Šternberk má dost nábytku a koberců u popelnic, začal je hlídat fotopastmi

  4:53aktualizováno  4:53
Šternberská radnice se rozhodla pro novou taktiku v boji s lidmi, kteří nechávají u kontejnerů na odpad starý nábytek, koberce či televize i přesto, že tam nepatří. Na vybraných místech proto začala rozmisťovat fotopasti, které mají viníky zachytit přímo při činu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Podle radnice černé skládky u kontejnerů jednak vytváří často nehezký pohled na haldy starých věcí, především ale jejich likvidace stojí ročně kolem padesáti tisíc korun a také lidskou práci, pro něž by město mělo mnohem lepší využití.

„Zaměstnanci skupiny obecně prospěšných prací několikrát za týden objíždějí město a skládky likvidují. Neustálé odstraňování stojí mnoho úsilí i času, které bychom mohli vynaložit jinde. Neukáznění občané zahlcují Šternberk černými skládkami i přesto, že mají k dispozici sběrný dvůr a město organizuje svozy velkoobjemových odpadů,“ uvedla mluvčí radnice Irena Černocká.

U kontejnerů se objevuje stále častěji například starý nábytek včetně třeba kuchyňských linek, dále koberce, elektrospotřebiče, vyhozená umyvadla či záchodové mísy nebo i stavební suť.

„Veškerý takový odpad přitom mohou obyvatelé zdarma odložit právě ve sběrném dvoře, který se nachází v Uničovské ulici, a to ve všední dny od šesti ráno do šesti večer. V sobotu pak dvůr zavírá v poledne. Kromě toho město pořádá pravidelně jarní svozy, kdy jsou po městě umisťovány kontejnery,“ dodala Černocká.

Lidé ponecháváním takových věcí u kontejnerů riskují stejnou pokutu, jako kdyby založili černou skládku v přírodě – tedy až padesát tisíc korun.

V Prostějově zkouší kamery, v Přerově se fotopasti neosvědčily

Při boji se skládkaři spojí síly zaměstnanci odboru životního prostředí s městskou policií, jejíž strážníci budou fotografie ze šesti fotopastí pořízených za necelých třicet tisíc korun vyhodnocovat. Jejich rozmístění se bude různě měnit, podle dosavadních zkušeností radnice nicméně nejčastěji skládky vznikají v místech, která jsou dobře dostupná autem.

„Mezi tradičně nejproblémovější lokality patří stanoviště s kontejnery v ulicích Lidická, Potoční, Poděbradova, Závodní, Ořechová a Na Valech, Příkopy, Dolní Žleb, U Horní brány a Nádražní,“ nastínila mluvčí.

Šternberk není v regionu prvním městem, který se v boji s černými skládkami takto „vyzbrojil“. Podobnou taktiku používá třeba i prostějovský magistrát.

„Máme pro tento účel mobilní kamery. Úplně se ten problém vymýtit nepodařilo, zrovna minulý týden někdo na parkoviště v Brněnské ulici téměř v centru vyvezl starý gauč. Ale k částečné eliminaci černých skládek to přispělo,“ popsala mluvčí Jana Gáborová.

Radnice reagovala na jarní sérii oznámení a stížností na skládky. ¨

„Nepořádek nestačíme uklízet. Lidé skládky vytvářejí nejen na pozemcích města, ale i v lokalitách patřících Povodí Moravy. Nacházíme tam staré matrace, krabice, různé nádoby, kusy nábytku a podobně,“ zlobil se v dubnu náměstek tehdejší primátorky Jiří Pospíšil.

Naopak v Přerově se před lety fotopasti příliš neosvědčily. „Měli jsme je na několika místech, ale účinnost byla poměrně nízká,“ uvedl zástupce ředitele městské policie Miroslav Komínek.

Nejčtenější

Exprimátor Přerova zemřel na lyžích, politiky se vzdal i kvůli sportu

Přerovský politik Vladimír Puchalský.

Bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský ve čtvrtek náhle zemřel. V čele města stál do loňských komunálních voleb. V...

Olomoucký elektrobus je až příliš moderní, cestujícím v rukavicích neotevře

V pravidelném provozu olomoucké městské hromadné dopravy začal sloužit první...

Nečekaný zádrhel řeší olomoucký dopravní podnik. Někteří cestující mají v těchto dnech problém dostat se do nového...

Největší lavina za 20 let. V Jeseníkách se utrhly stovky metrů sněhu

Zřejmě největší lavina za posledních dvacet let v Jeseníkách spadla v těchto...

Zhruba 300 metrů měřila na délku obrovská lavina, která v těchto dnech spadla v Jeseníkách. Místní takovou nepamatují...

Hledaný muž v ženských šatech prchal 14 hodin kanály až do vyčerpání

Hledaný muž převlečený za ženu se dal před policisty na útěk nejdříve potokem a...

Náročné pronásledování, které se nakonec změnilo spíš v záchrannou akci, absolvovali v úterý policisté s hasiči v...

Cyklokrosová mafie, hřímá Hekele. O českou medaili přišel v depu

Emil Hekele v depu na cyklokrosovém mistrovství České republiky v Holých Vrších.

Do cíle mistrovství republiky v cyklokrosu už nezbývalo ani pět kilometrů a Emil Hekele se při průjezdu do...

Další z rubriky

Hledaný muž v ženských šatech prchal 14 hodin kanály až do vyčerpání

Hledaný muž převlečený za ženu se dal před policisty na útěk nejdříve potokem a...

Náročné pronásledování, které se nakonec změnilo spíš v záchrannou akci, absolvovali v úterý policisté s hasiči v...

Obyvatelé Města Libavá odkupují po letech domy, pořídí je do půl milionu

Jeden z domů, které Město Libavá převzalo od armády po vyjmutí obce ze...

Ještě před čtyřmi lety bylo soukromé vlastnictví nemovitostí pro obyvatele Města Libavá zapovězené. Všechny domy i byty...

Exprimátor Přerova zemřel na lyžích, politiky se vzdal i kvůli sportu

Přerovský politik Vladimír Puchalský.

Bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský ve čtvrtek náhle zemřel. V čele města stál do loňských komunálních voleb. V...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER PROJEKTŮ S AJ – AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz