Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. srpna 2022 Soběslav

Klíčová je odvaha, říká o rozvoji Olomouce Radim Kašpar

  6:05
Pro rozvoj Olomouce je důležitá odvaha a flexibilnější územní plán. Říká to šéf Okresní hospodářské komory Olomouc Radim Kašpar a také hlavní organizátor nedávné konference urbanistů a architektů. Odborníci se shodují, že základem budoucí prosperity společnosti jsou města, proto by se měla rozvíjet ve všech směrech.

Možnosti rozvoje a prosperity Olomouce vidí Radim Kašpar pozitivně. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Co je podle vás klíčové pro to, aby se Olomouc rozvíjela a byla moderním městem?
Je to odvaha. Haná je až příliš konzervativní a vše trvá. Sice tomu částečně rozumím, ale svět jde rychle kupředu, a pokud nechceme být jen skanzenem pro turisty, musíme reagovat na nové trendy. Třeba územní plán by měl být flexibilnější, chybí nám ve městě kvalitní moderní architektura, neměli bychom se spokojit s průměrem nebo tím, že na něco je zrovna dotace, tak se to musí rychle udělat. Chtějme to nejlepší a to se nám vrátí.

Šéf Okresní hospodářské komory Olomouc Radim Kašpar.

Co k tomu potřebujeme?
Chybí nám odvážné vize a lidé, kteří se nebojí své vize obhajovat a oponovat třeba jiným názorům. Nejde se vždy zavděčit všem. Stejně tak chybí vize, jak má město třeba vypadat za 10, 20, 30 let. Pokud si řekneme, že se má rozvíjet a mít třeba i více obyvatel, jedinou cestou je výstavba a rozumné zahušťování města v blízkosti vybudované infrastruktury, s tím souvisí třeba i zvýšení výškových limitů, protože pokud nejde město kvůli kvalitní bonitní půdě rozvíjet do šíře, logicky musí jít do výšky a zahušťovat se.

Co tedy Olomouc a její okolí v rozvoji brzdí?
Asi to není jen otázka Olomouce, je to platné všude. Byrokracie, složitá legislativa, absence zmíněné odvahy i kompetencí v některých oblastech. A snaha se dohodnout, hledat způsoby, jak něco zvládnout, posunout kupředu.

Podle mě je neskutečně velkou přidanou hodnotou kvalita života v Olomouci, je to úžasné město k žití.

Na konferenci zaznělo, že hospodářská komora chce podporovat rozvoj podnikání, příležitosti pro absolventy a talentované mladé lidi, aby neodcházeli z regionu. Jak toho chcete docílit?
Ono to bude znít možná neuvěřitelně, ale hodně to je i o vnímání věcí, o náladách, o tom, jak máme vše nastavené v hlavě. Já jsem velký příznivec optimismu a pozitivního přístupu. Protože když si budeme stále na něco stěžovat, zbytečně se srážíme. Komora je v regionu i jakýmsi opinion makerem, který vyvíjí pozitivní tlak i směrem k městu a kraji. Jsme schopni dát do mnoha témat hybnou energii a podporovat to. Někdy třeba i jen proklamativně, ale i to je ve veřejném prostoru potřeba.

A co dále může hospodářská komora dělat?
Je důležité i to, že jsme platformou pro setkávání, propojování a výměnu názorů. Již z mnoha akcí vznikly díky propojení kontaktů nové nápady, nové projekty i firmy. Čím více budou subjekty spolupracovat, tím lépe pro region. A musí nám naslouchat i politici a hledat způsoby, jak věci realizovat a nacházet odvahu, často třeba i proti pár křiklounům v diskusích na sociálních sítích, ale nechci se zase opakovat.

Mladí a nadějní lidé z kraje odcházejí, nejviditelnější je to na severu regionu, ale i Olomouc má problém udržet absolventy či talentované lidi. Čím si to vysvětlujete?
Já třeba přišel studovat do Olomouce v roce 2004 a již jsem zde zůstal. Takže odlivu lidí z Olomouce úplně nerozumím. A také bych si byl schopen v Praze vydělat výrazně větší peníze. Jsem ale s městem a stylem života zde spokojen. Určitě se i zlepšuje atraktivita zaměstnání, infrastruktura, kvalita bydlení, vznikají nové firmy, nové budovy a zázemí pro byznys, které lákají atraktivní firmy, a tedy i lidi. Vše se vyvíjí a zlepšuje. Situace na severu kraje je složitější.

