Za únik plynu do místnosti mohla podle předběžných závěrů zřejmě ucpaná komínová roura od plynového kotle.
"V době našeho příjezdu a již po částečném odvětrání prostor vykazovaly detekční přístroje stále nebezpečné hodnoty oxidu uhelnatého v místnostech pro lidský život," vylíčil mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák.
Oxid uhelnatýOxid uhelnatý vzniká při hoření. Je bez barvy, zápachu a zároveň je velmi jedovatý. Aby se lidé vyhnuli jeho úniku do místnosti, měli by pravidelně nechat kontrolovat všechny plynové spotřebiče a komíny. |
V rukou záchranářů nejprve skončili dva lidé, kteří se nadýchali zplodin a upadli do bezvědomí. Následně se nechalo ošetřit i dalších pět lidí.
"Dvě osoby v krátkodobém bezvědomí byly převezeny do Fakultní nemocnice v Olomouci, dalších 5 osob tam bylo převezeno na vyšetření," přiblížila mluvčí olomouckých policistů Irena Urbánková.
V nemocnici nyní zůstává už jen jedna z otrávených žen. "Důvodem však není otrava plynem. Tato žena upadla na zem a způsobila si středně těžká poranění hlavy. Leží na jednotce intenzivní péče, je při vědomí a ve stabilizovaném stavu," uvedl mluvčí olomoucké nemocnice Egon Havrlant.
Ráno byl propuštěn muž, který byl po otravě oxidem uhelnatým v nemocnici na pozorování. "Dostával kyslík, aby jedovatý plyn rychleji odboural. Ostatní byli ošetřeni pouze ambulantně," doplnil Havrlant
Příčinu úniku oxidu uhelnatého nyní zjišťuje vyšetřovatel. "Jedna z nepotvrzených možností jsou ucpané odvodové cesty. Kvůli tomu zplodiny z kotle neunikaly komínem kam měly, ale dostaly se do místnosti baru," objasnil mluvčí hasičů.
Hasiči prostory důkladné odvětrali. "Na místě provedli opakovaná měření, provozovatelům zakázali používání kotle do doby provedení opravy s následnou kontrolou a revizí profesních odborníků," doplnil Hošák.