Prostějovské nemocnici je 130 let. Měla dva lékaře a ošetření za dvoukorunu

  11:52aktualizováno  11:52
Dlouhou dobu sídlila v parku na předměstí, po sametové revoluci se přestěhovala do nového areálu u výpadovky na Plumlov. Prostějovská nemocnice letos oslavila 130 let od svého otevření. Počet pacientů, které ročně ošetří, za tu dobu narostl více než sedmdesátkrát.

Nedatovaný historický snímek pacientů v jednom z pokojů prostějovské nemocnice. | foto: Agel

Poprvé se v Prostějově začalo o založení městské nemocnice mluvit v roce 1869, ale zpočátku na stavbu nebyly peníze. Až v březnu roku 1885 obecní výbor rozhodl, že vybuduje městskou veřejnou všeobecnou nemocnici. Investici poskytla spořitelna města Prostějova, která každoroční úroky a splátky věnovala městu jako dar.

V roce 1887 pak začal v okolí rozestavěných budov vznikat park a o rok později po dvouleté výstavbě byla na pozemcích bývalého vojenského cvičiště na předměstí směrem na Brno otevřena nemocnice nesoucí jméno korunní princezny Stefanie.

První pacienti sem přijížděli na povozech, chudí přicházeli pěšky. Všichni doufali, že budou mít štěstí a zastihnou jednoho ze dvou lékařů, kteří v nemocnici tehdy sloužili. O pacienty na 118 lůžkách zde střídavě pečovaly čtyři ošetřovatelky. Byly to laické sestry bez odpovídajícího zdravotnického vzdělání.

Z historických pramenů vyplývá, že například v roce 1892 se v nemocnici dostalo péče 1 095 pacientům a ošetřovací poplatek tehdy činil jednu korunu a šedesát haléřů. Jak později uvedly místní noviny Hlasy z Hané, celková potřeba ústavu v roce 1892 byla 44 378 korun. Nemocnice se věnovala hlavně vnitřnímu lékařství. V období epidemií byl vytížený také infekční pavilon.

Velký rozvoj nemocnice začal příchodem primáře z Vídně

Největší zásluhu na pozdějším velkém rozvoji nemocnice a prostějovského zdravotnictví vůbec má bezpochyby první samostatný primář a chirurg Jaroslav Mathon, který do Prostějova přišel z Vídně, kde působil na několika klinikách. Dnes je po něm pojmenovaná ulice, na které nemocnice stojí.

Za jeho působení se začalo s přístavbou operačního sálu s předsíní či s moderní sterilizační místností.

„Doktor Mathon se zasloužil nejen o výstavbu a rozšíření nemocnice, ale i o modernizaci léčebných metod. Založil protituberkulózní poradnu. Jeho zásluhy byly oceněny jmenováním do Lékařské komory moravskoslezské za Hanáckou lékařskou župu. Od roku 1918 byl také členem Zemské zdravotnické rady moravskoslezské. Výrazně se krom toho věnoval i kulturním a společenským aktivitám,“ uvedla historička Hana Bartková.

Mathona zajímalo především výtvarné umění. Byl dlouholetým předsedou uměleckého odboru Besedy v Prostějově a byl členem kuratoria prostějovského muzea.

V té době však Prostějov trápila vysoká úmrtnost. Právě na účet tuberkulózy šlo největší procento, řádily však také epidemie spalniček, spály a tyfu hlavně v domech poblíž městského potoka. Důvodem byly sociální poměry, nezdravé byty, špatná voda, žumpy a kanalizace a nedostatek dezinfekce.

Školní lékař i zdravotní desatero. Prostějov udával trendy

Městská správa proto zřídila zdravotní komisi, která začala šířit osvětu, a v roce 1900 zavedla také instituci školního lékaře. Místní zemský poslanec dokonce prosadil místodržitelský výnos, že při stěhování dětí je nutné hlásit, zda v bývalém bydlišti neřádí nějaká infekční choroba.

Místní správa rovněž vydala školní zdravotní desatero, kterým se pak řídila velká řada škol na Moravě a v Čechách. Jak připomínají Hlasy z Hané, školní lékař v Prostějově byl první na Moravě.

Veřejná všeobecná nemocnice v Prostějově začala vzkvétat a dvacet let po svém otevření už měla pět lékařů, dvě stě dvacet lůžek a sedmnáct milosrdných sester ošetřovatelek. Po ostravské byla tehdy největší veřejnou nemocnicí na Moravě.

