Konec moknutí. Cestující schová u prostějovských lázní nový terminál

  12:53aktualizováno  12:53
Už koncem léta se cestující, kteří z Prostějova míří na Plumlov, Drahany či Protivanov, dočkají nového autobusového terminálu. V současné době musí na své spoje čekat na chodníku u městských lázní, kde chybí záchody, lavičky i úkryt před větrem či deštěm.

Vizualizace podoby zastřešeného dopravního terminálu podél Blahoslavovy ulice, který přinese cestujícím komfort při čekání na autobusy i moderní informační systém. | foto: Magistrát město Prostějova

„Je to ostuda. Je to nepěkné a chtělo by to změnu. Jedinou výhodou je, že hned vedle je malá hospůdka, kde si lze čekání na autobus zpříjemnit,“ zhodnotil nevyhovující situaci například Dušan Pořízka, který od prostějovských lázní jezdí na svou chalupu do nedaleké Stínavy.

Na základě podobných stížností radnice už před dvěma roky začala uvažovat o stavbě moderního autobusového terminálu, nyní projekt konečně dostal konkrétní podobu a výstavba dopravního terminálu na Floriánském náměstí začne již v dubnu.

„Akce spočívá v přemístění linek příměstské autobusové dopravy z ulice Hliníky do modernizovaného dopravního terminálu podél ulice Blahoslavovy. Dojde také k úpravě celého Floriánského náměstí, kde budou obnoveny veškeré zpevněné plochy,“ popsal primátor Prostějova František Jura.

„Podél komunikace v ulici Hliníky pak vznikne kolmé a šikmé parkovací stání a v místě přechodu stezky pro cyklisty vybudujeme vyvýšený práh pro zpomalení dopravy,“ dodal.

V prostoru před městskými lázněmi, kde nyní zastavují autobusy městské hromadné dopravy, vznikne zastřešená plocha s nástupištěm a zázemím pro terminál včetně moderního informačního systému. Ten se bude skládat ze souhrnného dvanáctiřádkového panelu v čekárně a jednotlivých označníků zastávek, ve kterých budou informační třířádkové textové panely.

„Celé Floriánské náměstí se dočká obnovy. Součástí bude i rekonstrukce stezky pro chodce a cyklisty, tras pro pěší a kompletní úprava veřejného prostoru. Od projektu si slibujeme, že se přepravní vazby tohoto uzlu, který je obsluhován téměř čtyřmi stovkami spojů denně, zefektivní. Významnou měrou se také zvýší bezpečnost dopravy,“ dodal náměstek primátora Jiří Rozehnal.

Terminál za 30 milionů se začne stavět v dubnu

Akci podporuje největší autobusový dopravce FTL Prostějov. „Bude tam mnohem víc místa než nyní. Hliníky původně byly jen dočasné řešení a už přestávají stačit. Pro cestující je to nedůstojné,“ přiznal člen představenstva firmy Jiří Hloch.

Radnice předpokládá, že stavět se začne letos v dubnu, konec prací je plánovaný na přelom srpna a září. Cena je přes 29,1 milionu korun bez DPH.

„Stavba bude rozdělená do čtyř na sebe navazujících etap tak, aby byl průběžně zajištěn provoz dotčených komunikací,“ ubezpečil náměstek Rozehnal.

Město požaduje pevné záruční doby, kvalitu zaručenou zálohou ve výši pěti procent z ceny a pojištění ve výši 10 milionů korun.

„S ohledem na charakter a rozsah zakázky nebude využita elektronická aukce. Stavební práce budou financovány z prostředků města a spolufinancovány z dotačních prostředků IROP olomoucké aglomerace,“ sdělil Rozehnal. O dotaci z Evropské unie ve výši 26,2 milionu korun již radnice požádala.

Prostějov už nedávno dobudoval hlavní autobusový terminál u vlakového nádraží, kde vznikly cykloboxy také přibyla třeba informační tabule. Ta je propojená s dispečinkem dopravce a cestující tak mají okamžité informace o svých spojích. Stavba přišla na necelé dva miliony korun.

Nejčtenější

Exprimátor Přerova zemřel na lyžích, politiky se vzdal i kvůli sportu

Přerovský politik Vladimír Puchalský.

Bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský ve čtvrtek náhle zemřel. V čele města stál do loňských komunálních voleb. V...

Největší lavina za 20 let. V Jeseníkách se utrhly stovky metrů sněhu

Zřejmě největší lavina za posledních dvacet let v Jeseníkách spadla v těchto...

Zhruba 300 metrů měřila na délku obrovská lavina, která v těchto dnech spadla v Jeseníkách. Místní takovou nepamatují...

Olomoucký elektrobus je až příliš moderní, cestujícím v rukavicích neotevře

V pravidelném provozu olomoucké městské hromadné dopravy začal sloužit první...

Nečekaný zádrhel řeší olomoucký dopravní podnik. Někteří cestující mají v těchto dnech problém dostat se do nového...

Hledaný muž v ženských šatech prchal 14 hodin kanály až do vyčerpání

Hledaný muž převlečený za ženu se dal před policisty na útěk nejdříve potokem a...

Náročné pronásledování, které se nakonec změnilo spíš v záchrannou akci, absolvovali v úterý policisté s hasiči v...

Cyklokrosová mafie, hřímá Hekele. O českou medaili přišel v depu

Emil Hekele v depu na cyklokrosovém mistrovství České republiky v Holých Vrších.

Do cíle mistrovství republiky v cyklokrosu už nezbývalo ani pět kilometrů a Emil Hekele se při průjezdu do...

Další z rubriky

Exprimátor Přerova zemřel na lyžích, politiky se vzdal i kvůli sportu

Přerovský politik Vladimír Puchalský.

Bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský ve čtvrtek náhle zemřel. V čele města stál do loňských komunálních voleb. V...

Stál 29 milionů, teď stát marně prodává bývalý kněžský seminář za čtyři

Budova bývalého kněžského semináře ve Vidnavě na Jesenicku.

Trable s bývalým kněžským seminářem ve Vidnavě na Jesenicku pokračují. Stát se ho prostřednictvím Úřadu pro zastupování...

Olomouc rozmrazila plány na stavbu nového zimního stadionu za miliardu

Vizualizace plánované budoucí podoby olomouckého zimního stadionu a blízkého...

Nové vedení olomoucké radnice opět oživilo ambiciózní plány na generální opravu zastaralého zimního stadionu...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz