Někdejší olomoucký hit turistů, Přírodní ráj, čeká kvůli dluhům dražba

  11:29aktualizováno  11:29
Není to tak dávno, co Přírodní ráj - arboretum Horizont v Bystrovanech u Olomouce - lámal rekordy návštěvnosti a díky zhruba 180 tisícům návštěvníků se jeden rok dostal i na seznam top turistických cílů Olomoucka. Nyní míří areál firmy Horizont, jehož součástí je i restaurace, cukrárna či skleníky, do dražby.

Areál Přírodního ráje - arboreta Horizont v Bystrovanech u Olomouce. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Důvodem dobrovolné veřejné dražby s vyvolávací cenou 28 milionů korun je bezmála stomilionový dluh, který má firma vůči svým věřitelům. Areál nyní jeho majitelé, manželé Kunstovi, provozují jen s pomocí asi desítky zaměstnanců.

V době rozkvětu přitom společnost zaměstnávala na 120 lidí. Přesto i nyní stále fungují některé z provozů včetně unikátního arboreta. Skončilo naopak zasílání zboží poštou.

"Fungujeme dál, jen zásilkový obchod se zastavil. Restaurace, kde pořádáme i svatební oslavy, prodejní centrum rostlin i arboretum fungují," potvrdila Jarmila Kunstová s tím, že dluhy během let narostly mimo jiné i díky ekonomické krizi.

Veřejná dražba, na kterou se za stokorunové vstupné může přijít podívat každý, proběhne 14. listopadu v Olomouci. Skuteční zájemci se ovšem musí předem přihlásit a složit třímilionovou dražební jistotu.

"Do dražby jdou kompletně všechny budovy i pozemky bystrovanského areálu. Celkem se jedná o 46 602 metrů čtverečních, z nichž například 3 500 metrů čtverečních je v územním plánu vyhrazených na možnou stavbu domů," řekl dražitel Roman Pešek.

V arboretu jsou i vzácné stromy z různých koutů světa

Dalších 40 000 metrů čtverečních v kategorii "ostatní zastavitelné plochy" je určeno pro podnikání a zhruba 2 000 metrů pak pro zeleň. Ten, kdo areál Horizontu získá a zaplatí, tak vedle pozemků dostane mimo jiné objekt v antickém stylu vedené restaurace, prostory bývalého zásilkového obchodu, letní cukrárnu, prodejnu květin, ateliéry i skladové prostory.

Přestože Kunstovi by byli rádi, kdyby budoucí vlastník pokračoval v rozvoji areálu daným směrem, o skutečném využití areálu do budoucnosti bude rozhodovat jen nový majitel.

Arboretum Horizont

"Záleží na novém investorovi, který areál koupí. Nikdo dnes neví, jaké budou jeho záměry," dodal Miroslav Kunst s tím, že v arboretu rostou i vzácné stromy dovezené z různých koutů světa.

"Jsou tu absolutní rarity jako aurakárie, které jako druh patří k nejstarším rostlinám na Zemi," nastínil Kunst. Arboretum má být otevřené do konce října, některé další provozy "pojedou" dál i po tomto termínu.

Areál vyrostl na přelomu století v okrajové části Bystrovan na místě někdejší skládky. První zájemci se na Přírodní ráj přišli podívat na podzim roku 2000. "Kdysi jsme to vybudovali na největší černé skládce na Olomoucku. Tehdy nás jen vyvezení smetí a úpravy pozemků přišly na 14 milionů korun," popsal Kunst.

Dluhy vyhledávaného areálu narostly ke stovce milionů

Časem se z Horizontu stal poměrně vyhledávaný cíl pro turisty, svatebčany či zájemce o rostliny. Majitelé se však postupně začali potýkat s dluhy souvisejícími s provozem.

Ty během let narůstaly a Horizont přestal být schopný platit své závazky. Nakonec soud rozhodl o úpadku a vyhlásil konkurz. Desítky věřitelů chtěly celkem přes 120 milionů korun. Insolvenční správce pak uznal pohledávky za téměř 93 milionů.

"Rozhodně nekončíme ze dne na den a v řadě aktivit, včetně pořádání svateb, pokračujeme zatím dál," upozornil Kunst s tím, že svůj velký vliv na jejich situaci měla ekonomická krize.

"Zákazníci více šetří, přijdou se jen podívat, než aby konzumovali a kupovali. Přestaly ve velkém jezdit zájezdy, takže to není vůbec lehké," popsala Kunstová s tím, že ke dnu firmu stahovaly splátky úvěrů a úroků z nich i další provozní problémy.

Nejčtenější

V den útoku na Kvitovou musel být na stavbě, tvrdí kolega obžalovaného

Obžalovaného Radima Žondru přivádí ke Krajskému soudu v Brně, který se zabývá...

Brněnský krajský soud pokračuje v projednávání případu napadení tenistky Petry Kvitové. Obžalovaným je Radim Žondra,...

Olomoucký elektrobus je až příliš moderní, cestujícím v rukavicích neotevře

V pravidelném provozu olomoucké městské hromadné dopravy začal sloužit první...

Nečekaný zádrhel řeší olomoucký dopravní podnik. Někteří cestující mají v těchto dnech problém dostat se do nového...

Zničená stopa či mrtvý divočák. Jeseníky zažívají spory běžkařů s myslivci

Ilustrační snímek

Na jedné straně myslivci, kteří v lesích hospodaří a loví, na druhé straně běžkaři, kteří chtějí mít na lesních cestách...

Moravské derby ovládla Kometa, Olomouc doma porazila po nájezdech

Souboj o kotouč mezi Tomášem Bartejsem z Brna (vlevo) a olomouckým Davidem...

Předehrávka 42. kola hokejové Tipsport extraligy proti sobě po dvou týdnech postavila znovu Brno a Olomouc. I tentokrát...

Noční ulicí zněla rozbrušovačka, zloději kradli katalyzátor z felicie

Zloději uřezali rozbrušovačkou v jedné z olomouckých ulic ze zaparkované...

O tom, že ani vlastnictví výrazně staršího auta není zárukou nezájmu zlodějů, se přesvědčil majitel Škody Felicie. Svůj...

Další z rubriky

Olomoucký elektrobus je až příliš moderní, cestujícím v rukavicích neotevře

V pravidelném provozu olomoucké městské hromadné dopravy začal sloužit první...

Nečekaný zádrhel řeší olomoucký dopravní podnik. Někteří cestující mají v těchto dnech problém dostat se do nového...

Proti stavbě papírny bojuje radnice a místní, i tak získala klíčové razítko

Ilustrační snímek

Projekt papírny Wanemi, který odmítá zábřežská veřejnost i radnice, se po dlouhých letech významně přiblížil stavbě. Po...

Muž se zákazem řízení marně ujížděl, policisté ho chytili na lesní cestě

Policie dohlíží na provoz na zasněžených silnicích.

V autě i po svých musela policejní hlídka na Olomoucku pronásledovat muže, který sedl za volant a vyjel na silnice...

Advantage Consulting, s.r.o.
LAKÝRNÍK – MOKRÁ LAKOVNA

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz