Je to strana jednoho muže, žádné hnutí, říká starosta po odchodu z ANO

  5:51aktualizováno  5:51
Za hnutí ANO se stal Jiří Kudláček v Hranicích zastupitelem a posléze i starostou. Teď ale kvůli dění kolem kandidátky do krajských voleb podle svých slov přišel o politické iluze, ze strany vystoupil a veřejně kritizuje poměry v jejím zákulisí.

Starosta Hranic Jiří Kudláček opustil řady hnutí ANO, za které se stal starostou, a veřejně zkritizoval poměry ve straně. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Zůstanete starostou?
Dopředu se tím nezabývám. Od začátku jsem říkal, že do toho jdu s tím, že nebudu nikde poklonkovat a nebudu s nikým takzvaně vyměňovat tuto židli za nějaké dohody. Pokud by ale zastupitelé řekli, že už mě tady nemůžou mít, protože nejsem v ANO, tak zvednou ruku a já můžu být brzy pryč.

Kým jste byl roku 2011, kdy vznikalo ANO, a čím vás oslovilo?
Předem nutno říct, že po roce 1990 jsem podporoval, a to i finančně, ODS. Ne kvůli lidem, ty jsem neznal, ale byla to jedna z prvních demokratických stran a jmenovala se občanská. V roce 2000 jsem s podporou ODS přestal. Důvod byl ten, že vznikly uzavřené kruhy v Praze, které se málo staraly o vývoj mezi lidmi. V roce 2011 jsem podnikal a jako občan jsem byl nespokojený, jako řada dalších lidí. Na ANO mě okouzlily vytčené vize - poukažme na to, jak špatně se u nás hospodaří s veřejnými prostředky, pokusme se do toho vnést profesionalitu a manažerské přístupy, prokažme, že tento stát si na sebe dokáže vydělat bez dluhů, jež ročně vznikají...

Jiří Kudláček

Starosta Hranic Jiří Kudláček.

Sedmapadesátiletý Jiří Kudláček je starostou Hranic od loňského května. Stal se jím poté, co bývalé vedení města rezignovalo. Poslední komunální volby v Hranicích totiž hnutí ANO vyhrálo, ale nejprve skončilo v opozici. Dnes je ve vedení města s Otevřenou radnicí a KDU-ČSL. Jejich zástupci neuzavřeli koaliční dohodu, ale takzvanou dohodu stran. Jiří Kudláček vlastní několik firem, je ženatý a má čtyři děti.

Po pěti letech z ANO vystupujete. To bylo rychlé vystřízlivění.
Podle definice je hnutí názorová skupina lidí, která má nějaké cíle a chce upozorňovat, měnit a navrhovat. My jsme se během dvou let dostali do stavu, že jsme strana jednoho muže, soukromá firma řízená profesionální strukturou Agrofertu. A to už není hnutí.

Po všech zkušenostech, dá se říct, že jste byl dříve naivní?
Naivní bych neřekl. Naivní by byl člověk, který by si myslel, že někdo zvedne prapor a ono to půjde samo. Všeobecně se lidem říká - jestli chcete něco kolem sebe změnit, nenadávejte v hospodách, zapojte se do veřejného života. V mých letech jsem měl pocit, že mám dost zkušeností a informací na to, abych něco kolem sebe změnil. Tady na Hranicku se mi to bezesporu podařilo.

Jak jste uvedl ve svém prohlášení, z ANO odcházíte především kvůli způsobu sestavování krajské kandidátky. Můžete to vysvětlit blíže?
Od začátku jsem nesouhlasil s tím, aby byla krajská kandidátka sestavována podle okresů. Ty už dávno zanikly. Dnes existují města s tzv. přenesenou působností 3. stupně (ORP). Lidé, kteří je obhospodařují, spravují i svěřené obce. Na Hranicku a Lipnicku je to celkem 45 obcí. Jejich starostové nemají jinou vazbu na krajský úřad než přes nás. Proto by se kandidátka měla dělit na lidi, kteří mají vazby na Prahu, a pak na ty, kteří zodpovídají za ORP centra. Do čela kandidátky si nemůžeme postavit člověka, který v životě nebyl na zastupitelstvu. Trvá obrovské kvantum času, než se zapracujete do oblasti obcí.

