Aspergerův syndrom: u dětí může vypadat jako nevychovanost

Barbora Vajsejtlová
, pro iDNES.cz
aktualizováno  10. května 2021 9:36
Vztekají se, nevycházejí s ostatními dětmi, nedokážou se soustředit a nic dotáhnout do konce. Okolí je často považuje za nevychované a nezvladatelné. Jenže tahle "nevychovanost" má název. Říká se jí Aspergerův syndrom.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia

"Toho, že Lukáš není stejný jako ostatní děti, jsme si všimli v podstatě hned, jak nastoupil do školky. Velmi dlouho nemluvil a ještě ve třech letech používal maximálně dvouslovné věty. Ve školce se ale rozmluvil docela rychle, takže se to nijak dál neřešilo. Měl však velmi zvláštní vztah k jiným dětem. Prakticky vůbec s nimi nekomunikoval, nehrál si a jen je pozoroval. Pokud už se zapojil do hry, skončilo to agresivním výbuchem, protože jakýkoli malý konflikt nedokázal vyřešit jinak než násilím," popisuje matka desetiletého syna, Iveta Koubková.

"Ty pravé problémy ale nastaly v okamžiku, kdy Lukáš nastoupil do školy. Nebyl schopný se soustředit, dotáhnout zadaný úkol do konce a neustále něco zapomínal. Velmi těžce snášel jakékoli změny, takže když jim třídní učitelka odešla na mateřskou, odmítal chodit do školy. Děti ve třídě velmi záhy vycítily, že je Lukáš mimoň a nenašel si tam ani jednoho kamaráda. A co hůř; učitelky byly přesvědčené, že je to jen nevychovaný spratek, který jim dělá samé naschvály a vůbec se nesnaží," říká.

"Problémy ve škole nás nakonec donutily jít s ním nejdřív do pedagogické poradny, kde nás odeslali na psychiatrii a psychologii. Teprve tady dokázali Lukášovy problémy pojmenovat a zjistili, že trpí Aspergerovým syndromem. Dostal léky, chodíme na terapii, ale hlavně jsme změnili školu a dostal osobního asistenta. Rapidně se zlepšil jeho prospěch a konečně mám pocit, že pro něj škola není trestem. Pro něj i pro celou rodinu je to nepopsatelná úleva. Jen si vyčítám, že jsem s ním nešla k odborníkovi už mnohem dřív a zbytečně jsem ho vystavovala školní šikaně."

Chlapci jsou postiženi častěji

Takzvaný Aspergerův syndrom se řadí do poruch autistického spektra a je opředen řadou fám a tajemství. Pokud jste i vy podlehli filmu Rain Man, možná máte pocit, že autisté jsou lidé, kteří nedokáží v běžném životě absolutně fungovat, ale zato oplývají geniálními schopnostmi a znalostmi. To je ale jen jedna z variant, jak může autista na své okolí působit a rozhodně nejde o nejtypičtější charakteristiku:

Aspergerův syndrom patří do skupiny poruch autistického spektra. Jde o vývojovou poruchu způsobenou dysfunkcí určitých částí mozku.  

Lidé s Aspergerovým syndromem mají oproti autistům obvykle méně potíží s řečí a nemívají přidružené mentální opoždění, ve skutečnosti mají často průměrnou nebo nadprůměrnou inteligenci.

Aspergerův syndrom je mnohem rozšířenější než klasický autismus. V České republice se ročně narodí okolo 200 dětí postižených tímto syndromem. Onemocnění se vyskytuje převážně u chlapců (poměr je 8:1).

"Symptomy autistických poruch jsou velmi široké a rozmanité. Liší se nejenom svým charakterem, ale i intenzitou a závažností. Takže zatímco někteří lidé s lehkou formou poruchy tohoto spektra se dokážou na své okolí adaptovat a fungovat v něm, jiní toho vůbec nejsou schopni. Speciálně u autistických poruch je jakékoli zevšeobecňování nesmyslné," říká psycholožka Marcela Vojířová.

Ačkoli nikdo netuší, proč tomu tak je, chlapci jsou "Aspergerem" postiženi třikrát až čtyřikrát častěji než dívky. Podle statistik sice jeho výskyt stále stoupá (trpí jím 36 až 71 dětí z každých 10 000), ale odborníci se domnívají, že je to způsobeno větší informovaností lékařů, kteří tuto složitou poruchu dokáží rozpoznat ve více případech.

Ještě před několika lety bylo totiž diagnostikování Aspergerova syndromu (AS) spíše výjimečné, protože ani odborníci o něm neměli dostatek informací. V současné době je AS u většiny dětí diagnostikován po třetím roce, přičemž naprostá většina případů je odhalena mezi pátým a devátým rokem. Jeho příčina je bohužel neznámá, ale zdá se, že značnou roli zde hraje dědičnost.

