Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Odvolání pro gestapáky neexistovalo. Viseli do dvou hodin od verdiktu

  12:49
Nahlédnout skrze otřesná svědectví brutálně mlácených vězňů do sídla olomouckého gestapa. I to umožňují spisy mimořádného lidového soudu, který v Olomouci v letech 1945 až 1948 poslal na šibenici více než čtyři desítky lidí. Od oprátky je po vynesení verdiktu dělily maximálně dvě hodiny. Odvolání nebylo možné.

Příslušník olomouckého gestapa František Mattl. Odsouzen a následně v osmatřiceti letech popraven 19. prosince 1946 v Olomouci. | foto: archiv J. Fialy

První rozsudek u olomouckého lidového soudu zazněl 1. října 1945. Německému lesnickému praktikantovi ze Šumvaldu Kurtu Lerchovi hrozil trest smrti. Za podíl na ubití zraněného parašutisty z dubna roku 1945 ho navrhoval veřejný žalobce.

Poválečné procesy

Mimořádné lidové soudy vznikly v krajských městech po druhé světové válce na základě retribučních (z lat. retributio – překl. odplata, odměna) dekretů prezidenta Edvarda Beneše. Šlo o pětičlenné soudní senáty složené ze soudce z povolání a čtyř soudců z lidu.

Na projednání případu měl mimořádný soud maximálně tři dny. Pokud nedospěl k verdiktu, přešel spis k řádnému soudu. Obžalovaný měl právo na obhájce, případně mu byl úředně přidělen. Hlavní líčení mimořádného lidového soudu byla veřejná.

Odvolání proti verdiktu vynesenému po neveřejné poradě celého senátu nebylo přípustné. Žádost o milost neměla odkladný účinek.

Soudci se nakonec rozhodli pro doživotí. Později byl Lerch po amnestii v první polovině padesátých let propuštěn a v říjnu 1955 odsunut do Německa.

Prvním popraveným v poválečné Olomouci se tak v listopadu 1945 stal osmadvacetiletý úředník městské elektrárny Antonín Laštůvka. Bydlel v dnešní ulici 8. května číslo 16, životem zaplatil za udavačství. Kvůli Laštůvkovi zemřeli dva lidé, dalších pět skončilo v nacistickém vězení. Zatčen byl začátkem června 1945.

„V září 1944 se Laštůvka vyhnul pracovnímu nasazení v Pardubicích za tu cenu, že udal německému správci elektrárny Josefu Drescherovi svého nadřízeného Jana Langa z Droždína, jenž se podílel na sabotážních akcích odbojové skupiny,“ upřesňuje historik a emeritní profesor Univerzity Palackého Jiří Fiala v článku Z historie katovského řemesla v Olomouci III.

Na šibenici Laštůvka zemřel po jednodenním procesu po čtvrté hodině odpoledne 16. listopadu 1945. O den později si jeho tělo vyzvedla sestra. „A to s tím, že může být pohřben na hřbitově v Holici, ale jen v tichosti a beze vší nádhery,“ líčí Fiala.

Před soudci později stanul i sedmapadesátiletý správce elektrárny Drescher, na popraviště ho poslali 6. března 1946.

Rozsudek, pak poprava na dvoře věznice

Celkem nechal Mimořádný lidový soud v Olomouci popravit sedm Čechů a sedmatřicet Němců. Fungoval od srpna 1945, zasedal v budově dnešního okresního soudu na třídě Svobody.

Místem pro neveřejné hrdelní tresty bylo nádvoří jeho přilehlé věznice. Dokola proto nechaly úřady dokonce vybudovat vyšší ohrazení, aby popravy nemohl sledovat někdo nepovolaný.

Dnes okresní soud, po druhé světové válce sídlo mimořádného soudu a místo poprav

Na olomoucké šibenici skončila po válce i řada příslušníků gestapa. Mezi nejbrutálnější patřil František Mattl. S dalšími působil ve vyšetřovací věznici gestapa, takzvaném „garňáku“. Dnes jde o sídlo vrchního státního zastupitelství na třídě 17. listopadu.

Protokoly mimořádného soudu podle Fialy dokládají nejhrůznější čin, na němž se s Mattlem podílel gestapák Vilém Hýža.

Vše podrobněji popisuje olomoucký historik Josef Bartoš. Šlo o vraždu dvou vězněných třiadvacetiletých mladíků v polovině dubna 1945. Jen pár týdnů před koncem války.

„Tehdy byli na cele číslo čtyři oběšeni Miloslav Minařík a František Krcha jenom proto, že se znelíbili některým členům gestapa a že Krcha pomaloval celu ‚hanlivými obrázky‘. Například šibenicí s hákovým křížem na provaze a prasetem s hlavou Hitlera,“ popisuje Bartoš v knize Odboj proti nacistickým okupantům na Olomoucku.