Radim Kašpar

Narodil se v roce 1985 ve Valašském Meziříčí. Vystudoval Filozofickou a Právnickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Za studií navázal spolupráci s agenturou Ogilvy Public Relations. Poté působil jako ředitel olomoucké marketingové agentury, krátce byl krizovým manažerem a ředitelem Hřbitovů města Olomouce. Ředitelem Okresní hospodářské komory Olomouc je od září 2016.

Co se týče ohodnocení, je podle vás Olomouc v těchto směrech konkurenceschopná s jinými velkými městy v Česku?
Otázka je, zda se bavíme o Olomouci ve smyslu Statutárního města Olomouce. Zde situace s rozpočtovými možnostmi není růžová. Nechci zacházet do minulosti a detailů, ale opravdu velkým problémem je rozpočtové určení daní. Zde Olomouc trpí.

A právě proto si ale město, politická reprezentace, musí vážit silných podnikatelů a všech, kteří chtějí regionu pomoci, přispět. Je to zejména soukromý kapitál, díky kterému se město posouvá kupředu. Podnikatelé často narážejí na byrokracii, neochotu či alibismus, někdy u politiků, někdy u úředníků. To je potřeba změnit. Pak jsem přesvědčen, že jsme rozhodně konkurenceschopní, máme tu totiž skvělé lidi i skvělé firmy, k tomu také Univerzitu Palackého s jejími výzkumnými centry, podnikatelsky dravou Moravskou vysokou školu a další. O naši budoucnost se nebojím.

A jak je na tom Olomoucký kraj v porovnání s jinými v Česku?
V žebříčcích se umisťujeme někde kolem 10. místa v klíčových ukazatelích (ze 14 krajů – pozn. red.). Ale ty rozdíly s kraji těsně nad námi nejsou markantní. Samozřejmě ale třeba Praha je úplně někde jinde. Přesto finanční ohodnocení je jen jednou složkou, jedním kritériem. Podle mě je neskutečně velkou přidanou hodnotou kvalita života v Olomouci, je to úžasné město k žití.

Jak se vlastně v dnešní době podniká v Olomouci a okolí? Je to lepší než třeba před dvaceti lety?
Podnikání je těžké řemeslo. Míra regulace a množství úskalí v podobě povinností a měnící se legislativy, to opravdu není pro každého. Když k tomu připočteme těžkou předvídatelnost čehokoliv, krize v podobě covidu a restrikcí či válečného konfliktu, který narušuje dodavatelsko-odběratelské řetězce a zvyšuje ceny v podstatě všeho, je to jen pro statečné.

Přesto nechci odradit mladou generaci, podnikání je krásné a člověk si má jít za svými sny. Před dvaceti lety ta míra regulace byla menší, vše bylo asi více živelné, svobodné, a to se všemi klady i zápory. Každá doba má své. Dnes je zase více příležitostí prosadit se i za hranicemi regionu, dokonce i globálně. Prostě pořád je potřeba mít nějaké kompetence, chuť makat a něčeho dosáhnout. Pak se člověk, když dá zdraví a okolnosti, prosadí v každé době.

Už jste zmínil, doba je těžko předvídatelná, vše zdražuje, lidé šetří nebo šetřit budou. Jak by se tato situace mohla podnikatelů dotknout?
Tohle je vždy zajímavé téma. Já osobně rozlišuji krize reálné a ty, které máme v hlavách. Netvrdím, že je doba lehká, ale přemrštěný psychický blok tu krizi reálnou jen prohlubuje. Tedy vše je náročné, ale byznys zatím v podstatě velmi prosperuje a největší bariérou v dalším rozvoji je stále nedostatek lidí, nebo to, že se lidé až moc rozmazlili a někteří nechtějí pracovat. Teď to možná malinko přeháním, ale podnikatelé mi určitě budou rozumět.

