„Firmy řeší, zda budou přidávat a kolik, aby to ještě vzhledem k vysokým cenám energií a materiálů unesly,“ sdělil Švamberk.
Hospodářská komora si podle něj dělala průzkum mezi svými členy. „Přibližně třetina firem plánuje navýšení kolem deseti procent. Dalších zhruba patnáct procent nezvedne mzdy o víc než pět procent, zbytek už přidávat nebude,“ nastínil Švamberk.
„Když nárůst mezd nemohou promítnout do cen, tak zkrátka zvedat nelze. Dá se taky říct, že žádná firma nevyrovná inflaci,“ doplnil.
Světový výrobce optiky a optických přístrojů Meopta Přerov ještě nemá kolektivní smlouvu s odbory uzavřenou.
„Snahou firmy je podepsat ji nejpozději do konce ledna,“ sdělila mluvčí Meopty Vladimíra Hacsiková. S čím přibližně mohou lidé počítat, společnost zatím nesdělila.
„Chceme dosáhnout dvanáctiprocentního navýšení mezd. K tomu také požadujeme zvýšení příplatků za škodlivé prostředí, odpolední a noční směny,“ vyjmenoval Šéf odborů Meopty David Olša.
Průměrný měsíční plat se v Meoptě nyní pohybuje kolem 37 500 korun. K firmám, které přidávají deset a více procent, patří závod Siemens Mohelnice.
Desetiprocentní navýšení je výborný výsledek
„Na příští rok je dohodnuté navýšení mezd ve výši 10,3 procenta. S tím jsme velmi spokojení. K tomu je dohodnutý benefit na jednoho zaměstnance ve výši 25 tisíc korun,“ upřesnila šéfka odborů mohelnického závodu Siemens Janka Rýznarová.
Závod patří k předním světovým výrobcům elektromotorů. Nyní je tam průměrná mzda 35 tisíc korun (bez smluvních platů manažerů).
Méně přilepší zaměstnancům společnost Plastkon Mikulovice na Jesenicku, patřící k předním evropským výrobcům plastových výrobků pro dům a zahradu.
„Budeme navyšovat diferencovaně. V průměru to bude přibližně pět procent. Je ale potřeba říct, že jsme už v létě přidali pět procent,“ připomněl majitel Plastkonu Daniel Hama. Zaměstnanci Plastkonu nyní vydělávají přibližně 36 tisíc korun měsíčně.
Vyjednávání budou náročná
Jak se zachová strojírenský gigant Unex Uničov, zatím není známé. Kolektivní vyjednávání pořád probíhají. Vedení firmy se k podrobnostem nevyjadřuje. Odboráři ale mají jasno.
„Požadujeme zachovat reálnou mzdu, tedy zvýšení ve výši inflace. Navýšení, které navrhuje vedení, je pro nás nízké a tím nepřijatelné. Vyjednávání budou ještě náročná, ale ve finále bychom se chtěli k požadovanému nárůstu alespoň co nejvíc přiblížit,“ nastínil šéf odborů Unexu Zdeněk Zecha.
Platy porostou i ve zdravotnictví. Fakultní nemocnice Olomouc zatím přesný rámec nezná, protože navýšení se odvíjí od toho, jak rozhodne vláda.
„Kolektivní vyjednávání jsou aktuálně v plném proudu, jsme v očekávání nárůstu tabulkových platů, které v posledních letech pravidelně nařízení vlády zvyšují,“ uvedl mluvčí nemocnice Adam Fritscher.
Šéf jedné z odborových organizací působících ve fakultní nemocnici Martin Pejzl nečeká, že se podaří udržet reálnou mzdu. „Víme, že vzhledem k vysoké inflaci je to nereálné. Pokud se ale dostaneme s navýšením na osm až deset procent, budeme spokojení,“ předestřel.
Ve fakultní nemocnici berou nyní zaměstnanci měsíčně při započtení přesčasové práce, ovšem bez listopadových odměn: lékař necelých 107 tisíc, farmaceut přes 60 tisíc, nelékařští zdravotničtí pracovníci průměrně 48 tisíc.
Dopraváci ještě vyjednávají
Největší dopravní společnost v kraji, Dopravní podnik města Olomouce (DPMO), zatím rovněž nemá jasno.
„Vyjednáváme, kolektivní smlouva by měla být podepsána začátkem příštího roku. Jednání jsou velmi náročná. Náš požadavek je přidat do základu pět až deset procent,“ nastínila šéfka odborů DPMO Pavlína Menschik.
Bude spokojená, pokud se podaří vyjednat alespoň sedm nebo osm procent. Průměrná mzda v DPMO je v současnosti 37 200 korun měsíčně.
Přidávat budou i zemědělské firmy. Největší zemědělská společnost v regionu – Úsovsko sídlící v Klopině na Mohelnicku – přilepší zaměstnancům o deset procent.
„Je to na hraně možného, víc nebylo reálné přidat,“ komentoval navýšení předseda představenstva Jiří Milek. V Úsovsku berou nyní zaměstnanci v průměru 31 200 korun měsíčně.