Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. května 2023 Ferdinand

Vysokoškolští profesoři stále častěji utíkají na základky, mají tam víc peněz

  5:17
Situace profesorů na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci začala být se stoupajícími náklady na život neúnosná. Sám děkan označil mzdy za ubohé. Navíc se stále rozevírají nůžky mezi profesory a učiteli na základních školách, kteří si mnohdy přijdou na lepší finanční ohodnocení. Situaci má vyřešit i nově vzniklá pracovní skupina na MŠMT.

Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci | foto: Libor TeichmannMAFRA

Za prací na Univerzitě Palackého v Olomouci dojíždí dlouholetý vysokoškolský učitel Zdeněk Sloboda z Prahy. Z 31 tisíc korun hrubého měsíčně kromě cest, bydlení v hlavním městě a dalších nezbytných výdajů také přispívá na výchovu dcery ve střídavé péči.

Loňské navýšení platu po sedmi letech přitom akorát pokrylo inflaci za tu dobu. Svou práci má rád, a tak zatím na rozdíl od jiných kolegů neodchází, dál učí a píše články a knihy.

Pokud ale odbory vyzvou ke stávce, je připravený se jí zúčastnit. „Hodně lidí je překvapených, že máme nižší mzdy než na základních a středních školách. Naše situace není důstojná,“ říká.

V Olomouci vznikla petice, vysokoškolští kantoři zvažují i stávku

Naposledy loni v létě upozorňovali lidé působící v humanitních a sociálněvědních oborech na velkou podfinancovanost svých pracovišť.

Několik set jich podepsalo petici, která vznikla v Olomouci, objevily se i úvahy o stávce. O několik měsíců později je situace kvůli nárůstu cen energií ještě o něco horší.

Nestačí nám to na platy ani energie. Vysoké školy kritizují návrh rozpočtu

„Naprostá většina peněz, které filozofická fakulta hradí, jde na mzdy. Pokud nám tedy energie vzrostly zhruba čtyřnásobně, nemám kam jinam sáhnout než do mzdových prostředků. Nedovedu si ale představit snižování už tak ubohých mezd,“ popsal děkan olomoucké filozofické fakulty Jan Stejskal.

Petiční výbor se proto spojil s Asociací děkanů Filozofických fakult a dohromady jednají s představiteli vlády. Po setkání se zástupci ministerstva financí a úřadu pro vědu, výzkum a inovace se jim před dvěma týdny povedlo mluvit i s ministrem školství.

Financování vysokých škol se radikálně propadlo

„Ani jsme nemuseli vysvětlovat, jaká je naše situace, naše argumenty přijali. Vědí, že nejnižší platy na univerzitách jsou na filozofických fakultách, i jak málo peněz na ně máme,“ sdělil Stejskal.

„Nicméně žádné řešení je nenapadlo. Byli jsme vyzváni dodat další materiál a pan ministr Balaš rozhodl, že sestaví pracovní skupinu, která se to nějak pokusí vyřešit,“ doplnil.

S ostatními teď usiluje o to, aby skupina vznikla co nejdřív a našla rychlé řešení problému. Chtějí také apelovat na poslance.

„Financování vysokých škol se nám oproti regionálnímu školství radikálně propadlo, když se přidávalo učitelům mateřských, základních a středních škol,“ upozornil Stejskal.

Máme doma génia. S výjimečným talentem dítěte je třeba zacházet opatrně

„Díky bohu, za konečně důstojné mzdy pro ně jsme rádi. Nicméně v balíku rozpočtu ministerstva školství měly před několika lety vysoké školy podíl zhruba dvacet procent a teď je to 11 procent,“ porovnal děkan.

Zkušený učitel má víc než profesor

Podle něj se to projevuje tím, že zkušený učitel na základní škole má stejný nebo vyšší plat než profesor na univerzitě. „To není v pořádku, v žádné civilizované zemi to není normální,“ zdůraznil.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy připomíná, že poskytuje vysokým školám peníze, se kterými potom hospodaří.

„To se týká také mezd, které se řídí vnitřními mzdovými předpisy té či oné vysoké školy. Není to tedy tak, že by ministerstvo stanovovalo tarifní platy,“ sdělila mluvčí resortu Aneta Lednová.

Ministerstvo podle ní může mzdy ovlivnit pouze nepřímo, a to výší poskytovaných prostředků.

Dotovaná svíčková za 70 či 104 korun. Ceny jako v restauraci, zoufají studenti

„Pro rok 2023 vzrostly celkové prostředky pro vysoké školy o zhruba 2,3 miliardy korun, z čehož lze přibližně pět set milionů korun využít podle dalších podmínek jednotlivých škol na navýšení mzdových prostředků,“ vysvětlila Lednová.

Pracovní skupina bude podle ní ustavena začátkem února a do poloviny tohoto měsíce by se mělo konat její první jednání.

