„Orel mořský se zde vyskytuje běžně, ale není obvyklé vidět ho poměrně zblízka, protože je velmi plachý. Takže ho lze spatřit jen z dálky či ve vzduchu. My měli možnost pozorovat ho, když seděl nedaleko na poli,“ popsal Martin Vymazal z přerovské ornitologické stanice.
Odborníci spolu s veřejností mohli pozorovat také morčáka bílého, což je vzácnější druh kachny zimující u nás jen velmi málo. Kromě toho viděli i volavky bílé nebo popelavé.
Letos od ledna do března pořádá Česká zemědělská univerzita v jednotlivých krajích zimní sčítání ptáků. „Souhrny budou známé ve druhém čtvrtletí roku,“ uvedla univerzita.
Odborníci teď rovněž upozorňují veřejnost, aby byla opatrná při zimním přikrmování ptáků.
„Opravdová zima teprve začíná, většina rybníků je zamrzlá a vodním ptákům ubývá přirozené potravy, tak se někteří přemístili na řeky ve městech. Dobře vědí, že je zde tepleji a navíc jim tam lidé nosí potravu,“ shrnul Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku.
Podle něj jde především o labutě velké a kachny divoké. „Ojediněle se zde objevují i lysky černé, rackové chechtaví, poláci velcí nebo chocholačky. Velmi vzácně též hvízdáci euroasijští, ostralky štíhlé, slípky zelenonohé či kachničky mandarínské,“ vyjmenoval odborník.
S pečivem opatrně
Ornitologové doporučují pečivo, které lidé ve velkém ptákům házejí, používat s citem.
„Nejvhodnější potravou jsou semena pšenice, loupaný oves nebo kukuřice, slupky jablek a zbytky listové zeleniny,“ radí Šafránek.
Pouze v menší míře lze použít kousky nakrájeného či rozlámaného vysušeného bílého pečiva a chleba.
„V žádném případě na nich ovšem nesmí být plíseň nebo sůl, ptáci by se mohli přiotrávit a uhynout,“ upozornil ornitolog.
Labutě jsou leckde naučené vycházet na břeh za lidmi s krmením. „Toho využívají ornitologové k odečtení jejich kroužků, aby zjistili, odkud k nám přiletěly. Ptáci, kteří u nás zimují, mají nejčastěji české kroužky, ale občas třeba také polské, slovenské, německé nebo chorvatské,“ nastínil Šafránek.
Zatím se podle něj během této zimy nestalo, že by někde labuť přimrzla k ledu.
„I ve větších mrazech se to stává jen velmi zřídka. Často labuť vypadá, že je přimrzlá, ale jen spí na ledu. Než lidé přivolají hasiče kvůli záchraně, tak je dobré hodit k ní kousek potravy. Když se pro něj zvedne, tak záchranu není třeba volat,“ uzavřel ornitolog.
21. listopadu 2023 |