Cílem změn je podle olomouckého dopravního podniku motivovat lidi k nákupu jízdenek s delší platností počítanou řádově na dny, týdny či měsíce.
„Základní jízdné se totiž po devíti letech zvedne ze současných čtrnácti na osmnáct korun. Cena SMS jízdenky zůstane stejná, to znamená na osmnácti korunách. A cena za celoroční jízdné se sníží ze současných 3 200 na 2 950 korun,“ shrnula mluvčí dopravního podniku Martina Krčová.
Ceny celodenních, týdenních, měsíčních a čtvrtletních kuponů se nemění, stejný zůstane také počet minut, po které platí základní jednorázové jízdenky.
Změny se týkají zóny 71, kromě Olomouce sem spadají i Bukovany, Bystrovany, Horka nad Moravou, Samotišky, Skrbeň a Křelov-Břuchotín.
Naposledy se zdražovalo před osmi lety
Současně se lidem ještě víc prodraží nákup jízdenky přímo u řidiče. Dnes v autobuse a tramvaji vyjde na dvacet a v případě zlevněného lístku na deset korun, od dubna to bude už třicet, respektive patnáct korun.
„Důvodem je motivace k pořízení SMS jízdenky nebo k nákupu v automatech a v předprodeji. Ovlivňuje to plynulost dopravy a rychlost odbavení cestujících,“ vysvětluje Jaromír Machálek, předseda představenstva olomouckého dopravního podniku.
Ten pak na příští rok plánuje také zavedení platby kartou. „Dozorčí rada už schválila zadávací dokumentaci na elektronický odbavovací systém v autobusech a tramvajích,“ doplnil její předseda Josef Kaštil.
Základní jízdné se v Olomouci a okolí zvyšovalo naposledy v roce 2011. Cena obyčejného jednorázového lístku tehdy vzrostla z dvanácti na nynějších čtrnáct korun.