Tím narážíte na osobu lídra kandidátky, lékaře Oto Koštu. Není on ale svým způsobem na stejné startovní čáře, jako jste byl vy a mnoho dalších před komunálními volbami?
Copak může člověk v době, kdy záleží na každém měsíci a roku, jít do práce, kde se bude ze čtyřletého období tři roky zapracovávat?

Vy jste měl před sebou také čtyřleté období...
Ano, ale já jsem předtím čtyři roky pracoval ve finančním výboru a další čtyři roky v kontrolním. Vážím si Oto Košty jako lékaře, ale nemůžu souhlasit s jeho nominací také proto, že to není člověk z ANO. Nemá za sebou dva až čtyři roky práce v hnutí. Nemá zkušenosti ani informace. To, co dnes říká, jsou pro mě jen plané řeči. Jsou to věci, které načerpáte za půl hodiny z internetu - například, že kraj je zadlužen. Důležité je, že kraj ovlivňuje 50 procent věcí, které se dějí v obcích, a vy musíte jít do krajského zastupitelstva s tím, že kraj bude pracovat pro tyto obce. Ne proto, abyste měla tvář a dostala se do parlamentu.

Chtěl jste vy osobně být hejtmanem?
Když se před měsíci uvažovalo o deseti lidech, kteří by mohli kandidovat na post hejtmana, byl jsem do toho taky zapojen. Řekl jsem, že bych nerad odešel z Hranic, ale pokud by v Olomouci nebyl někdo ještě zkušenější, tak bych do toho šel.

V kritice namířené do hnutí ANO jste popsal, že se k moci dostávají kariéristé. Není ale to, že se chcete stát ze starosty hejtmanem, také kariérismus? Nestačilo by vám pracovat pro Hranice?
Nic nefunguje podle počítačového modelu. Záleží na tom, u jakých informací jste a kdy u nich jste. Takže když teoreticky budete mít v krajském zastupitelstvu jen lidi z Olomouce, tak za 10 až 15 let zjistíte, že krajské město kvete, ale obce ne. Reálná politika je o tom, že u stolu by měly být zastoupeny všechny obce s rozšířenou působností, jen tak půjde o rovnocennou diskusi.

S rozčarováním nedávno opustilo 14 lidí také prostějovskou organizaci ANO. Kdy se podle vás situace v hnutí začala měnit?
Těžko soudit, protože kromě lidí, kteří s panem Babišem na vrcholové úrovni začínali a tvořili prvotní organizační tým, se do jeho blízkosti nikdo z lidí jako já nedostal.

Zklamal vás Andrej Babiš?
To, že o mě řekl, co řekl (podle Babiše bral Kudláček členství v ANO jako výtah k moci - pozn. red.), ještě neznamená, že bych nedokázal ocenit jeho práci. On se zvedl z křesla, objel tuto republiku a řekl - hospodařit by šlo, přátelé, jinak. Osobně si myslím, že tím kormidlem otočil správným směrem.

Budete chtít ještě někdy vstoupit do nějaké politické strany?
Z mé strany to dnes může znít jako alibismus, ale když chce člověk jít rovně, tak nemůže uhýbat se skupinami, které uhnou. Pokud někdo nabídne alternativu pro Hranicko a Lipnicko, tak jí využiju. Jsem ten, který dal lidem ruku na to, že bude tuto oblast spravovat - a to férově a tvrdě.

Cílem je poškodit naši pověst, zní z ANO

Nenaplněné ambice. To je podle krajského vedení ANO hlavní důvod odchodu starosty Hranic Jiřího Kudláčka z jeho řad.

„Vyjádření Jiřího Kudláčka vnímáme jako účelová, s jediným cílem - poškodit pověst hnutí. Jako pravý důvod vidíme spíše nenaplněné politické ambice,“ uvedlo v písemném prohlášení krajské předsednictvo hnutí ANO v Olomouci.