S postupem dalších let se však pomalu nedostávalo kapacit. V 50. letech minulého století proto úřady rozhodly o výstavbě nové nemocnice. Projektovou přípravu ale provázela řada problémů, což vedlo k mnoha odkladům a změnám.

V nemocnici nyní pracuje 840 lidí, ročně ošetří 77 tisíc pacientů

Po sametové revoluci se skupina prostějovských lékařů pokoušela o privatizaci a razantní modernizaci starého areálu v malebném parku na bývalém „brněnském“ předměstí, ale neuspěla. Stavba nové nemocnice na opačném konci města u výpadovky na Plumlov už nešla odvrátit.

Dnes má prostějovská nemocnice 501 lůžek a téměř tři desítky ambulancí. O pacienty pečuje 155 lékařů, 365 sester a porodních asistentek a dalších 320 zaměstnanců zdravotnického a nezdravotnického personálu. Jen v loňském roce nemocnice hospitalizovala přes 14 tisíc pacientů a dalších 63 tisíc jich lékaři ošetřili v ambulancích. Na svět přišlo v Prostějově 853 dětí.

„V posledních letech jsme investice směrovali především do modernizace. Rekonstrukce za 134 milionů korun se dočkalo parkoviště, lůžkové oddělení ORL, dialýza a rehabilitace,“ nastínila ředitelka prostějovské nemocnice Marie Marsová. Kompletní obměny se letos dočkalo i dětské oddělení.

„Do přístrojového vybavení jsme dali 175 milionů, zajistili jsme vlastní CT pracoviště, vybudovali nové oddělení laboratorní medicíny a unikátní sportovní kliniku,“ dodala Marsová.

Nejčtenější

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Sparta - Olomouc 2:1, po půli zlepšení, skóre z penalt otáčel Kanga

Guélor Kanga ze Sparty (uprostřed) se raduje se spoluhráči Benjaminem Tettehem...

Fotbalisté Sparty vyhráli i šesté jarní utkání, proti Olomouci otočili ve 25. kole na 2:1 díky dvěma pokutovým kopům....

Tři mladí lidé jeli v autě nepřipoutaní, po nárazu do stromu dva zemřeli

Při tragické nehodě na okraji Jeseníku narazil vůz se třemi lidmi do stromu,...

Mladý řidič vezoucí dva další pasažéry o víkendu při nehodě v Jeseníku narazil do stromu. Na místě zemřel on i jeho...

Olomouc slaví obrat v sérii s Plzní, Kometa je krok od semifinále

Olomoucký Petr Strapáč (vlevo) bojuje s Janem Kovářem z Plzně.

Hokejisté Olomouce otočili sérii s Plzní a vedou 2:1 na zápasy. Zvládli totiž třetí duel v domácím prostředí, kde...

Jen 0,86 sekundy. ISS se prohnala před Měsícem, byla vidět na Olomoucku

Měsíc, ISS, Mezinárodní vesmírná stanice, transit, (22. března, 2019, Nové...

Mezinárodní vesmírná stanice proletěla po půlnoci nad Evropou. Na Olomoucku bylo možné její siluetu spatřit na pozadí...

Další z rubriky

Lidé z muzea umění vyzvali ministra k rezignaci, kvůli stamilionům na SEFO

Ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD

Desítky zaměstnanců Muzea umění Olomouc vyzvaly otevřeným dopisem ministra kultury a někdejšího olomouckého primátora...

Do herny přišla namol opilá desetiletá dívka, odvezla ji sanitka

Ilustrační snímek

Namol opilá desetiletá dívka přišla v pondělí večer do herny v Přerově. Servírka zavolala strážníky a ti si vyžádali...

Šprýmař s charakterem nedal gestapu spát, živého Morávka nedostalo

Štábní kapitán Václav Morávek na nedatovaném snímku. Zveřejněn byl v publikaci...

Přesně 77 let uplynulo ode dne, kdy Václav Morávek padl jako poslední ze slavné odbojové skupiny Tří králů v Praze při...

ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020
ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020

Výše rodičovského příspěvku od příštího roku vzroste. Na více peněz si přijdou nejen rodiče, ale také důchodci a změní se podmínky pro zálohování výživného a postihy pro neplatiče. Oproti původnímu návrhu se však navýšení rodičovského příspěvku nebude týkat i těch, kteří ho již pobírají.

Najdete na iDNES.cz