Pět chyb, kterými na toaletě škodíte svému zdraví. Možná je děláte i vy

  • 104
Vyprazdňování patří mezi základní lidské potřeby, ale kvůli studu se o něm moc nemluví. Přitom průměrný člověk stráví na toaletě v průběhu života přibližně rok a půl. Jakých chyb se nejčastěji na záchodě dopouštíme, a tak nevědomky škodíme svému zdraví?
Podnožka od dvojice z Lužic u Hodonína umožňuje sedět na záchodě v podřepu a...

1. Záchodová mísa brání uvolnění

Možná s hrůzou vzpomínáte na dovolenou, na které jste museli použít takzvaný turecký záchod. Pravdou ovšem je, že ten je pro vyprazdňování vhodnější než klasické záchodové mísy, protože na nich se zcela neuvolní všechny svaly pánevního dna.

Jak jste na tom se zdravím? Nakoukněte do záchodu

Podle odborníků totiž k uvolnění svalů a otevření konečníku dojde lépe v podřepu. Pokud vás trápí rozšířené hemoroidy nebo zácpa, připravte si na toaletu raději stoličku pod nohy, díky které upravíte svou polohu.

„Podložení dolních končetin stoličkou umožňuje dosáhnout většího napřímení konečníku při defekaci. Tím může stolička usnadnit vyprázdnění,“ vysvětluje proktolog Martin Kouda z Chimare clinic v Praze.

Ilustrační fotografie

2. Používáte jen toaletní papír

Projevy hemoroidálního onemocnění, tedy svědění, pálení, bolest při vyprazdňování, případně krev na toaletním papíře, zhoršuje mimo jiné i nedostatečná hygiena.

„Toaletní papír neočistí po stolici intimní partie dostatečně. Proto doporučuji, pokud to je jen trochu možné, použít sprchu. Vlhčené ubrousky nechte na cestování, zbytečně vysušují pokožku,“ říká Soňa Hořínková, proktoložka z Nemocnice TGM Hodonín. 

Pokud máte zkušenost s hemoroidálním onemocněním, nezapomeňte po sprchování použít mast zmírňující příznaky.

Ilustrační fotografie

3. Vysedáváte na toaletě

Toaleta je místo, kde je klid. I proto se v rodinách stává úkrytem před ostatními. Mnozí tam tráví dlouhý čas čtením časopisů, případně sjíždějí sociální sítě. Jenže ve chvíli, kdy sedíte na toaletě, je řitní kanál otevřený, hemoroidální pleteně jsou naplněné a tlačením se tlak krve zvyšuje.

„Pokud se přežene čas, který člověk na toaletě tráví, a často se to opakuje, jde o rizikový faktor, který jen zvětšuje hemoroidální pleteně. Nejlépe je přijít v době nutkání, vyprázdnit se a jít pryč,“ popisuje lékař Martin Kouda.

Ilustrační snímek

4. Zbytečně spěcháte

Opačný extrém je zase spěch, kdy naopak usilovně tlačíte, protože vás žene čas. Aby měly svaly možnost se při vyprazdňování dostatečně uvolnit, musí jim to mozek dovolit. To je jen těžko možné, pokud musíte za pár minut odcházet z domu.

Při chvátání často vznikají řitní trhliny, protože tlak je neúměrný a řitní otvor se nestihne dostatečně otevřít, aby stolice volně prošla.

Ilustrační fotografie

5. Chybí vám pravidelnost

Pro pohodlnější vyprazdňování je vhodné mít vypěstovaný takzvaný defekační stereotyp, který je vázaný na pravidelný režim.

Proktolog: Anální sex hemoroidy nezpůsobuje, na toaletě nevysedávejte

„Snažte se vytvořit si reflex pravidelného vyprazdňování v denní dobu, kdy budete mít dostatek času. Vyprázdnění pomůže vyvolat například sklenice teplé vody nalačno,“ radí proktoložka Soňa Hořínková.

Časem se organismus naučí vyprazdňovat sám od sebe. Samozřejmě nácvik nesmí být násilný. Jde o to, jaký máte životní styl. Pokud každý den vstáváte, jíte a chodíte spát v jinou dobu, tak si defekační stereotyp vytvoříte jen obtížně.