Jiří Kudláček kritizoval, že kandidátku pro letošní volby do krajského zastupitelstva sestavují zahraniční poradci. „Opět začalo jít pouze o hlasy, posty v parlamentu, o Brusel a ministerstva, lidé a obce se vytratili,“ uvedl starosta.

Šéf hnutí ANO v kraji Ladislav Okleštěk to odmítl. „Představa pana Kudláčka je téměř paranoidní. Kandidátku, jak moc dobře pan starosta ví, sestavuje celé krajské předsednictvo na návrhy oblastí a schvaluje krajský sněm.“

Dezinformací podle něj je i to, že oblast, z níž starosta Kudláček pochází, není zastoupena na kandidátce. Jak uvedl, zástupci oblastní organizace Přerov jsou na kandidátce na 3., 7., 11., 18. a dalších sedmi místech.

„Je nepřípustné a proti všem principům, kdyby si někteří, byť zasloužilí členové vymiňovali počty nebo pozice kandidátů z jednotlivých měst,“ vysvětlil Okleštěk.

„Je nám líto, že pan starosta bere věc takto. Prostým faktem je, že nedokázal svojí osobností přesvědčit dostatek kolegů, a to ani ve vlastní oblastní organizaci. Jeho současné reakce nastiňují důvody, proč tomu tak mohlo být,“ doplnil.

Nejčtenější

Fotbalista frajer dopadne špatně, varuje Buchta. Sám prohrál miliony

Olomoucký gólman Miloš Buchta zasahuje v utkání proti Zlínu.

Po svižném dvouhodinovém tréninku si dopřál ještě regeneraci v bazénu. „Tyhle dlouhé tréninky už nejsou pro mě,“...

Rodině před lety vzali půdu komunisté, teď stát pozemky vyvlastnil znovu

Majitelka části pozemků u Držovic, které stát vyvlastnil kvůli rozšíření sjezdu...

Stěží uvěřitelné déjà vu prožívají nyní potomci rodiny Pospíšilových z Držovic u Prostějova, které v 70. letech...

Zastavení řidiče na základě údaje z tachometru bylo podle policie přiměřené

Policista v civilu zastavil muže na dálnici kvůli rychlé jízdě

Dohru v kázeňském řízení má netradiční policejní kontrola, která se odehrála v březnu na dálnici D46. Její videozáznam...

Kůrovec v jesenických rezervacích vyhrál, ochranáři dál bojovat nebudou

Ekologové opakovaně kritizují způsob, jakým se v Jeseníkách bojuje proti...

S kácením a odklízením padlých stromů i kontroverzním používáním toxických pesticidů proti kůrovci je v Chráněné...

Olomouc - Zlín 3:2, domácí souboj otočili, ale sezona pro ně končí

Olomoucký David Houska oslavuje svůj gól v utkání proti Zlínu.

Olomoučtí fotbalisté dvakrát prohrávali, nevzdali se a nepříznivý stav v semifinálové odvetě skupiny o Evropu otočili....

Další z rubriky

Kůrovec v jesenických rezervacích vyhrál, ochranáři dál bojovat nebudou

Ekologové opakovaně kritizují způsob, jakým se v Jeseníkách bojuje proti...

S kácením a odklízením padlých stromů i kontroverzním používáním toxických pesticidů proti kůrovci je v Chráněné...

Stavbu nechtěné papírny v Zábřehu má zarazit územní plán, firma hrozí soudy

Protestní demonstrace asi čtyř stovek obyvatel města Zábřeha na Šumpersku proti výstavbě papírny firmy Wanemi (17. listopadu 2008). Mají obavy především z hluku a zápachu, vadí jim také spalovna, která má být součástí podniku.

Zábřežská radnice nepolevuje v tažení proti firmě Wanemi, která nedávno získala pro svůj projekt papírny ve městě od...

Starosta vedl Bernartice od sametové revoluce, teď ve funkci zemřel

Starosta Bernartic na Jesenicku Mojmír Michálek.

Smutná zpráva zasáhla nyní obyvatele Bernartic na Jesenicku i celého regionu. Ve věku 60 let podlehl vážné nemoci...

Najdete na iDNES.cz