Mohl byste být konkrétnější? Jak tedy současná situace, energetická krize, válka na Ukrajině a případné šetření lidí dopadá na regionální firmy?
V každé nejisté době musí podnikatelé rychle reagovat. A jak se zdá, daří se jim to. Firmy i nadále prosperují. Například v covidu byla situace nejistá, lidé ale paradoxně něco našetřili a vzápětí pustili peníze zase do oběhu. Nenavštěvovali například restaurace či kulturu a tento segment velmi trpěl, ale na druhé straně se více věnovali svým domácnostem, řešili drobné rekonstrukce či obměnu domácích spotřebičů. Určité segmenty trpěly, jiné zažívaly boom.

Co se týká aktuální situace, firmám se celkově zvyšují náklady, vstupy, takže logicky navyšují ceny svých produktů, služeb. Vždy vše nakonec musí zaplatit koncový uživatel, občan ve finální ceně. Současně jsou firmy obezřetné k větším a plánovaným investicím, protože nejistota je velká. Každého to trápí, ale hospodářství zatím stále dobře šlape a věřím, že tomu tak bude i nadále.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Olomouckém kraji se volí v obvodu Olomouc.

Lumír Kantor, Jiří Zemánek, Miroslav Žbánek, Stanislav OrságMarkéta Záleská, Antonín Staněk, Matouš Pelikán, Richard Benýšek

  • Nejčtenější

Sagan neměl k nikomu respekt už v devatenácti. A močilo se vždy, usmívá se König

Z voleje odpovídal Leopold König. Někdejší cyklista, který dojel v první desítce na Tour, Giru i Vueltě, a teď je...

Potápěči vyzvedli z útrob Hranické propasti neznámého mrtvého muže

Přerovská policie pátrá po totožnosti mrtvého muže nalezeného ve středu na hladině Hranické propasti. Tělo vytáhli z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hranická propast odhalila další část, robot se ponořil až do 450 metrů

Hranická propast, nejhlubší zatopená jeskyně světa, má nejméně 450 metrů, naměřili dnes speleologové. Dosavadní...

Pěstitelé zvažují, zda vůbec sklízet ovoce. Kupce shánějí jen obtížně

Chladné jaro, špatné opylení, kroupy, škůdci nebo dlouhotrvající vedra a sucha výrazně zhoršily úrodu. Zemědělci v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stavěl za naše peníze, teď nás tlačí do kouta, kritizují lidé developera

Poté, co MF DNES informovala o problémech lidí, kteří v Olomouci dva roky čekají na slíbené nové byty ve čtvrti Nové...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Na Šumpersku se čelně střetla dvě auta, čtyři lidé utrpěli zranění

V sobotu dopoledne všechny složky integrovaného záchranného systému vyjely na Šumpersko, kde se čelně srazila dvě auta....

Za posudek o nezávadnosti nanonástřiků v prostějovských školách padla pokuta

Posudek, který měl prokazovat nezávadnost nanonástřiků proti koronaviru v prostějovských školách, je nezákonný. Rozhodl...

Nemocnice v kraji opět omezují návštěvy a vrací povinné nošení respirátorů

Nemocnice v Olomouckém kraji zpřísňují pravidla pro návštěvy pacientů, či je dokonce rovnou zakazují. Důvodem jsou...

Potápěči vyzvedli z útrob Hranické propasti neznámého mrtvého muže

Přerovská policie pátrá po totožnosti mrtvého muže nalezeného ve středu na hladině Hranické propasti. Tělo vytáhli z...

Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Porno je čistá práce, myslí si osmnáctiletá Hanka ze SuperStar

Hana Džurbanová zaujala před dvěma lety jako zpěvačka porotu v SuperStar, kde skončila mezi osmnácti nejlepšími...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...

Čím víc odebere Čína ruského plynu, tím lépe pro Evropu, tvrdí analytici

Navýšený export ruského zemního plynu na území Číny může mít pro evropské země pozitivní dopady. Díky tomu se totiž...