Někdejší olomoucký hit turistů, Přírodní ráj, čeká kvůli dluhům dražba

  11:29aktualizováno  11:29
Není to tak dávno, co Přírodní ráj - arboretum Horizont v Bystrovanech u Olomouce - lámal rekordy návštěvnosti a díky zhruba 180 tisícům návštěvníků se jeden rok dostal i na seznam top turistických cílů Olomoucka. Nyní míří areál firmy Horizont, jehož součástí je i restaurace, cukrárna či skleníky, do dražby.

Areál Přírodního ráje - arboreta Horizont v Bystrovanech u Olomouce. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Důvodem dobrovolné veřejné dražby s vyvolávací cenou 28 milionů korun je bezmála stomilionový dluh, který má firma vůči svým věřitelům. Areál nyní jeho majitelé, manželé Kunstovi, provozují jen s pomocí asi desítky zaměstnanců.

V době rozkvětu přitom společnost zaměstnávala na 120 lidí. Přesto i nyní stále fungují některé z provozů včetně unikátního arboreta. Skončilo naopak zasílání zboží poštou.

"Fungujeme dál, jen zásilkový obchod se zastavil. Restaurace, kde pořádáme i svatební oslavy, prodejní centrum rostlin i arboretum fungují," potvrdila Jarmila Kunstová s tím, že dluhy během let narostly mimo jiné i díky ekonomické krizi.

Veřejná dražba, na kterou se za stokorunové vstupné může přijít podívat každý, proběhne 14. listopadu v Olomouci. Skuteční zájemci se ovšem musí předem přihlásit a složit třímilionovou dražební jistotu.

"Do dražby jdou kompletně všechny budovy i pozemky bystrovanského areálu. Celkem se jedná o 46 602 metrů čtverečních, z nichž například 3 500 metrů čtverečních je v územním plánu vyhrazených na možnou stavbu domů," řekl dražitel Roman Pešek.

V arboretu jsou i vzácné stromy z různých koutů světa

Dalších 40 000 metrů čtverečních v kategorii "ostatní zastavitelné plochy" je určeno pro podnikání a zhruba 2 000 metrů pak pro zeleň. Ten, kdo areál Horizontu získá a zaplatí, tak vedle pozemků dostane mimo jiné objekt v antickém stylu vedené restaurace, prostory bývalého zásilkového obchodu, letní cukrárnu, prodejnu květin, ateliéry i skladové prostory.

Přestože Kunstovi by byli rádi, kdyby budoucí vlastník pokračoval v rozvoji areálu daným směrem, o skutečném využití areálu do budoucnosti bude rozhodovat jen nový majitel.

Arboretum Horizont

"Záleží na novém investorovi, který areál koupí. Nikdo dnes neví, jaké budou jeho záměry," dodal Miroslav Kunst s tím, že v arboretu rostou i vzácné stromy dovezené z různých koutů světa.

"Jsou tu absolutní rarity jako aurakárie, které jako druh patří k nejstarším rostlinám na Zemi," nastínil Kunst. Arboretum má být otevřené do konce října, některé další provozy "pojedou" dál i po tomto termínu.

Areál vyrostl na přelomu století v okrajové části Bystrovan na místě někdejší skládky. První zájemci se na Přírodní ráj přišli podívat na podzim roku 2000. "Kdysi jsme to vybudovali na největší černé skládce na Olomoucku. Tehdy nás jen vyvezení smetí a úpravy pozemků přišly na 14 milionů korun," popsal Kunst.

Dluhy vyhledávaného areálu narostly ke stovce milionů

Časem se z Horizontu stal poměrně vyhledávaný cíl pro turisty, svatebčany či zájemce o rostliny. Majitelé se však postupně začali potýkat s dluhy souvisejícími s provozem.

Ty během let narůstaly a Horizont přestal být schopný platit své závazky. Nakonec soud rozhodl o úpadku a vyhlásil konkurz. Desítky věřitelů chtěly celkem přes 120 milionů korun. Insolvenční správce pak uznal pohledávky za téměř 93 milionů.

"Rozhodně nekončíme ze dne na den a v řadě aktivit, včetně pořádání svateb, pokračujeme zatím dál," upozornil Kunst s tím, že svůj velký vliv na jejich situaci měla ekonomická krize.

"Zákazníci více šetří, přijdou se jen podívat, než aby konzumovali a kupovali. Přestaly ve velkém jezdit zájezdy, takže to není vůbec lehké," popsala Kunstová s tím, že ke dnu firmu stahovaly splátky úvěrů a úroků z nich i další provozní problémy.

Nejčtenější

Za smrt kolegy při nehodě dostal hasič podmínku, sám přišel o nohu

Řidič hasičské cisterny Petr Matějíček čelí u soudu obžalobě z usmrcení z...

Šumperský soud potrestal hasiče Petra Matějíčka za tragickou nehodu cisterny jedoucí k zásahu podmíněným trestem....

Fotbalista frajer dopadne špatně, varuje Buchta. Sám prohrál miliony

Olomoucký gólman Miloš Buchta zasahuje v utkání proti Zlínu.

Po svižném dvouhodinovém tréninku si dopřál ještě regeneraci v bazénu. „Tyhle dlouhé tréninky už nejsou pro mě,“...

Rodině před lety vzali půdu komunisté, teď stát pozemky vyvlastnil znovu

Majitelka části pozemků u Držovic, které stát vyvlastnil kvůli rozšíření sjezdu...

Stěží uvěřitelné déjà vu prožívají nyní potomci rodiny Pospíšilových z Držovic u Prostějova, které v 70. letech...

Zastavení řidiče na základě údaje z tachometru bylo podle policie přiměřené

Policista v civilu zastavil muže na dálnici kvůli rychlé jízdě

Dohru v kázeňském řízení má netradiční policejní kontrola, která se odehrála v březnu na dálnici D46. Její videozáznam...

Kůrovec v jesenických rezervacích vyhrál, ochranáři dál bojovat nebudou

Ekologové opakovaně kritizují způsob, jakým se v Jeseníkách bojuje proti...

S kácením a odklízením padlých stromů i kontroverzním používáním toxických pesticidů proti kůrovci je v Chráněné...

Další z rubriky

Firmu pokutovanou za kartel využívá ČSSD i muzeum, o práci pro kraj přišla

Ilustrační snímek

Čilý byznys napojený na místní politiky provozuje v Olomouckém kraji agentura RPSC ideas, kterou úřady nedávno...

Kůrovec v jesenických rezervacích vyhrál, ochranáři dál bojovat nebudou

Ekologové opakovaně kritizují způsob, jakým se v Jeseníkách bojuje proti...

S kácením a odklízením padlých stromů i kontroverzním používáním toxických pesticidů proti kůrovci je v Chráněné...

Pár cizokrajných labutí opět přišel o mláďata, zřejmě je sežral mýval

Cizokrajná labuť zpěvná, která se usídlila na Přerovsku a Kroměřížsku a dostala...

Třetím rokem hnízdí na Zámeckém rybníku v Chropyni jediný pár labutí zpěvných v Česku. Pokaždé se mu vylíhla čtyři...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz