Mezi hlavní změny stanice patří nové zahrady, nová expozice Ptáci ČR, zázemí pro sbírky, pracovníky a hlavně návštěvníky. „Srdečně zveme naše příznivce na slavnostní otevření Ornisu, které proběhne v sobotu 2. prosince,“ uvedli ornitologové.
Na slavnostní otevření se zájemci dostanou zadarmo. „Čekají vás volné prohlídky nové expozice Ptáci Česka, která je svým zaměřením a rozsahem v tuzemsku jedinečná. Dále vás provedeme po zrekonstruované budově Ornis i tam, kam se běžně nedostanete,“ uvedla Petra Holcová z Muzea Komenského v Přerově.
Na Přerovsku se objevila exotická černá labuť, nejspíš někomu uletěla z chovu |
Slavnostní program nabídne tiskařskou dílnu a divadelní představení pro děti v podání uměleckého sdružení Studio bez kliky, během odpoledne zahraje cimbálová muzika Okybača.
Stavebníci muzejníkům budovu předali 26. října. Opravili nejen stávající budovu Ornis, ale rozšířili ji i o novou přístavbu. Hlavním využitím přístavby je nový depozitář ornitologické a zoologické sbírky, výstavní a přednášková místnost. Novinkou je i ukázková střešní zahrada na střeše.
Ptáci i jejich vejce
Nová expozice v moderních prostorách představuje nejen 365 všech druhů ptáků, které se objevily na území České republiky, ale i 248 druhů jejich vajec.
„Unikátní je především to, že je to jediná taková expozice v celé České republice. Myslím si, že žádné jiné muzeum nikdy nic takového mít nebude. Nemají dostatečné sbírkové fondy a ani takové prostory. Navíc se nám podařilo získat drtivou většinu ptáků. Chybějící druhy jsme si zapůjčili z Prahy, Brna, Českých Budějovic, Teplic či z Opavy, podařilo se nám tak dokompletovat téměř celý soubor všech druhů ptáků, které byly historicky zjištěny na území České republiky,“ řekl vedoucí stanice Josef Chytil. Za unikátní považuje přiřazení vajec k jednotlivým druhům.
Rekonstrukce stanice přišla na sto milionů korun. „Z toho 70 milionů korun se podařilo získat z evropských dotací,“ řekl krajský radní Jan Žůrek.
Její součástí je i nový depozitář, jehož potřeba dala impuls k celé rekonstrukci. „V depozitáři máme umístěno kolem 8 000 preparátů ptáků a kolem 13 000 vajíček. Z exotického ptactva patří mezi nejvzácnější nelétající papoušek kakapo soví, který se vyskytuje pouze na Novém Zélandu. Snáší jediné vajíčko, a to jen jednou za dva, nebo dokonce tři roky,“ doplnil Chytil s tím, že v budově nechybí badatelny i pracovna preparátora.
Evropská úroveň
Základ současné obrovské sbírky stanice položil ornitolog Jiljí Sitko, který stanici vedl od 70. Let minulého století. Preparáty s pomocí kolegy Františka Hejla získával ze škol, nakupoval je z pozůstalostí a soukromých sbírek.
Na novou podobu se přišel podívat. „Přiznám se, že jsem s něčím takovým vůbec nepočítal,“ přiznal Sitko.
Podle ředitele České společnosti ornitologické Zdeňka Vermouzka je Ornis jediným ornitologickým muzeem na území státu.
„Je to unikátní a jsem hrozně rád, že takové zařízení existuje a dostalo se mu takové zásadní renovace, dnes je muzeem na evropské úrovni. Jeho sbírka je unikátní, je srovnatelná s největšími sbírkovými institucemi u nás, protože je zaměřena cíleně,“ uvedl Vermouzek.
21. listopadu 2023 |