Dávají přednost dospělým před dětmi

Aspergerův syndrom získal své jméno po vídeňském pediatrovi, Hansu Aspergerovi, který jej poprvé v roce 1944 popsal. Všiml si totiž u některých svých malých pacientů zvláštního chování. Ačkoli šlo o děti s normální úrovní inteligence, které bez problémů zvládaly jazyk, v kolektivu nebyly schopné fungovat. Jejich úroveň socializace byla velmi slabá a stejně tak nedokázaly uspokojivě komunikovat s ostatními.

A právě mizivé sociální schopnosti jsou pro děti s AS typické: "Protože nedokážou rozluštit neverbální projevy ostatních a nedokážou se orientovat v komunikaci, často reagují agresivitou, nebo naopak uzavřením se do sebe," říká psycholožka. "Z toho také často plyne naprosté neporozumění okolí, které tyto děti považuje za nevychované a nezvladatelné. Jenže z jejich strany jde většinou pouze o jakýsi druh obrany." Je to podobné, jako kdybyste člověku s chřipkou vyčítali, že kýchá.

"Lukáš po dětské společnosti nijak zvlášť netoužil a když už se do nějaké aktivity zapojil, skončilo to vždy řevem," popisuje Iveta Koubková. "Dlouho například nemohl pochopit, že když chce nějakou hračku, musí o ní poprosit. Rovnou si bral, co chtěl. Navíc děti velice rychle poznaly, že je s ním něco jinak a začaly ho záměrně provokovat, což jeho nechuť k dětské společnosti ještě zvýšilo." Děti postižené "Aspergerem" skutečně často tíhnou spíš ke společnosti dospělých než svých vrstevníků.

Sdružení NAUTIS pomáhá lidem s autismem.

Kromě toho je pro děti s AS typické neustálé opakování rituálů, pohybový stereotypismus, problémy s udržením pozornost, či naprosto nepřiměřené a nedostatečné vyjadřování emocí. Často se u nich objevují potíže s psaním, čtením, nebo matematikou. Mají problémy s udržováním očního kontaktu a často se u nich objevuje nadměrná citlivost na určité podněty (například nesnesou hlasité zvuky, nebo ostré světlo). Děti s AS nemají většinou představivost ani rozvinuté abstraktní myšlení a velmi těžce snášejí jakékoli změny. To však neznamená, že by nebyly inteligentní; v testech inteligence dosahují naopak často nadprůměrných výsledků.

Pomáhejte mu

Přesto jsou lidé s "Aspegerem" schopni fungovat i v každodenním životě, vyžadují však speciální přístup a ohledy. I v dospělosti mají totiž například problémy s projevováním empatie ostatním a sociální interakcí vůbec.

Osobnosti s Aspergerovým syndromem

Albert Einstein
Ludwig van Beethoven
Thomas Alva Edison
Franz Kafka
Wolfgang Amadeus Mozart
Friedrich Nietzsche
Alfred Hitchcock
Andy Warhol
Woody Allen
Bob Dylan
Bill Gates
Elon Musk

Čím dříve se však dítěti s AS dostane odborné pomoci, tím lépe: "Pro tyto děti i jejich rodiny je vrcholně frustrující, že se jim i přes veškerou snahu nedaří zvládat, často ani základní, sociální situace či školní docházku. Diagnostika poruchy z nich potom v podstatě částečně sejme zodpovědnost. Při správném vedení se řada problémů zlepší či zcela upraví a pro dítě je to obrovská úleva," vysvětluje psycholožka.

Diagnostikování Aspergerova syndromu může být však problematické, protože je ho potřeba odlišit od ostatních poruch chování. Často je například dítěti diagnostikována ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou) a teprve později je diagnostikován Aspergerův syndrom. Tato porucha se nikdy nedá úplně vyléčit, ale některé symptomy (například úzkost, deprese atd.) lze ovlivnit farmaky, jiné odbornou psychoterapií. Svému dítěti můžete správným chováním pomoci i vy sami.

Uvědomte si, že dítě s AS má speciální potřeby a upozorněte na to jeho učitele a další osoby, které s dítětem pracují, nebo přichází pravidelně do styku. Snažte se trénovat jeho samostatnost a nešetřete pochvalami a povzbuzením. Nezapomínejte na to, že i přes všechny potíže a problémy je dítě součástí vaší rodiny a kvalitní vztahy jsou základem zvládnutí obtížné situace.

Nejčtenější

V naději už nevěřím, moje onemocnění je smrtelné, říkal Cyril Höschl o diagnóze

Premium

Celý život tlumočil složitou řeč vědy do srozumitelného jazyka. Před více než rokem však psychiatrovi Cyrilu Höschlovi zasáhlo do života kruté neurologické onemocnění. Vzácný typ multisystémové...

Dívka doplatila na vapování, její plíce vypadají jako popcorn

Brianne Culenová se podělila o svůj příběh, aby ostatní varovala před možnými popcornovými plícemi, se kterými se potýká ona sama. Roky tajného vapování si vybraly svou daň. „Elektronické cigarety...

