Kofola koupila sady prostřednictvím své dceřiné společnosti Pragerovy sady Libina od firmy Úsovsko, od níž už v minulosti odebírala jablka pro výrobu svých čerstvých šťáv UGO.
„Sadaři v Česku nemají snadnou situaci. My se rozhodli s nimi úzce spolupracovat a díky tomu zas o trochu lépe porozumět další významné surovině potřebné pro naše nápoje,“ komentoval akvizici Tomáš Jendřejek, jeden ze zakladatelů Kofoly, který dostal její zemědělskou divizi na starosti.
Transakce byla dokončena v polovině ledna, ale už na podzim loňského roku pomáhali zaměstnanci rodinné nápojářské firmy v sadech se sklizní. V listopadu pak společně se zkušenými sadaři vysadili nové jablečné odrůdy, jež jsou ideální pro výrobu ciderů.
„Před téměř třemi lety jsme projeli Normandii a seznámili se s velkým množstvím sadařů, kteří nám předali důležité know-how pro pěstování speciálních hořkosladkých odrůd jablek,“ nastínil Alexandros Samaras, jednatel F.H. Prager, dceřiné společnosti Kofoly, jež cidery vyrábí.
„Odrůdy, které jsme tehdy vybrali, vyrůstaly poslední dva roky v ovocné školce na Moravě. Odtud jsme je v listopadu převezli a vysadili v našich nových sadech,“ dodal.
Jabloně začnou plodit až za tři roky. „Máme tak dost času na to poznat sadařské umění a naučit se ho. Ciderové odrůdy nyní musíme dovážet z Anglie nebo Francie. Ale vzhledem k tomu, jak zdatní pěstitelé jsme v Česku vždycky byli, věřím, že se nám do budoucna podaří zajistit si tuto odrůdu lokálně,“ uzavřel Jendřejek.
Jak připomněla ČTK, Kofola sídlící v Ostravě patří k nejvýznamnějším výrobcům nealkoholických nápojů ve střední Evropě – má jedenáct výrobních závodů na pěti evropských trzích. K výrobkům firmy vedle stejnojmenného nápoje patří také značky Rajec, Korunní, Ondrášovka, Kláštorná Kalcia, Jupí, Vinea nebo Semtex.
Do skupiny, jež má více než dva tisíce zaměstnanců, patří rovněž síť UGO, český výrobce směsí z léčivých rostlin Leros, slovinská společnost Radenska a chorvatský výrobce minerálních vod Studenac.
20. dubna 2022 |