S tužkou a papírem už dnes nevystačíme, říkají univerzitní odborníci

Asociace děkanů filozofických fakult upozornila, že nerovnosti ve srovnání s jinými fakultami vyplývají mimo jiné také ze zastaralých systémů hodnocení ekonomické náročnosti jednotlivých oborů, který vznikl začátkem 90. let a dávno neodráží realitu.

Archeologie, psychologie nebo jazyky podle asociace ke své práci využívají laboratoře a technologicky náročné přístroje a dávno si nevystačí jen „s tužkou a papírem“.

„V důsledku dlouhodobého podfinancování filozofických fakult dochází ke ztrátě konkurenceschopnosti na pracovním trhu a odchodu akademických pracovníků do nižších stupňů vzdělávacího systému, kde se jim momentálně nabízejí výhodnější platové podmínky,“ uvedli děkani v prohlášení.

Zdeněk Sloboda podotkl, že oproti přírodním nebo technickým vědám není ani snadné přivydělat si granty.

„Šance získat grant v soutěži v oblasti antropologie, sociologie a mediálních studií, která dělám, je nejvýš dvanáct procent. Zatímco jinde se rozdělují na projekty i desítky milionů, na humanitní a sociální vědy jdou statisíce,“ dodal odborník.

Plat na Západě? Téměř čtyřnásobný

Dva roky byl na stipendiu na Lipské univerzitě v Německu. „Na Západě bych měl na stejné pozici jako v Olomouci asi 4 500 eur hrubého, tady je to zhruba 1 200 eur,“ vyčíslil Sloboda.

Naše školství dělá za málo peněz hodně muziky, říká oceněný učitel

„Vynikající vědci ze sociálních oborů proto odcházejí do zahraničí, další akademické prostředí opouštějí a jdou třeba do výzkumných agentur, poradenských firem. Například většina lidí z doktorského studia nezůstává, protože katedra nemá zdroje,“ popsal.

„Málokdo chce třetinový úvazek a učit dvě tři hodiny, k tomu publikovat a ještě se zaměstnat jinde, kde by mu či jí dali občas volno na výuku,“ zmínil k nedokončeným doktorátům. Podobné je to s nevědeckými zaměstnanci, jako jsou správci IT sítí, knihovníci a další.

„Nepotřebujeme mít stotisícové platy, ale alespoň lehce nad úrovní českého průměrného platu by se slušelo. Výkonů se po nás chce pořád víc, ale peníze zůstávají stejné. Věřím, že studující by stávku pochopili,“ uzavřel.

  • Nejčtenější

Zlatý bod. Sparta slaví po devíti letech fotbalový titul, Slavii obrat nestačil

Fotbalová Sparta je po dlouhých devíti letech opět českým šampionem. Definitivní krok k historicky sedmatřicátému...

Za zastřelení pracovnice herny dostal třináctkrát trestaný senior doživotí

Zbytek života stráví podle rozsudku olomouckého krajského soudu za mřížemi třiasedmdesátiletý recidivista Adolf Hlubik,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvůli chybě při vyšetření se narodila postižená dcera, nemocnice bude platit

Nejvyšší soud potvrdil nárok rodičů na odškodnění za chybu Fakultní nemocnice Olomouc, kde při screeningu špatně...

Částí země se přehnaly přívalové deště. Na Moravě řešili desítky událostí

Přímý přenos Částí republiky se přehnaly bouřky. Meteorologové varovali, že ve východní části Čech, na Moravě a ve Slezsku mohly být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při soutěži v řízení křižovatky padaly pokuty, řidiči neznali pokyny policisty

Soutěž dopraváků ve středu v Olomouci potvrdila, že část řidičů netuší, jak se chovat na křižovatce, kde provoz řídí...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Odborné školy nabízejí poslední místa, gymnázia a obchodní akademie mají plno

Deváťáci v Olomouckém kraji, kterým nevyšla ani jedna přihláška, mají ještě šanci. Místa pro druhé kolo přijímacích...

Třicítkové zóny část řidičů štvou, experti je ale hájí a dál jich přibývá

Snížená rychlost na třicet kilometrů v hodině a přednost zprava platí nově v Přerově ve čtyřech ulicích u tamního...

Excalibur Army ze Šternberku bude společně s Turky vyvíjet zbraňové systémy

Zbrojařská společnost Excalibur Army ze Šternberku na Olomoucku bude spolupracovat s tureckým protějškem Radou pro...

D1 byla na 248. kilometru kvůli nehodě obousměrně uzavřená. Tři lidé se zranili

Dálnici D1 na 248. kilometru poblíž Ivanovic na Hané na Vyškovsku u Němčic nad Hanou ve čtvrtek zhruba na šest hodin...

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...

Po dlouhé nemoci zemřela královna rokenrolu Tina Turner. Bylo jí 83 let

Ve věku 83 let zemřela americká popová hvězda Tina Turner. Zpěvačka známá pro své strhující výkony a také mocné a drsné...