I jeden pupínek dokáže pořádně potrápit. Především před důležitou pracovní...

I jeden pupínek dokáže pořádně potrápit. Především před důležitou pracovní schůzkou nebo vytouženým rande. | foto: Profimedia.cz

Chcete zdravou pleť? Vynechat z jídla alergeny nestačí, říká dermatoložka

  • 5
Některé nemoci se na svém počátku více či méně nápadně manifestují na kůži. Často se nám varovné signály zjeví přímo před očima, objeví se na obličeji, ať už vyrážkou, ekzémem, otokem. „Nejčastěji řešíme akné, které postihuje až 90 procent mladistvých a stále častěji i dospělé,“ říká dermatoložka Naděžda Vojáčková.

Jedním z faktorů, který ovlivňuje závažnost akné, je hormonální stav organismu, proto také se vyskytuje u mladých lidí v období dospívání. „Po nasazení hormonální antikoncepce u dívek vede někdy ke zlepšení projevů. A naopak se často setkáváme se zhoršením stavu po vysazení antikoncepce, a to i u dospělých žen,“ vysvětlila Naděžda Vojáčková z pražského Laserového centra Anděl.

S těžší formou akné se pak lékaři setkávají častěji u pacientek se syndromem polycystických ovarií a nerovnováha se projevuje i dalšími příznaky, převážně gynekologickými, ale i nadváhou, nadměrným růstem ochlupení, vypadáváním vlasů, inzulínovou rezistencí a kardiovaskulárními nemocemi (více o syndromu čtěte zde).

Slunce, geny, hormony i alergie

Kožních abnormalit je celá řada, od infekčních i neinfekčních zánětů, změny barvy kůže a různých typů ložisek, které mají podobu znamének, až po nejhorší případy kožních nádorů.

Akné může způsobit i špatný krém

Častým onemocněním kůže v obličeji je podle lékařů také rosacea neboli růžovka, která začíná jako začervenání a rozšířené žilky v centru obličeje a postupně se mohou přidat v okolí zánětlivá ložiska. „Kromě genetické predispozice pozorujeme celou řadu spouštěcích faktorů: opalování, sálavé teplo, chladný vítr, mráz, některé nápoje a potraviny, ale i stres. Právě stres udávají pacienti poměrně často,“ uvedla dermatoložka.

 Obličej je podle lékařky Vojáčkové typickým místem, kde se objevuje seboroická dermatitida i atopický ekzém. „U seboroické dermatitidy hrají hlavní roli mazové žlázy a na aktivaci zánětu se podílí také hormonální složka. Atopický ekzém je chronicky recidivující onemocnění, který je udržován nebo recidivy jsou spuštěny jako reakce na zevní a vnitřní faktory, mezi něž patří potravinové a pylové alergeny,“ objasnila Vojáčková s tím, že i zvýšený výskyt bradavic může souviset s poruchou imunity. „Proto u rezistentních bradavic doporučujeme imunologické vyšetření,“ dodala.

Sedm kožních projevů, které vypadají jako akné, ale není to akné

Kvůli vystavení slunečnímu záření je obličej místo, kde se hojně objevují pigmentové skvrny, jejichž původ bývá různý, mohou se objevit zejména po opalování a signalizovat hormonální nerovnováhu, proto se s abnormálním výskytem skvrn dermatologové setkávají například i u žen v těhotenství. 

„Často pacientům právě na obličeji diagnostikujeme různé typy znamének a nehojících se ložisek, jako je seboroická veruka a aktinická keratóza, ale i kožní nádory bazaliom a spinaliom,“ říká lékařka a dodává, že i u těchto projevů je jedním z nepříznivých faktorů sluneční záření.

V obličeji zaznamenáme vedle atopického ekzému také nejrůznější alergické reakce organismu, například po lécích. „Projevují se otokem či místní kontaktní reakcí na některé složky aplikované na kůži,“ uvedla lékařka a dodala, že se setkávají i se vzácným a závažným autoimunitním onemocněním lupus erythematosus. „U systémové formy je typický projev na obličeji motýlový erytém, začervenání kůže v centru obličeje ve tvaru motýla a dermatolog může být první, kdo toto onemocnění diagnostikuje,“ uvedla Vojáčková a doplnila, že diskoidní kožní forma lupusu se také projevuje na obličeji jako červenofialová ložiska se štříbřitými šupinami.

Jak obličej ošetřovat a chránit?

Pro stanovení správné diagnózy je potřeba pacienta nejdříve řádně vyzpovídat, zjistit anamnézu. Dermatolog poté zhodnotí lokální stav na kůži, ale někdy jen „ohledání“ nestačí a je třeba doporučit vyšetření krve. „Krevní testy doporučíme individuálně, ale ještě častěji se k diagnóze využívá stěr z kůže nebo přímo odběr vzorku kůže s histologickým vyšetřením,“ řekla Naděžda Vojáčková.

MUDr. Naděžda Vojáčková

Další postup léčby a ochrany obličeje velmi záleží na správné diagnóze. „Krémy či masti s kortikoidy mají v dermatologii své nezastupitelné místo, pokud jsou správně ordinovány a správně používány. U akutního výsevu atopického ekzému se bez nich neobejdeme. Naopak u rosacey je jejich aplikace zcela nevhodná,“ vysvětlila dermatoložka a dodala, že po ústupu akutních obtíží se přechází na jiné protizánětlivé a zklidňující přípravky.

Také mytí a ošetřování kůže na obličeji se musí přizpůsobit danému kožnímu onemocnění a typu pleti. Pravidelná péče o kůži správnými přípravky zlepšuje stav, někdy stačí jen doporučení na přípravky z řad léčebné kosmetiky nebo i na ty připravené na míru, jindy se pacient neobejde bez účinných látek na předpis, které dermatolog předepíše.

Vyhnout se alergenům nestačí

Kosmetické zbraně: zbavte se pupínků, alergie i vrásek

Spouštěčů i katalyzátorů onemocnění kůže (a nejen na obličeji) je celá řada: náš životní styl a vše, co s tím souvisí - strava, pohyb, tělesná aktivita, naše zájmy a okolní prostředí. „Faktorů většinou bývá víc a jejich identifikace je obtížná,“ vysvětlila lékařka Vojáčková.

„Některé jsou námi ovlivnitelné, například míra vystavování se slunečnímu záření, jiné, zejména identifikace složky potravy, která nám zhoršuje stav kožního onemocnění, jsou obtížné. Alergologické testy sice existují, ale samotné vynechání pozitivních alergenů k vyléčení nestačí,“ uvedla Naděžda Vojáčková.