Žena si pořídila speciální auto, aby mohla za jízdy uspokojovat partnera

Devětadvacetiletá influencerka Kaylee Killionová ze San Franciska si pořídila vůz značky Tesla, aby mohla s partnerem za jízdy provozovat sex, zatímco se auto bude pohybovat po silnici bez řízení....

Pár měsíců posilování, žádný kebab a z ženy je jiný člověk

Pětačtyřicetiletá Lyndsey Kelly z Velké Británie bývala milovnicí rychlého občerstvení a především nemohla odolat kebabu. Roky přejídání se podepsaly na její postavě a až po čtyřicítce si řekla, že...

Hubnutí zkomplikoval Kláře milenec. V Extrémních proměnách shodila 44 kilo

Klára Dušková s kily navíc bojovala už odmala. Teď, když jí je třicet, došla k názoru, že je čas na změnu. Obezita jí totiž komplikuje péči o milovanou dceru. Silnou motivací je také svatba: Klára by...

Jarní detox. Podpořte přirozenou očistu těla, brzy vám poděkuje

Jaro je čas nových začátků – příroda pučí, ptáci zpívají a naše tělo si říká o restart. Po zimních měsících, kdy pohyb možná ustoupil horké čokoládě a vydatným večeřím, nastal ideální moment pro...

25. dubna 2025

Pozor na jarní slunce. Paprsky mohou ublížit, i když to ještě nečekáte

Sotva jsme odhodili teplé bundy a nastavili sluníčku svoje tváře, hned nám došlo, jakou má sílu. A v mnoha ohledech je ještě nebezpečnější než letní. Jak to?

25. dubna 2025

Steve Jobs miloval roláky. Ve skříni jich měl sto, inspiroval se Japonskem

Společnost Apple je legendou, ale možná to byl nakonec spíš černý rolák, který z jejího spoluzakladatele Steva Jobse stvořil celebritu. Patří mu proto čestné místo v historii módy. On sám jej přitom...

25. dubna 2025

Večeře do půl hodiny. Co vaří kuchařky a kuchaři známí ze sociálních sítí

Večeře nemusí být složitá, aby byla chutná. Poslední, co chcete, když se vrátíte domů po dlouhém dni, je strávit hodiny v kuchyni. Oslovili jsme čtyři oblíbené foodblogery a foodblogerky s...

25. dubna 2025

KVÍZ: Jak dobře znáte alergie? Zjistěte to v 10 otázkách

Alergie trápí miliony lidí po celém světě – ať už jde o pyl, potraviny, zvířata nebo hmyz. Věděli byste, co je nejčastější příčinou alergické reakce a jak se zjišťuje či léčí? Otestujte své znalosti...

vydáno 25. dubna 2025

Tvarohový pohár s mandarinkami

Tvarohový pohár s mandarinkami
Recept

Střední

30 min

Sladká tečka nikdy nikoho nezklame.

Sex s ex. Vracíme se pro blízkost, ale odcházíme s prázdnotou v duši

Premium

Erotické hrátky na dobře známém území, kde nás jen tak něco nepřekvapí. Emoční šidítko, útěcha, potlačení bolesti z odloučení, nebo odskok z osamělosti. To všechno nám může přinášet sex s bývalým...

24. dubna 2025

Kráska Paulina Gaitanová se ráda odhaluje. Miluje výstřihy i plavky

Původem mexická kráska Paulina Gaitanová začala hereckou kariéru už v devíti letech. Tehdy asi málokdo tušil, jak moc se jednou před kamerou odhalí. Nezdráhá se odhodit svršky a ukázat se v plné...

24. dubna 2025  8:37

Jaro láká ke sportu. Na tepláky ale zapomeňte a pořiďte si šik kousky

S příchodem jara nastává čas na delší procházky i nejrůznější sportovní aktivity. A i při takovéto činnosti stojí za to vypadat šik. Zapomeňte na vytahané tepláky! Poradíme vám, v jakém oblečení vám...

24. dubna 2025

I šediny mohou být krásné. Noste je s hrdostí, mějte k nim úctu

Když objevíte ve svých kadeřích první šedivý vlas, většinou radostí neskáčete. Připomene vám stárnutí, a to i když někteří začínají šedivět už před třicítkou. Čím to je?

24. dubna 2025

Hubnutí zkomplikoval Kláře milenec. V Extrémních proměnách shodila 44 kilo

Klára Dušková s kily navíc bojovala už odmala. Teď, když jí je třicet, došla k názoru, že je čas na změnu. Obezita jí totiž komplikuje péči o milovanou dceru. Silnou motivací je také svatba: Klára by...

24. dubna 2025

Videa točím, aby rodiče nestrkali děti do lednic, směje se Cyril Děckař

Když už poněkolikáté marně vysvětloval rodičům, jak si mají u dítěte poradit s obyčejnou rýmou, napadlo ho natočit „smrkací video“. Teď jablonecký pediatr a neonatolog Cyril Matějka boří čísla na...

24. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.