té doby v pohodě, nasazena jemná, ale fakt jemná dietka, zaměřená spíš na ty největší masakry (vnitřnosti, tvrdej apod., ale i tak si to občas dám), shození asi pěti kil, ale ani předtím jsem nebyl nijak tlustej. Po půl roce měření klesla močovka ke třem stovkám z asi 450, takže zatím dobrý. Hlavně si myslím no stres, pití nealka, pohyb. Prášek minimální dávka 100mg, vzpomenu si na něj tak každej druhej den, ale hlavně asi brát, když zhřeším hodně pivama. budu rád i za zkušenosti jiných, mějte se.

1 0
možnosti
MK

Tak já měl hodnoty asi 430 a občas mě to chytlo, tak sem si dal milurit a dobrý. Ovšem letos na jaře záchvat jako kráva, neskutečný bolesti, a nepomáhalo nic. Tak mi mudra napsala colchicum, což teda trochu pomohlo, přesto když dva dny po sobě zapiju, palce začnou bolet. Paradoxní je, že sem shodil 6 kilo, jsem teď na optimální váze 185 / 89 kg, hodnotu kyseliny mám 370, a přesto mě to zlobí víc.. Rv

0 0
možnosti
AJ

A49l29e40š 31J93í58l49e82k

15. 7. 2013 8:52

Zaujala mne TATO věta: "..pro tělo je také jednodušší zbavit se purinů ze zeleninových zdrojů než z těch živočišných." Nejsem chemik ani biolog, ale jaký je rozdíl mezi puriny ze zeleniny a těmi z masa? Když už jednou v těle tato látka je, tak je snad mechanismus látkové výměny stejný, ne? Toto tvrzení mi připadne jako bych tvrdil že molekuly H2O ze studny jsou jiné než molekuly H2O z kohoutku (minerály a přidané látky neberme v potaz, myslím POUZE na molekuly H2O). Je tu nejaký FUNDOVANÝ biolog, nebo chemik?

2 2
možnosti
TS

no, fundovaný biochemik nejsem, ale nemůže to být prostě tím, že zelenina obsahuje více vlákniny, takže rychleji projde střevama a nestihne se z ní tolik purinů dostat do těla? Jinak puriny je označení skupiny látek se stejným základem, ne jedné konkrétní (i když to taky, ale v té základní podobě se nevyskytuje tak jako v těch derivátech, tak se za puriny označují všechny).

0 0
možnosti
Foto

Nesouhlasím s tím, že jde o nevyléčitelnou chorobu. Pravdu má také Kryštof Laník, níže když říká, že skladba potravin upravuje hladinu kyseliny močové jen z části. (kolik procent si nedovolím odhadnout). 

Ale z mé vlastní zkušenosti: Dna mě začala trápit v mých 40 letech (před 10 lety), bral jsem léky, držel jsem dietu, přesto se záchvaty v čase stále stupňovaly. Pomohla až denní vyšší dávka léků (nikoliv dieta). Před cca 2 lety jsem rapidně změnil životní styl (zhubnutí o 25 kg, pravidelné sportování, změna jídelníčku směrem k zdravějšímu - nikoliv ve smyslu přísná dnová dieta a pravidelný sportovní režim). Kyselina močová v krvi klesla na normální úroveň, po dohodě s doktorem jsem před rokem snížil denní dávku léku na minimum (100mg). Kyselina stále v normě - pod 300. Záchvaty vůbec žádné.

5 0
možnosti
JN

Gratuluju! I když s vámi nemůžu souhlasit, že jste chorobu vyléčil. "Jen" se vám podařilo zdravou životosprávou odstranit příznaky. Kdyby se vám podařilo dnu vyléčit, mohl by jste denní dávku léku vyřadit úplně a na životosprávu kašlat. 

I tak je to ale pro lidi trpící dnou skvělá zpráva a pozitivní příklad. Díky za to :-)

4 0
možnosti
PH

Pakostnice

Vše napsané pravdivé.Celou záležitost je možné eliminovat pitím.Maximální ředění je možným řešením!!

1 0
možnosti
RL

Odrazovat lidi od konzumace masa a uzenin. Rebélie proti novému majiteli pokračuje.....;-D

8 4
možnosti
Foto

Nejvíc mě dostalo vítěz testu špekáček z Kosteleckých uzenin.;-D

0 0
možnosti
KL

místy trochu zavádějící článek (př. bílé a tmavé maso, sladkovodní vs. mořské ryby). a to nejpodstatnější zde vůbec není zmíněno, totiž že úpravou stravy ovlivníme hladinu kyseliny močové v krvi cca z 15-ti %, takže i po vyloučení rizikových potravin může její hladina zůstat zvýšená a je třeba brát léky stále. každopádně bych dnu nenazýval ani tak nemocí, jako spíše nevyléčitelnou poruchou, přičemž pro někoho může mít i pozitivní efekt, pokud se bude snažit dodržovat daná výživová pravidla (snížení krevního tlaku, nadváhy...), vím o čem mluvím :-) 

a k tomu pivu - nikde jsem nenašel jeho skutečný obsah purinů a protože ho piji poměrně dost a již 15 let jsem neměl dnavý záchvat, předpokládám, že to není úplně pravda.

17 2
možnosti
JP

Omlouvám se za mínus, mělo být kliknutí vedle

2 1
možnosti