Pátek 27. listopadu 2020, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. listopadu 2020 Xenie

Rezignujte, vyzval rektor bojující šéfy olomoucké fakulty a centra vědy

  11:16
Vyhrocenou situaci na olomoucké přírodovědecké fakultě, kde se skupiny vědců už rok přou kvůli vzniku nového vysokoškolského ústavu, mají pomoct vyřešit rezignace děkana fakulty Martina Kubaly a šéfa Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů Radka Zbořila. Vyzvali je k tomu rektor a děkani zbývajících sedmi fakult.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Dění na přírodovědecké fakultě (PřF) vygradovalo minulý týden, kdy zaměstnanci Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) vyhlásili stávkovou pohotovost. Podle vedení Univerzity Palackého je situace kritická, protože ve vědeckém centru, které je součástí fakulty, jsou ohroženy špičkové výzkumy za stovky milionů korun.

„Spolu s děkany věříme, že by navržené gesto obou stran mohlo odblokovat situaci a dát nový impulz vzájemné komunikaci i napomoci zlepšení atmosféry na celé univerzitě,“ tlumočil ve středu názor rektora, který je na zahraniční cestě, prorektor pro vnější záležitosti Petr Bilík. Rozhodnutí obou funkcionářů rektor očekává do pondělí 9. září.

Radek Zbořil ve svém středečním vyjádření napsal, že krok pro zklidnění situace už udělal v červnu, kdy mu Správní rada RCPTM schválila čerpání tvůrčího volna, aby se mimo jiné mohl věnovat přípravě nových grantových projektů. Centrum nyní řídí Zbořilův dřívější zástupce Michal Otyepka.

„Pověření prof. Otyepky výkonem funkce generálního ředitele RCPTM stvrdil podpisem i děkan přírodovědecké fakulty. Myslím si, že obdobně vstřícně by měl postupovat děkan a přenechat vedení fakulty pověřenému zástupci, tak jak to navrhuje pan rektor v dopise, který jsme od něj s panem děkanem obdrželi,“ dodal Zbořil.

Děkan: Výzva je neopodstatněný zásah do záležitostí fakulty

Děkan Kubala však považuje rektorovu výzvu k odstoupení za velmi kontroverzní krok.

„Výzva postrádá věcný důvod a obrovská vlna podpory, které se mi dostává od celého vedení fakulty i z akademické obce, mě utvrzují v přesvědčení, že svou práci pro fakultu vykonávám dobře a hodlám v ní pokračovat,“ sdělil.

Za děkanem stojí i všech pět proděkanů přírodovědecké fakulty. „Martina Kubalu zvolil akademický senát běžným demokratickým způsobem. Nesystémové a především neopodstatněné zásahy vedení univerzity do záležitostí přírodovědecké fakulty proto považujeme za nepřijatelné. Děkan Kubala má naši plnou podporu,“ prohlásili.

Válka mezi přírodovědci začala loni na podzim poté, co vedení univerzity bez dřívější diskuse s akademiky zveřejnilo plán na vyvedení obou vědeckých center (kromě RCPTM také Centra regionu Haná) z mateřské fakulty.

Spolu s Ústavem molekulární a translační medicíny, který se odloučí od lékařské fakulty, mají vytvořit nový vysokoškolský ústav CIST zaměřený na excelentní výzkum. Vedení přírodovědecké fakulty, která pomohla centra před zhruba deseti lety vybudovat, způsob tohoto vědeckého rozvodu kritizovalo. Na podmínkách odloučení se obě strany ani po roce nedohodly.

Pracujeme teď pod tlakem a v nejistotě, říkají vědci

Výzva k odstoupení Kubaly i Zbořila paradoxně přišla den poté, co děkan fakulty předložil vedení UP návrh technické dohody, která má umožnit vznik nového ústavu.

„Děkan nijak neohrožuje řešení projektů center v řádu stovek milionů korun, jak tvrdí vedení UP. Technická dohoda deklaruje, že PřF UP uvolní pro CIST všechny projekty, jejichž hlavní řešitelé do CIST odejdou,“ upozornili proděkani fakulty.

Zaměstnanci RCPTM, kteří koncem srpna zahájili stávkovou pohotovost, vidí vše jinak. Tvrdí, že kvůli vedení fakulty pracují dlouhou dobu pod tlakem a v nejistotě, které už přiměly k odchodu několik špičkových vědců.

Stávkou pohrozili krátce poté, co děkan vyhlásil konkurz na nového ředitele centra. Podle Kubaly jde pouze o administrativní krok, neboť řediteli RCPTM v září vyprší pětileté funkční období.

Zástupci RCPTM ale argumentují, že funkce ředitele díky prodloužení předchozího děkana končí až příští rok. Odstoupení Kubaly z funkce by zaměstnanci centra přivítali.

„Nevíme jistě, zda to povede k ukončení stávkové pohotovosti, ale spatřujeme v tom alespoň šanci na obnovení komunikace,“ řekl za tamní vědce Jakub Navařík.

  • Nejčtenější

Manažer Černošek má koronavirus, leží ve vážném stavu v nemocnici

Sportovní manažer Miroslav Černošek je ve vážném stavu v nemocnici. Kvůli nákaze koronavirem ho lékaři v Olomouci...

PONEDĚLNÍK: Plzni chybí plán B, Látal mění Olomouc a Teplice jsou pořád samy

Sparta dá čtyřku Celtiku na jeho ikonickém stadionu, pak schytá trojku v Plzni, která následně prohraje ve Zlíně, a...

Za viníka kyanidů se nabízí 100 tisíc, starosta chce zrušit kanál do Bečvy

Starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek chce prosadit zrušení kanálu, který v minulých týdnech opakovaně znečistil...

Mise covid. V ochromeném domově seniorů vojáci zůstávají pátý týden

Už pátý týden pomáhají vojáci 7. mechanizované brigády v domově seniorů v Hranicích, jehož provoz ochromila podzimní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice - Olomouc 1:1, v páté minutě nastavení srovnal krásnou střelou Huf

Olomoučtí fotbalisté už už mířili na druhou příčku v tabulce před Spartu, ale nepohlídali si závěr utkání. V...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Soud znovu potrestal přerovského exradního podmínkou za vynucení sexu

Podmíněným dvanáctiměsíčním trestem se zkušebním odkladem na dva roky opětovně potrestal přerovský okresní soud...

Krize oživila v Prostějově spor o miliony na propagaci a podporu sportu

Část opozice v prostějovském zastupitelstvu vystoupila proti tomu, aby radnice v době koronavirové krize dál utrácela...

Soud zpřísnil policistovi trest za předání dokumentu muži blízkému podsvětí

Olomoucký kriminalista Martin Polášek zneužil svoji pravomoc, když vynesl koncept usnesení o zahájení trestního stíhání...

Noc vědců nabízí porovnání se stroji, přednášky, kvízy či klingonštinu

Robotům a dalším strojům, které pomáhají vědcům při práci i lidem v každodenním životě, je věnován letošní ročník...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...