Gestapácká zvěrstva protrpělo přes pět tisíc obětí

Krutost gestapáckého „garňáku“ za války zakusilo minimálně pět tisíc lidí z celé střední Moravy. Kapacita věznice byla ovšem pouze 200 až 250 míst, a tak byla často přeplněná. Do cely pro šest lidí Němci někdy vměstnali až dvacet osob.

„Vyšetřovací věznice gestapa byla sice jen přestupní stanice, ale ta z nejhorších. Právě tady byli vězňové před odesláním k soudu nebo do koncentračního tábora v rukou gestapa. Zde byli vyslýcháni, biti a mučeni,“ vypočítává Bartoš.

Svědci, kteří „garňákem“ prošli, se zmiňují o svlékání do naha, mlácení hlavou o zeď či bití rákoskami a kopání až do omdlení. Jeden z vězňů byl ponižován tím, že po cele musel skákat jako pes.

Osmatřicetiletý Mattl a padesátiletý Hýža nakonec stanuli před mimořádným soudem, 19. prosince 1946 byli v Olomouci popraveni.

Gestapáci stále věřili ve vítězství Říše. Slibovala nové zbraně

Výpovědi olomouckých gestapáků v poválečných procesech také odhalují, proč Němci i těsně před koncem celosvětového konfliktu nepolevovali ve své krutosti. A to navzdory tomu, že Hitler byl již od konce dubna mrtev a Spojenci dobývali poslední kusy někdejšího nacistického panství. Němci totiž stále věřili ve vítězství.

Dokládají to slova gestapáka Josefa Hykadeho z Olomouce, jenž se pouhých dvacet dnů před koncem války podílel na krutém masakru devatenácti mužů obci Zákřov na Olomoucku.

„Příslušníci gestapa a naši vedoucí nás stále přesvědčovali, že německé vojsko použije novou zbraň, která nám vítězství zajistí... protože ještě 2. května prohlásil přece hejtman Dittrich při smutečním projevu za Hitlera před nastoupenou jednotkou ve Velkém Újezdě, že nové zbraně bude použito,“ hájil se Hykade.

Historik Bartoš upozorňuje, že téměř nikdo ze souzených členů olomouckého gestapa necítil žádnou vinu.

„Nanejvýš svaloval vše na příkazy shora či na své kolegy. Přitom je skutečností, že olomoucká služebna gestapa zatkla a uvěznila za dobu svého šestiletého působení přes pět tisíc osob,“ doplňuje Bartoš.

Jen z tehdejšího okresu Olomouc – to jest bez okresů Litovel a Šternberk – šlo minimálně o 787 lidí. „Z nich 125 zemřelo v koncentračních táborech a 68 bylo popraveno,“ uzavírá Bartoš.

  • Nejčtenější

Zemřel kardiochirurg Šantavý, špičkový lékař zachránil nespočet životů

25. dubna 2024  16:28

Fakultní nemocnice v Olomouci oznámila, že v pátek 19. dubna náhle zemřel lékař a někdejší...

Slavia - Olomouc 2:2, domácí srovnali před koncem. Titul se jim vzdaluje

21. dubna 2024  14:11,  aktualizováno  17:13

Že po jednoznačné první půli padnou po přestávce v Edenu rychlé dva góly, se dalo celkem jasně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé nám lesy drancují, přemýšlejme o houbařských lístcích, vyzývá podnikatel

20. dubna 2024

Premium Na Slovensku je největším soukromým vlastníkem lesů, v Česku se Richard Benýšek soustředí hlavně na...

Seniorka při vystupování spadla pod tramvaj a zemřela, policie stíhá řidiče

24. dubna 2024  13:51,  aktualizováno  15:21

Obviněním řidiče tramvaje z usmrcení z nedbalosti skončilo po více než půl roce vyšetřování loňské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na střelnici se smrtelně zranil muž. Policie to vyšetřuje jako sebevraždu

20. dubna 2024  12:36

V pátek odpoledne se na střelnici v Olomouci zastřelil muž ve středních letech. I přes okamžitě...

Světlomet míval osmnáct součástek, dnes i 380, líčí šéfové mohelnické továrny

27. dubna 2024

Premium Tři desetiletí letos uplynula od chvíle, kdy tehdejší továrna Hella Autotechnik v Mohelnici na...

Vyprodáno. Sparta se valí na Olomouc. Unikátní situace, těší se trenér Saňák

27. dubna 2024  11:55

Bude to krásný pohled a skvělá kulisa. Fotbalový svátek. Naposledy Sigma vyprodala Andrův stadion...

Sigma se brání auditem proti nařčením: Prodeje majetku nebyly nevýhodné

27. dubna 2024  7:17

Fotbalová Sigma si nechala od poradenské společnosti Grant Thornton posoudit prodeje nebytových...

Vědci vyvinuli lepší jehly pro novou léčbu, která pomáhá i při poškození míchy

26. dubna 2024  12:14

Vědci z olomoucké Univerzity Palackého vyvinuli novou generaci jehel, které jsou určené pro nyní...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...